Panorāma

Rekordliela atsaucība ziedojumiem Ukrainai autobusos

Panorāma

Panorāma

Rīgā vismaz astoņos daudzdzīvokļu namos stiprinās paneļus

Rīgā vismaz astoņos «lietuviešu projekta» namos jāstiprina paneļi, lai novērstu iegrūšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Pēc jumta paneļa iegrūšanas 464. sērijas jeb "lietuviešu projekta" ēkā Bolderājā "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) pārbauda arī citas šīs sērijas mājas. Vismaz astoņiem no pašlaik aptuveni 100 pārbaudītajiem namiem nepieciešama jumta paneļu stiprināšana, lai izvairītos no to iegrūšanas. 

ĪSUMĀ:

  • Pēc jumta paneļa iegrūšanas Bolderājā RNP līdz februāra beigām pārbaudīs visas 464. sērijas ēkas.
  • Jau pašlaik apstiprinās hipotēze, ka kļūda pieļauta būvniecības procesā nelielai daļai ēku.
  • Kļūdu pieļāvusi konkrēta brigāde 1978. gadā; problēmas ir ēkām ar viena veida jumta risinājumu.
  • EM katru gadu veic sērijveida ēku pārbaudes; apsaimniekotājus to aicina meklēt "bis.gov.lv".
  • Pašlaik astoņiem "lietuviešu projektiem" vajadzīgi stiprināšanas darbi.
  • RTU pasniedzējs norāda, ka problēmas konstatētas jaunākajiem "lietuviešu projektiem''.

RNP: Rīgā vismaz astoņos «lietuviešu projekta» namos jāstiprina paneļi, lai novērstu iegrūšanu
00:00 / 03:22
Lejuplādēt

Novembrī Bolderājā, Stūrmaņu ielā 3, piecstāvu daudzdzīvokļu 464. sērijas ēkai no jumta atdalījās betona plāksne un iekrita bēniņos, radot plaisas arī piektā stāva griestos. Pēc šī negadījuma atbildīgās iestādes solīja – visas 464. sērijas ēkas pārbaudīs un vajadzības gadījumā problēmas preventīvi risinās. RNP pārstāve Una Grenevica pastāstīja, ka pašlaik pārbaudīta vien daļa no visām ēkām, taču jau šobrīd ir izdarāmi atsevišķi secinājumi.

"Tas secinājums ir tāds, ka tās problēmas galvenokārt novērotas ir namos, kas atrodas Bolderājā. Līdz ar to mēs tikai kārtējo reizi apstiprinām hipotēzi, ka pamatā ir jau celtniecībā pieļautas nopietnas kļūdas.

Tādēļ ir šāds rezultāts. Kopumā tie ir kādi ap astoņi objekti, kur jāveic pastiprināšanas darbi, kas arī tiks īstenoti," skaidroja Grenevica.

Pašlaik secināms, ka ēkas, kurām konstatētas problēmas, celtas 1978. gadā. To darījusi viena celtniecības vienība, izmantojot vienus materiālus.

Kā skaidroja Grenevica – 464. sērijas namiem izdala trīs dažādu veidu jumtus, un minētie jumta paneļu riski konstatēti tikai ēkām ar viena veida jumta risinājumu. Kopā RNP pārraudzībā ir ap 400 namu, kas būvēti pēc 464. sērijas parauga, taču tieši ar riskanto jumta risinājumu to ir mazāk.

Savukārt Ekonomikas ministrijas Mājokļu politikas departamenta direktors Mārtiņš Auders pastāstīja, ka ministrija katru gadu izvēlas kādu ēkas tipu, kura padziļinātu pārbaudi visā Latvijā veic iepirkuma kārtībā izraudzīti eksperti. Piemēram, šogad tiek pārbaudītas 602. sērijas mājas. Taču savulaik pārbaude veikta arī jau minētajām 464. sērijas mājām. Ticis secināts – jumta paneļi patiesi ir riska zonā.

"Kopumā ēkas atbilst prasībām, tādi sabrukšanas draudi nav konstatēti, bet ir, protams, virkne defektu. Viens no šiem defektiem – atsevišķās mājās jumta paneļu balstījuma garums bieži vien ir mazāks par 5 centimetriem vai arī tur ir konstatētas plaisas. Ir arī doti tipveida risinājumi, lai šo defektu novērstu," skaidroja Auders.

"Lietuviešu projektiem" ir konstatētas vēl arī citas tiem raksturīgas nepilnības. Piemēram, lietus ūdens novadīšanas sistēma nereti bojājot pamatus. Ar visu veikto pārbaužu materiāliem iespējams iepazīties mājaslapā "bis.gov.lv". Kā uzsvēra Auders – katram apsaimniekotājam ir pienākums zināt šo informāciju, jo tā kalpo kā rokasgrāmata katra tipa ēkas apsaimniekošanai.

Rīgas Tehniskās universitātes būvniecības inženierzinātņu fakultātes vadošais pētnieks Aigars Ūdris izcēla –

jumta paneļu kontekstā svarīgi saprast, ka ir divu paaudžu 464. sērijas nami. Nelaimes, kas piemeklē jumta paneļus, saistāmas ar jaunāko paaudzi.

Taču jebkurā gadījumā nevarot strikti noteikt, kuram ēku tipam ir raksturīgas konkrētas problēmas, tādēļ svarīgi ievērot noteikumus un divreiz gadā veikt profilaktisku apsekošanu, bet reizi 10 gados – kārtīgu tehnisko apsekošanu.

"Protams, ir tādi problemātiski momenti katrai no šīm sērijām, bet tas nenozīmē, ka, ja mēs šīs vietas apskatīsim, tad noteikti viss ir kārtībā vai otrādi. Katrā situācijā ir jāskatās kompleksi. Līdz ar to es negribētu pateikt, ka, ja jūs paskatīsiet un ar jumtu viss ir kārtībā, tad līdz ar to mēs varam mierīgi dzīvot," sacīja Ūdris.

Viņš gan ir bažīgs par to, vai Latvijā maz ir gana pietiekami kvalificētu speciālistu, kas spētu veikt kvalitatīvas pārbaudes un preventīvi novērst riskus. Tikmēr RNP visu sarakstā esošo 464. sērijas namu apsekošanu cer pabeigt nākamā gada februārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti