Reģistrē iniciatīvas grupu parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par Saeimas atsaukšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 5 mēnešiem.

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) reģistrējusi politisko partiju apvienības “Jaunā Saskaņa” iniciatīvas grupu parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par Saeimas atsaukšanu, informēja CVK.

Parakstīties par šo iniciatīvu būs iespējams no 29. decembra līdz 2021. gada 31. oktobrim, kad iestāsies Satversmē noteiktais termiņš – gads pirms Saeimas pilnvaru beigām, kad rosināt Saeimas atsaukšanu nav atļauts.

Iniciatīvas grupa tika reģistrēta, ievērojot likuma “Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu” nosacījumus. CVK vērtēja, vai iesniedzējs atbilst likuma prasībām – ir Latvijā reģistrēta politisko partiju apvienība un vai pieteikuma iesniegšanas dienā par iniciatīvas grupas reģistrēšanu nebija spēkā Satversmes 14. pantā noteiktie ierobežojumi, kas liedz ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu.

Atbilstoši Satversmei tiesības atsaukt Saeimu vēlētāji nevar izmantot gadu pēc Saeimas sanākšanas, gadu pirms Saeimas pilnvaru beigām, Valsts prezidenta pilnvaru pēdējo sešu mēnešu laikā, kā arī agrāk par sešiem mēnešiem pēc iepriekšējās tautas nobalsošanas par Saeimas atsaukšanu.

Parakstīties par vēlētāju iniciatīvām ir iespējams elektroniski, apliecinot parakstu pie zvērināta notāra, dzīvesvietas deklarēšanas vietās pašvaldībā, bāriņtiesās, kuras veic notariālas darbības, vai novados – pie pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja. Šā gada 31. decembrī stāsies spēkā  grozījumi, kas ļauj parakstīties par vēlētāju iniciatīvām arī ārvalstīs Latvijas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās pie konsulārajām amatpersonām, kuras ir tiesīgas veikt notariālās funkcijas.

Latvijas Satversme paredz, ka ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju ir tiesības ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu. Lai izmantotu šīs tiesības, CVK jāpiereģistrē iniciatīvas grupa, kurai parakstu vākšanas laikā jāsavāc ne mazāk kā vienas desmitās daļas (154 865) vēlētāju paraksti.

Ja likumā noteiktajā termiņā tautas nobalsošanas ierosināšanai nepieciešamais parakstu skaits tiek savākts, jānotiek tautas nobalsošanai par šo jautājumu.  Atbilstoši Satversmei, ja tautas nobalsošanā par Saeimas atsaukšanu nobalso vairākums no balsotājiem un vismaz divas trešdaļas no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita, tad Saeima uzskatāma par atsauktu.

KONTEKSTS:

Pirms nepilniem diviem mēnešiem noslēdzās iepriekšējais mēģinājums ierosināt Saeimas atsaukšanu, taču iniciatīvas autoriem izdevās savākt tikai trešdaļu vajadzīgo parakstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti