REPORTĀŽA. Latvijā darbu sāk dzērienu iepakojuma depozīta sistēma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 3 mēnešiem.

Otrdien, 1. februārī, Latvijā darbu sāk dzērienu iepakojuma depozīta sistēma ar 1350 iepakojumu pieņemšanas punktiem. Līdz ar to veikalos par vairākiem dzērienu iepakojumu veidiem būs papildu 10 centu maksa, ko varēs atgūt, nododot konkrēto iepakojumu. Kā sokas ar depozīta sistēmas lietošanu pirmajā dienā?

ĪSUMĀ:

Speciālisti norādījuši, ka Latvijas depozīta sistēmā varēs nodot tikai tādu taru, kas apzīmēta ar jaunu un īpašu marķējumu, kas stājies spēkā ar 1. februāri. Līdz ar to depozīta sistēmā var nodot tikai pudeles, kuras iegādātas no 1. februāra ar Latvijas depozīta sistēmas marķējumu. Tiesa gan, šobrīd spēkā ir pusgadu ilgs pārejas periods un veikalos pagaidām pieejami vien daži dzērieni ar Latvijas marķējumu. 

Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga sociālajos tīklos atklāja, ka šorīt jau ap pulksten 9.00 depozīta kioskos esot atnesti pirmie maisi ar iepriekš sakrātām pudelēm, kuras jaunajā sistēmā nodot nevar. 

Latvijā darbu sāk dzērienu iepakojuma depozīta sistēma
00:00 / 02:08
Lejuplādēt

Kā darbojas jaunais aparāts?

Jaunais aparāts, kas pieņem tukšas dzērienu pudeles, darbojas ar īpašu skaņu. Tā cilindra veida nišā ieliktā tara lēni slīd pa sava veida leti dziļāk ierīcē.

Un tad pēc pāris sekundēm automāts izdod čeku jeb kuponu, kas apliecina, ka tukšā tara ir pieņemta. Kuponā redzama tā kopējā vērtība, nodoto iepakojumu vienību skaits, kā arī informācija, kuros veikalos to iespējams izmantot kā maksāšanas līdzekli par precēm. Daļa veikalu ļaus kuponu apmainīt arī pret skaidru naudu. 

Lietojot automātu, nekādu pogu nevajag spiest. Pats galvenais dzēriena iepakojumu automātā ievietot pareizi. Ja tas nav pietiekami dziļi ielikts, cilindriskā forma mirgo ar spilgti sarkanu gaismu. 

Vēl ir jāņem vērā, ka pagaidām daudzus iepakojumus nodot jaunajā ierīcē nevar. Tas pieņem tikai speciāli marķētos iepakojumus. Drošības labad jākonsultējas ar veikala pārdevēju, vai konkrētais iepakojums depozīta sistēmai ir derīgs.

Iedzīvotāju viedoklis par sistēmas ieviešanu – pozitīvs 

Latvijas Radio galvaspilsētā uzrunātie cilvēki par depozīta sistēmu izteicās pozitīvi. Daļa iedzīvotāju sistēmas ieviešanu vērtēja pozitīvi tieši no atkritumu šķirošanas viedokļa, norādot, ka tas atvieglotu šķirošanas procesu, kā arī palīdzētu uzturēt sakoptāku apkārtējo vidi.

Iedzīvotāju viedoklis par sistēmas ieviešanu – pozitīvs 
00:00 / 01:06
Lejuplādēt

Iepakojuma depozīta sistēmas atklāšanā uzsver tās lielo vēsturisko nozīmi

Otrdien notikušajā iepakojuma depozīta sistēmas atklāšanā visi pasākuma dalībnieki uzsvēra jaunās sistēmas lielo vēsturisko nozīmi –

šis esot būtisks pagrieziens uz cilvēku domāšanas un paradumu maiņu, solis uz jaunu rīcību un tradīcijām.

Kā teica vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs ("Attīstībai/Par!"), šis ir pagrieziena punkts vides aizsardzībā Latvijā, apliecinot, ka mēs atkritumus uzskatām nevis par atkritumiem, bet par resursiem atkārtotai izmantošanai.

Savukārt "Depozīta iepakojuma operatora" valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis uzsvēra, ka, iedarbinot dzērienu iepakojuma depozīta sistēmu Latvijā, tiek izveidota depozītu sistēmas ķēde visās Baltijas valstīs.

Tikmēr Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Baklāne-Ansberga atzina: “Šī būs sistēma, kas iesaistīs atkritumu šķirošanā katru ģimeni, katru mājsaimniecību un gandrīz katru iedzīvotāju. Nav jāsatraucas tiem, kuri šodien varbūt tikai pirmo reizi uzzina par šo depozīta sistēmu. Jo vilciens sākumā sāks braukt lēnām un katrs atradīs savu vietu kur apsēsties.”

Uzņēmumi: Februārī veikalos 30% dzērienu iepakojumu būs ar depozītu marķējumu

1. februārī “Rimi” un “Maksima” veikalos LTV izdevās atrast vien četras preces ar Latvijas depozīta zīmi. Veikalu pārstāvji norādījuši, ka piedāvājums strauji palielināsies.

Februārī veikalos apmēram 30% dzērienu iepakojumu būs ar depozītu sistēmas marķējumu, aģentūrai LETA skaidroja Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.

Viņa minēja, ka ikvienām vērienīgām pārmaiņām ir nepieciešams pārejas posms, un depozīta sistēmas gadījumā pārejas periods ilgs sešus mēnešus. Līdzīgi kā pēc eiro ieviešanas vēl labu laiku pircēji veikalos varēja norēķināties gan ar latiem, gan eiro, arī tagad preču sortimentā būs iepakojums gan ar depozīta zīmi, gan bez tās.

Šure informēja, ka pašlaik depozīta sistēmas reģistrā ir piereģistrēti 1450 depozīta produktu iepakojumi jeb 1450 dažādu dzērienu, kas marķēti ar depozīta uzlīmi un kurus varēs nodot taromātos.

Līgumi par depozīta iepakojuma apsaimniekošanu un tirgošanu ir parakstīti ar vairāk nekā 150 depozīta iepakotājiem, kopā nosedzot 97% no depozīta sistēmā nododamo iepakojumu tirgus.

"Patērētājiem ir jāņem vērā, ka ražotājiem vispirms ir jāiztirgo noliktavas ar veco iepakojumu," skaidroja LPUF vadītāja, piebilstot, ka no ražotāju puses nodrošināts, ka februārī apmēram 30% dzērienu iepakojumu, kas tiks piegādāti veikaliem, būs marķēti ar depozīta zīmi.

Vienlaikus Šure norādīja, ka ražotāji nevar ietekmēt situācijas, ja tirgotājs piegādi atsaka, jo vēlas vispirms iztirgot krājumus ar veco iepakojumu. "Arī ražotājiem ir svarīgs noteiktais pārejas periods, lai pakāpeniski iztukšotu noliktavas ar līdz šim saražoto produkciju, ko soli pa solim aizstājam ar jaunā marķējuma preci," pauda LPUF vadītāja.

Par depozīta iespējām Rūjienā interesējas daudzi 

Dzēriena iepakojumu depozīta sistēma otrdien vienlaicīgi atklāta četrās Latvijas pilsētās – Rīgā, Liepājā, Daugavpilī, kā arī Rūjienā. Rūjienā, uzstādīts viens no depozīta iepakojuma pieņemšanas āra kioskiem. Rūpes par tā uzstādīšanu un uzturēšanu uzņēmies vietējā veikala “ELVI” īpašnieks Kaspars Portnajs. Viņš stāstīja, ka par depozīta sistēmas iespējām interesējas daudzi rūjienieši. 

“Vai jau ir jākrāj [cilvēki jautā], tad stāstu, ka nesteidzamies, jo tikai ar depozīta zīmīti pieņemama depozīta tara, svarīgu lomu spēlē svītru kods, jo jaunam iepakojumam būs jauns arī svītru kods, ko šī iekārta atpazīs,” sacīja Portnajs. 

Veikalu plaukti gan ar depozīta iepakojumu piepildīsies vien pakāpeniski. Piemēram, veikalā Rūjienā ar depozīta marķējumu otrdien atrodamas vien divas dzērienu iepakojumu vienības. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti