Radioaktīvo atkritumu glabātavas «Radons» jauno tvertni cer uzbūvēt divu gadu laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 8 mēnešiem.

Nākamgad plāno sākt radioaktīvo atkritumu glabātavas “Radons” jaunās tvertnes būvniecību. Iepriekš Baldones iedzīvotāji aktīvi protestējuši pret glabātavas attīstību, taču tagad Latvijas Radio aptaujātie iedzīvotāji ar projektu samierinājušies. Pašvaldība norāda, ka objekts negatīvi ietekmē novadu sociālekonomiskajā jomā. Tikmēr Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izstrādā Baldones radioaktīvo atkritumu glabātavas ilgtermiņa drošības novērtējumu.

Augusta nogalē valdība apstiprinājusi “Radonam” nacionālo interešu objekta statusa noteikšanu.  Nu Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludinājis iepirkumu jaunas radioaktīvo atkritumu tvertnes būvniecībai Baldonē.

“Radons” ir vienīgā radioaktīvo atkritumu glabātava Latvijā, kuru

paplašināt galvenokārt nepieciešams, lai turp nogādātu radioaktīvos atkritumus pēc Salaspils kodolreaktora demontāžas.

“Iepirkums ir tikai tik tikko izsludināts, tas nozīmēts, ka rezultātus plānojam saņemt uz septembra beigām, faktiski oktobra sākumā. Tad attiecīgi mēneša vai divu laikā mēs tos varēsim izvērtēt. Būs vajadzīgs laiks, lai tos kārtīgi izvērtētu, jo šis nav paraksts būvniecības objekts, bet specifisks. Un plānojam līdz gada beigām noslēgt ar būvnieku līgumu. Šis nav objekts, kuru vajadzētu sasteigt, bet ceram, ka tas ir divu gadu laikā kopš līguma noslēgšana sprīža izdarām,” saka centra valdes loceklis Jānis Lapiņš.

Iepriekš lēstās būvniecības izmaksas ir 1,6 miljoni eiro. Attiecīgi pēc tam, kad būs zināmi būvniecības termiņi jaunās tvertnes izbūvei Baldonē, tad arī tiks uzsākti Salaspils kodolreaktora demontāžas darbi. Par radioaktīvo atkritumu glabātavas “Radons” attīstību iepriekš aktīvi protestēja iedzīvotāju organizācija “Mūsu Baldone”, kā arī pašvaldība. Šobrīd Baldones ielās sastaptie iedzīvotāji īpaši pret jaunas tvertnes būvniecību neiebilst, jo ar objektu ir sadzīvojuši.

Baldones pašvaldības priekšsēdētāja Karina Putniņa no Reģionu Apvienības domi vada jau teju 20 gadus. Domes vadītāja norāda, ka objekta attīstībai iebilst vairs nevar, jo augustā tam Ministru kabinets arī apstiprinājis nacionālo interešu objekta statusu.

Putniņas ieskatā “Radons” cauri gadiem ir ietekmējis novadu sociālekonomiskā jomā, jo gan ļaudis, kas meklē šeit dzīvesvietu, gan kādi potenciālie investori vienmēr vispirms interesējoties par šī objekta ietekmi uz vidi. “Bijusi interese par salīdzinoši lieliem investīciju projektiem. Ārzemju kompānija, kas saistīta ar pārtikas rūpniecību, trīs kilometru attālumā plānoja savu rūpnīcu celts. Es viņiem arī iedevu pētījumu, monitoringu rezultātus un starptautisku pētnieku rezultātus.

Kaut arī nekādu potenciālās ietekmes uz rūpnīcu nebūtu ne gruntsūdeņu ziņā, ne kā citādāk, viņi tomēr izvēlējās savu uzņēmumu būvēt citur, jo psiholoģiskais zīmogs tomēr ir,” norāda pašvaldības vadītāja.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs šobrīd vēl izstrādā arī Baldones radioaktīvo atkritumu glabātavas ilgtermiņa drošības novērtējumu un sola to publiskot novembrī. Iepriekš veikts ietekmes uz vidi novērtējums 2005.gadā, tāpat ik gadu veic vides monitoringu, kura rezultātus iesniedz radiācijas drošības centrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti