Dienas ziņas

Baltkrievu sportiste Cimanouska ieradusies Polijā

Dienas ziņas

Uzturlīdzekļu nemaksātāji valstij parādā gandrīz pusmiljardu eiro

Darbu sāk jauni sabiedriskie vides inspektori

Sabiedriskos vides inspektorus zvejas kontrolē mudinājusi iesaistīties misijas apziņa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Sabiedriskie vides inspektori ir brīvprātīgie, kas bez atlīdzības paši vai sadarbībā ar Valsts vides dienesta (VVD) inspektoriem un pašvaldības darbiniekiem regulāri kontrolē zvejas un makšķerēšanas noteikumu ievērošanu. Nupat visā Latvijā apliecības par iespēju veikt šāda veida darbību saņēma 20 cilvēku. Daži no inspektoriem uzsvēra, ka iesaistījās, jo izjūt misijas apziņu.

Sabiedriskos vides inspektorus zvejas kontrolē mudinājusi iesaistīties misijas apziņa
00:00 / 03:14
Lejuplādēt

Kamēr Valsts vides dienests devies kārtējā reidā pa Daugavu, tās krastā Naujenē ar zvejas kontroles galvenajiem uzdevumiem, aprīkojumu un veicamo darbu iepazīstas jaunie un jau esošie sabiedriskie vides inspektori.

Sabiedriskais vides inspektors no Daugavpils novada Valdis Zukulis par savu motivāciju iesaistīties sacīja:

"Ja mēs gribam kaut ko saglabāt mūsu bērniem, vajag arī kaut kādu kontroli pār to! Jo vairāk, jo labāk, jo ezeru pie mums ir ļoti daudz, visu izkontrolēt ir diezgan sarežģīti."

Savukārt brīvprātīgais inspektors no Jēkabpils novada Ilmārs Luksts pauda: "Sargāt ūdeņus, sargāt zivis, lai tās tiktu ķertas atļautiem veidiem, likumīgi. Tā pati iniciatīva, kad cilvēks grib brīvprātīgi kaut ko darīt, tas ir ļoti apsveicami, un tur ir daudz lielāka atdeve."

Brīvprātīgajiem palīgiem jāzina noteikumi, jāmāk noformēt ziņojumu par makšķerēšanas, vēžošanas, zemūdens medību vai zvejas noteikumu pārkāpumiem.

VVD Latgales reģionālās vides pārvaldes Zvejas kontroles daļas vadītājs Ivars Ružāns skaidroja: "Sabiedriskie vides inspektori ir nozīmīgs atspaids mūsu darbā, un viņi var gan patstāvīgi atklāt zvejas un makšķerēšanas noteikumu pārkāpumus, gan arī piedalās kopējās mūsu pārbaudēs un reidos."

VVD pārstāvis arī norādīja, ka kopā ar sabiedriskajiem vides inspektoriem atklāti vairāki desmiti zvejas noteikumu pārkāpumu.

Pastiprināta kontrole kopā ar sabiedriskajiem vides inspektoriem un citām atbildīgajām institūcijām, lielāka pašu zvejnieku atsaucība, arī sabiedrības materiālā stāvokļa uzlabošanās ir tie apstākļi, kas, pēc VVD domām, pēdējos gados veicinājuši pārkāpumu skaita mazināšanos. Piemēram, pērn Valsts vides dienests visā Latvijā izņēma ap 2000 nelegālu zvejas un makšķerēšanas rīku, šogad pagaidām – krietni mazāk.

Kopumā Latgalē pārkāpumu skaits samazinās.

2008.gadā tika atklāti vairāk nekā 440 pārkāpumu, 2012.gadā nedaudz pāri 300, bet šā gada pirmajos sešos mēnešos tie ir vairāk nekā 90 pārkāpumi.

Sabiedriskais vides inspektors Zukuls pauda: "Agrāk reida laikā nebija tādu reižu, ka nebūtu tur kaut kādu tīklu, murdu izvilktu, bet tagad bieži vien ir tā, ka izbrauc reidā, apbrauc un neko arī neatrodi. Sodi, jā, ir lielāki kļuvuši, lai gan arī, pēc manām domām, tie var būt vēl lielāki."

Savukārt brīvprātīgais inspektors Luksts sacīja:

"Protams, mēs mēģinām ne tikai sodīt, bet arī skaidrot, kāpēc tā nevajadzētu darīt vai kāpēc vajadzētu darīt citādi, un arī līdzcilvēki iesaistās un palīdz mums. Rezultāts ir kopēja darba rezultāts."

Tikmēr VVD pārstāvis Ružāns uzsvēra: "Svarīga ir ne tikai pārkāpuma atklāšana, bet arī inspektoru klātbūtne pie ūdens. Sarunas ar cilvēkiem acīmredzot ir tas virziens, kurš var samazināt gan pārkāpumu skaitu pie ūdeņiem, gan arī kopumā padarīt mūsu vidi tīrāku un bagātāku."

No pavisam 74 sabiedriskajiem vides inspektoriem šobrīd Latgalē strādā desmit.

Reģions ir ūdeņiem bagāts, tāpēc VVD cer, ka turpmāk interese par brīvprātīgu dalību zvejas kontrolē šajā pusē kļūs lielāka. Reizi sešos mēnešos notiek inspektoru atestācija, un nākamā plānota jau šī gada septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti