Panorāma

Sāk izmaksāt 500 eiro pabalstu par bērniem

Panorāma

Latvijā atsāk vakcināciju ar "Astra Zeneca"

Pamato "Rīgas mežu" valdes atlaišanu

«Rīgas mežu» bijušajiem vadītājiem pārmet luksusa namiņa celšanu izglītības projektā Ogrē (precizēts)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rīgas domē veiks auditu par pašvaldības uzņēmuma "Rīgas meži" darbībām, izglītības projektā "Zaļā klase" Ogrē uzbūvējot nesamērīgi dārgu būvi, iespējams, nelietderīgi iztērējot 600 000 eiro. Incidenta dēļ amatu zaudējis ilggadējais uzņēmuma vadītājs Aivars Tauriņš un valdes loceklis Juris Buškevics.

ĪSUMĀ:

  • Rīgas domē auditēs iespējamu 600 000 eiro izšķērdēšanu luksusa namiņā.
  • "Rīgas mežu" vadītājs un valdes loceklis atlaisti projekta dēļ.
  • Rīgas domē uzsver, ka namiņa izbūve bijusi necaurspīdīga netika pasūtīti būvdarbi, bet vākti čeki par izmaksām.
  • Izmeklēšana sākās saņemta trauksmes cēlēja ziņojuma dēļ.
  • Bijušais "Rīgas mežu" vadītājs uzsver, ka namiņš bija domāts bērniem.

Luksusa namiņš netālu no Ogres mežniecības

Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Edmunds Cepurītis (''Par!/Progresīvie'' (PP)) piektdien žurnālistiem pastāstīja, ka vides izglītības projektā Ogres mežos tapušas četras ēkas, taču konkrētais projekts "Faunas klase", kas atrodas netālu no Ogres mežniecības, līdzinoties mednieku luksusa namam. Pēc Cepurīša teiktā, vairākas norādes liecina, ka šie ieguldījumi ir veikti neatbilstoši labas pārvaldības principiem, ir necaurskatāmi un grūti izsekojami. Šīs investīcijas arī nav atklātā veidā iekļautas atskaitēs, kas gatavotas kapitāldaļu turētājam, kā arī nav bijis skaidra plāna un mērķu šo investīciju veikšanai šajā ēkā. 

«Rīgas mežu» bijušajiem vadītājiem pārmet luksusa namiņa celšanu izglītības projektā Ogrē
00:00 / 02:28
Lejuplādēt

"Šie pārmetumi ir par nesamērīgu resursu sadalījumu, ka nesamērīgi prioritizēta viena no četrām ēkām, kas atrodas vistālāk no apmeklētāju ceļiem, vistālāk norobežotajā teritorijā. Mēs pārmetam necaurskatāmus ieguldījumus, nevis pasūtot būvdarbus, bet apmaksājot tos kā "Rīgas mežu" darbinieku algas, braucot uz būvniecības veikaliem un sakrājot vairākus desmitus čeku. Vairākas mēbeles un aprīkojums varētu tikt klasificēts kā ekskluzīvs. Mēs redzam noteikti nepietiekamus ieguldījumus pamatfunkcijā – vides izglītībā.

Tikai šajā vienā objektā resursi tērēti tā, it kā kabatās nauda vienmēr būtu bez robežām," stāstīja deputāts.

Precizējums

Domnieks Cepurītis precizē, ka detalizētas citu projekta ēku izmaksas viņam nav zināmas, bet tās esot krietni mazākas par 600 000 eiro.

Cepurītis precīzi nezināja to, cik projektā izmaksāja pārējo ēku būvniecība, taču tās tapušas par ievērojami mazākām summām nekā 600 000 eiro.

Latvijas Televīzija devās apskatīt namiņu. Aptuveni 200 kvadrātmetru plašās svaigi renovētas guļbūves pirmajā stāvā ir lekciju telpa skolēniem, kas piedalās "Zaļās klases" ekskursijās. Otrajā stāvā – administrācija un darba telpas Zaļās klases" darbiniekiem. Deputātu pieņēmumus, ka šajā ēkā tiktu rīkoti privāti pasākumi darbinieki kategoriski noraida. Telpas neesot iznomātas Covid-19 pandēmijas dēļ. 

Trauksmes cēlēja ziņojums

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (PP) uzsvēra, ka auditā tiks noskaidrots notikušais. Tas esot vieglāk nekā citos gadījumos, jo par pārkāpumiem saņemts trauksmes cēlēja ziņojums, tādējādi tikai jāpārbauda tajā izklāstītais. Staķis uzsvēra, ka viņam ir aizdomas ne tikai par līdzekļu  nelietderīgu izmantošanu, bet arī par likuma pārkāpumu.

"Pirms neilga laika saņēmu trauksmes cēlāja ziņojumu, jāsaka, visai detalizētu. Mēs esam uzsākuši auditu, lai pārbaudītu, vai šim ziņojumam ir pamats. Mēs nekavēsimies ne mirkli nodot šo informāciju arī tiesībsargājošajām iestādēm, ja audita laikā atklāsies, ka šim ziņojumam ir pamats," norādīja Staķis.

Cepurītis uzsvēra, ka trauksmes cēlēja ziņojums pastiprinājis bažas, ka uzņēmuma vadība ar pašvaldības līdzekļiem ir vairāk rīkojusies kā ar savu maku. ""Rīgas meži" apsaimnieko pašvaldības īpašumus un dabas resursus. Visa nauda, kas iegūta par mežu izciršanu, ir rīdzinieku nauda, kas jāiegulda pilsētas vajadzībās, tāpēc šāda situācija, kad rodas bažas par nesankcionētu rīcību, ir nepieņemama,” sacīja politiķis.

Bijušais "Rīgas mežu" vadītājs: Namiņš bija domāts bērniem

No amata atbrīvotais ilggadējais "Rīgas mežu" vadītājs Aivars Tauriņš paskaidroja, ka objekts lolots ilgākā laika periodā.

"Es varu apliecināt, ka tas, kas ir būvēts Ogrē, ir domāts tikai un vienīgi bērniem.

Šis plānots kā "Zaļās klases" centrālais objekts, kur strādās mācībspēki, notiks pulciņu nodarbības. Kas mani uztrauc – lai šis objekts kādā brīdī vienkārši nenonāk privātās rokās. Tas manā vērtējumā būtu nekrietns darbs, ja šo ēku atņemtu tiem, kuriem tas ir domāts," sacīja Tauriņš.

Viņš arī neslēpa, ka visas "Zaļās klases" projekta ēkas cēluši trīs uzņēmuma nolīgti celtnieki, lai šis process neieslīgtu būvniecības konkursa pārsūdzību un kvalitātes problēmās.

Augstās objekta izmaksas viņš skaidroja ar vēlmi izveidot Vīnes kolēģu izstrādātajam līdzīgu vides izglītības projektu.

Tauriņš norādīja, ka vienā ēkā 600 000 eiro nav ieguldīti. Nauda tikusi vairākām kompleksa ēkām. Tauriņš gan atzina, ka projektu uzņēmums īstenojis ar vērienu.

"Tiek norādīts, ka šis objekts ir pārāk dārgs, bet es gribētu pateikt, ka mēs neesam tik bagāti, lai pirktu lētas mantas. Un neviens, ja ir iespēja, netaupa uz bērniem. Mēs gribam bērniem dot to labāko," stāstīja bijušais "Rīgas mežu" vadītājs.

Domes uzsāktais audits Tauriņu nebaida. Viņš pārliecināts, ka kļuvis par upuri Rīgas domes jaunas vadības mēģinājumiem iegūt kontroli uzņēmumā.

"Es esmu gatavs, kā visus šos gandrīz 14 gadus kopš es vadu šo uzņēmumu, atbildēt par katru naudu, ko esam izlietojuši. Es zinu, ka nevienam te nekas nav pielipis pie pirkstiem.

Es domāju – tas ir tas "restarts", ar ko mēs esam tagad reāli saskārušies," izteicās Tauriņš, atsaucoties uz jaunās domes vadības priekšvēlēšanu saukli, kurā tika solīts "restartēt" Rīgu.

Vairāk par auditu Tauriņu biedē iespēja, ka dome varētu mēģināt notirgot "Zaļās klases" ēku kompleksu kādam privātīpašniekam un pārtraukt vides izglītības projektu. Pašvaldība apgalvo kā šādu scenāriju neizskata.

Rīgas domē informēja, ka "Zaļā klase" ir "Rīgas mežu" vides izglītības projekts, kas tiek īstenots, lai izglītotu un informētu sabiedrību par meža nozari un tās nozīmi. Projekta mērķis ir sniegt zināšanas skolu jaunatnei un citiem interesentiem par to, kas ir mežs, ko tas dod sabiedrībai un ko sabiedrība var dot mežam.

SIA "Rīgas meži" kapitāldaļu turētāja pārstāve, Rīgas pilsētas izpilddirektora vietnieka pienākumu izpildītāja Rita Logina informēja, ka jaunos valdes locekļus izvēlēsies "Rīgas mežu" padome, kad tā tiks izveidota. 

Pašlaik ievēlēta viena pagaidu valdes locekle – līdzšinējā "Rīgas mežu" Finanšu vadības daļas vadītāja Līvija Stukovenko. Darbu valdē turpina Anita Skudra.

KONTEKSTS:

Kapitāldaļu turētājas Rīgas domes uzticības zaudēšanas dēļ no amata atbrīvots galvaspilsētas uzņēmuma "Rīgas meži" ilggadējais vadītājs Aivars Tauriņš. Amatu zaudējis arī vēl viens valdes loceklis Juris Buškevics. Tauriņš Latvijas Radio pastāstīja, ka domes uzticību zaudējis Ogrē izveidotas un skolēniem paredzētas "Zaļās klases" dēļ. Tauriņš sacīja, ka nezina, kādos pārkāpumos tiek apsūdzēts, tomēr viņam zināms, ka saņemts trauksmes cēlēja ziņojums.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvā pieejamā informācija, Tauriņš "Rīgas mežu" valdes priekšsēdētāja amatā ir kopš uzņēmuma dibināšanas 2008. gadā.

"Firmas.lv" informācija: SIA "Rīgas meži" pamatkapitāls ir nepilni 115 miljoni eiro.

Uzņēmums 2019. gadu aizvadījis ar 16,8 miljonu eiro apgrozījumu un 621 579 eiro peļņu. Dati par uzņēmuma darbību pērn vēl nav pieejami.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti