De Facto

De Facto - Politiķi apspriež Rīgas attīstības plānu; Vai jaunās sankcijas pret Krievijas naftu būs efektīvas? (ar surdotulkojumu)

De Facto

Līguma ar Norvēģiju izbeigšanai ēnu met cīņa par sniega krabjiem

Rīgas attīstības plānu sola virzīt gan Kariņš, gan AS

Rīgas attīstības plānu sola virzīt gan Kariņš, gan «Apvienotais saraksts»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) apturētais Rīgas attīstības plānojums varētu tomēr tikt apstiprināts ātrāk, nekā savu spriedumu par strīdu starp ministriju un Rīgas domi (RD) sniegs Satversmes tiesa? Uz to cer ārpus topošās koalīcijas palikušie "Progresīvie", kam ir lielākā no RD valdošajām frakcijām un kas iepriekš pārmeta aizejošajam ministram Artūram Tomam Plešam ("Attīstībai/Par!") plāna nobremzēšanu azartspēļu biznesa interesēs.

"Progresīvie" solījumu ar Rīgas attīstības plānu nekavēties ir saņēmuši no premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība"), savukārt ar bezpartejisko Rīgas mēru Mārtiņu Staķi par to runāja arī topošo valdību veidojošā ''Apvienotā saraksta'' (AS) pārstāvji, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "De facto". Neoficiāla saruna par galvaspilsētas attīstības plānu AS pārstāvim Uldim Seskam notika arī ar bijušo Rīgas mēru, tagadējo domes un topošo Saeimas opozicionāru Oļegu Burovu ("Gods kalpot Rīgai"/"Latvijas pirmajā vietā").

Sesks tiekas ar Burovu

Pagājušās piektdienas, 21.oktobra, pievakarē "De facto" netālu no LTV ēkas Zaķusalā novēroja divu politiķu tikšanos. Pirmais – Liepājas partijas līderis un bijušais Kurzemes pilsētas Liepājas mērs Uldis Sesks, kurš vairāku nedēļu garumā ir piedalījies jaunās valdības veidošanas sarunās kā AS pārstāvis – iznāca no LTV. Otrs viņu sagaidīja netālu no sava auto, kas bija nolikts tuvāk Daugavmalai. Tas bija partijas "Gods kalpot Rīgai" (GKR) vadītājs Oļegs Burovs – bijušais Rīgas mērs, kurš šajā sasaukumā galvaspilsētas domē ir opozīcijā. Turklāt nupat viņš ir ievēlēts 14. Saeimā no Aināra Šlesera vadītā "Latvija pirmajā vietā" saraksta, kura iekļaušana valdības koalīcijā šobrīd pat netiek apsvērta.

Uzreiz pēc šīs tikšanās, "De facto" sazvanīti, gan Burovs, gan Sesks apgalvoja, ka runājuši par šobrīd apturētā Rīgas attīstības plāna nākotni.

Dažas dienas vēlāk Sesks sarunā ar "De facto" tikšanos ar Burovu mēģina pasniegt kā nenozīmīgu nejaušību: "Mani bija uzaicinājis raidījums "Aizliegtais paņēmiens", un tad iznāca tā, ka arī Burova kungs tur bija, tāpat kā jūsu citi kolēģi. Tas nekas nebija īpašs. Un mēs iepriekš bijām ar Staķa kungu runājuši, ka Rīgai ir lielas problēmas ar Rīgas attīstības plānu, un Burovs tieši to pašu izstāstīja. Un mēs noklausījāmies, un ar tādu zināmu sapratni sapratu, ka tā tiešām ir problēma, ka Rīga nevar attīstīties. Tur vajadzētu, tā teikt, jaunajam VARAM ministram tajā visā iedziļināties. (..) Nu, cilvēks gribēja parunāties, jā. Nu, parunājāmies."

Uz lūgumu vairāk pastāstīt par tikšanos ar Staķi Sesks skaidroja: "Jā, mēs arī līdzīgi tikāmies nejauši. (..) Mēs bijām domē ienākuši, jā, un parunājām arī par šo."

Savukārt Burovs skaidroja, ka, būdams reģionālās partijas GKR vadītājs un galvaspilsētas patriots, esot meklējis dzirdīgas ausis pie cilvēkiem, ar kuriem labi saprotas – citiem lielo pilsētu esošajiem vai bijušajiem vadītājiem. Viņš apgalvo, ka esot piedāvājis savu risinājumu – veikt grozījumus Rīgas vēsturiskā centra likumā, paredzot tajā dažu gadu pārejas periodu, kura laikā Rīgā paralēli varētu darboties divi attīstības plāni. Pirms Rīgas domes vēršanās Satversmes tiesā Burovs par to esot runājis ar VARAM valsts sekretāru, kurš arī esot atbalstījuši šādu risinājumu.

"Ļoti žēl, ka faktiski "Vienotība", kas vada līdz šodienai valdību, kā arī – kam ir politiskā atbildība par attīstību [Rīgas domē] –, neaizgāja pa šo ceļu. Un tikai tāpēc absolūti loģiski es šodien runāju par to, kā labāk to izdarīt. Protams, es varu no nākamās nedēļas kā Saeimas deputāts atbilstoši Kārtības rullim ierosināt tādu priekšlikumu kopā ar citiem deputātiem, bet man liekas, ka būtu labāk šo jautājumu nepolitizēt un runāt ar pozīciju," klāsta Burovs.

Burovs uzsvēra, ka RD pieņemtajā, bet VARAM apturētajā plānā bijuši vairāki trūkumi, un

stāstīja, ka teritorijas plānojumu gaidot vairāki uzņēmēji, tomēr neatklāj, vai kāds ir vērsies tieši pie viņa.

Pirms Saeimas vēlēšanām Burovs kandidāta biogrāfijā norādīja dažus savus ar būvniecības projektiem saistītus amatus privātās struktūrās, bet pavasarī viņš kopā ar bijušo Rīgas domes Īpašuma departamenta kolēģi Rihardu Rusinu nodibināja uzņēmumu ar daiļrunīgu nosaukumu "Projektu vadības konsultanti".

AS saruna ar Staķi

Par Seska tikšanos ar Burovu neko nezinot cits AS līderis, kurš šobrīd ir Rīgas domes pozīcijā, Rīgas vicemērs Edvards Smiltēns. Viņš vada Latvijas Reģionu apvienību.

Smiltēns apstiprināja, ka neilgi pēc vēlēšanām uzņēmis pie sevis domē apvienības kolēģus – Sesku, Zaļās partijas vadītāju Edgaru Tavaru un premjera kandidātu Uldi Pīlēnu – un aizvedis viņus aprunāties pie Staķa, kur neformālas pieklājības tikšanās laikā pārrunāts arī attīstības plāns.

"Mēs pirms vēlēšanām lietojām vārdu salikumu "kļūdu labojums", kas būtu jāveic. Šodien mēs mazliet pārformulējam, lai būtu mazliet saudzīgāk: mēs sakām "papildinājumi un uzlabojumi". Es redzu virkni papildinājumu un uzlabojumu, kas būtu jāveic tiem pasākumiem, kas ir veikti iepriekšējos četros gados, VARAM vadot "Attīstībai/Par!". (..) Nu, visticamāk, mums ir jāpanāk situācija, ka Rīgā ieplūst investīcijas. Šobrīd tā situācija, ka ir apturēts plāns, protams, bremzē investīciju ienākšanu," sacīja Smiltēns.

Par Rīgas attīstības plānu sarunas arī ar Kariņu

Rīgas attīstības plānu pieņemšanu "Progresīvajiem" solījis arī partiju sarunu vedējs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"). Tas noticis vēl laikā, kad sarunas notika ar trim potenciālajiem koalīcijas partneriem.

Tā pastāstīja RD frakcijas "Par!/Progresīvie" vadītājs Mārtiņš Kossovičs: "Mēs patiesi uzskatām, ka Latvijas motors šobrīd Rīga ir kaut kādā veidā bremzēts un sadzirdējām dzirdīgas ausis, ka jaunā valdība Krišjāņa Kariņa vadībā varētu mainīt un beidzot atcelt šo VARAM lēmumu, kas šauru grupu interesēs tomēr ierobežo Rīgas attīstību.

Mēs pat sarunās ar Kariņu nonācām pie tā, ka jau drīzumā varētu izveidot ar jauno valdību un Rīgas domi tādu kopsēdi,

lai paskatītos, kā vēl izmantot Rīgas potenciālu investīciju piesaistei, transporta attīstībai un citās jomās."

Kossovičs esot dzirdējis runas par mēģinājumiem gāzt Staķi no Rīgas mēra amata, tomēr uzskata, ka tas neesot reāli, jo neredzot, kā bez "Progresīvajiem" un "Jaunās Vienotības" būtu iespējams izveidot citu domes koalīciju. Tāpēc par Rīgas attīstības plānu Kariņa valdībai būšot jāsadarbojas ar Staķi arī situācijā, kad Saeimā "Progresīvie" paliek opozīcijā, uzskata partijas pārstāvis.

Arī Kariņš "De facto" apstiprina, ka negrasās atteikties no ieceres Rīgas attīstības plāna pieņemšanu noteikt par vienu no jaunās valdības uzdevumiem: "Es domāju, ka jau nākamajā stadijā, kas ir pie valdības deklarācijas, ka mēs skaidri pasakām, ka mēs panāksim un ir jāpanāk Rīgas attīstības plāna apstiprināšana. (..) Tas valstij ir nepieciešams. Tas, es domāju, nav atkarīgs no vienas koalīcijas vai citas. Tas valstij mums ir vajadzīgs. Mēs nevaram atstāt ilgstoši šo situāciju, kāda ir izveidota, kad VARAM ir apturējusi mūsu galvaspilsētas attīstības plānu šķietami grūti pamatotu iemeslu dēļ. Aizdomas, protams, tur ir pavisam, ka tur ir... nu, ne tādas intereses, kāpēc tas ir darīts. Tās ir tikai aizdomas, bet jebkurā gadījumā tas efekts ir graujošs, ka mūsu galvaspilsētai nav šī plāna. Tas ir jāpieņem."

Mārtiņš Staķis šonedēļ bija atvaļinājumā ārpus valsts, taču rakstiski "De facto" apliecināja, ka ar "Jaunās Vienotības" un ''Apvienotā saraksta'' pārstāvjiem ticies neformāli, lai pārrunātu Rīgas prioritātes. "Sajutu kopīgu izpratni par nepieciešamību pārskatīt iepriekšējā VARAM ministra politiski motivēto lēmumu par Rīgas teritoriālās attīstības plānojuma apturēšanu. Uzskatu, ka šādi jaunā valdība un ministrs rīkotos rīdzinieku un visas valsts interesēs, kā arī demonstrētu brīvību no aizkulišu interešu ietekmes," rakstīja Staķis, kurš gan uzsvēra, ka konkrētāka sadarbība sāksies, kad kļūs zināms atbildību sadalījums valdībā un būs izvirzīti ministru amatu kandidāti.

Šobrīd nav zināms ne tikai atbildības jomu sadalījums starp partijām, bet pat tas, kura ministrija atbildēs par pašvaldībām. Saskaņā ar Kariņa piedāvājumu iespējamiem valdības partneriem tā varētu būt Reģionālās attīstības un digitālo lietu ministrija, kas, visticamāk, tiktu izveidota, sadalot VARAM.

KONTEKSTS:

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) šā gada marta beigās apturēja Rīgas teritoriālā plānojuma noteikumus. Rīga pie jaunā teritoriālā plānojuma strādāja 10 gadus, taču rezultātu vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs sauca par brāķi. Iemesli bijuši vairāki, tajā skaitā iecere aizliegt visā pilsētas teritorijā atrasties spēļu zālēm. Aizliegumu varot noteikt tikai konkrētām vietām.

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis pauda nožēlu, ka ministrija izvēlējusies plānojumu apturēt pilnībā, nevis tikai daļās, par kurām ir strīdi, norādot, ka VARAM ar šādu lēmumu bremzēs pilsētas attīstību. Reaģējot uz Artūra Toma Pleša lēmumu apturēt Rīgas attīstības plānu, Staķis paziņoja par izstāšanos no partiju apvienības "Attīstībai/Par!". Savukārt Rīgas domes valdošajā koalīcijā ietilpstošā partija "Progresīvie" aicināja premjeru pieprasīt Pleša demisiju.

VARAM iepriekš jau apturējusi Ķekavas novada pašvaldības saistošos noteikumus "Par azartspēļu organizēšanu Ķekavas novadā", kas paredzēja ierobežot azartspēles Ķekavā. Novada dome nolēma vērsties Satversmes tiesā, apstrīdot VARAM rīkojumu apturēt azartspēļu ierobežošanu Ķekavā. Tāpat VARAM iepriekš apturēja Līvānu novada teritorijas plānojuma grozījumus, ar kuriem bija iecerēts Līvānu centrā aizliegt azartspēļu un izložu organizēšanas vietu darbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti