Pūce pieprasa paskaidrojumus Dundagas novada vadītājam par pienākumu nepienācīgu pildīšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 7 mēnešiem.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstībai/Par!") pieprasījis paskaidrojumu Dundagas novada domes priekšsēdētājam Aldim Feltam par domes priekšsēdētāja pienākumu nepienācīgu pildīšanu, informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).

Kurzemes rajona tiesa šā gada 22. janvāra spriedumā atzina, ka Dundagas novada pašvaldības izpilddirektores 2019. gada 12. augusta darba līguma uzteikums Dundagas novada Kolkas pagasta pārvaldes vadītājam ir prettiesisks. Ar spriedumu no Dundagas pašvaldības nolemts piedzīt finanšu līdzekļus – vidējo izpeļņu par darba piespiedu kavējuma laiku nepamatoti atbrīvotajai personai, kā arī citus ar tiesvedību saistītus izdevumus.  

Šāds spriedums dod pamatu vērtēt jautājumu par pašvaldības amatpersonu atbildību un zaudējumu piedziņu regresa kārtībā, ja amatpersona, pildot amata pienākumus, ar nodomu vai aiz rupjas neuzmanības ir radījusi mantiskus zaudējumus publiskai personai.  

Pašvaldībai minētās darbības ir jāveic, taču ne pēc savas iniciatīvas, ne arī ministrijas vairākkārt nosūtītiem pieprasījumiem, tas nav izdarīts.

Proti, domes priekšsēdētājs nav izpildījis VARAM norādījumu nodrošināt jautājuma par Kurzemes rajona tiesas sprieduma izskatīšanu un pašvaldības amatpersonu un darbinieku rīcības izvērtēšanu iekļaušanu domes sēdē. Tajā vajadzētu informēt domes deputātus par Kurzemes rajona tiesas spriedumā noteikto, izvērtēt iesaistīto amatpersonu un darbinieku rīcību, kura radījusi mantiskos zaudējumus pašvaldībai, kā arī izvērtēt nepieciešamību un tiesisko pamatu pieprasīt, lai amatpersonas un darbinieki atlīdzina zaudējumus.  

Šādu rīcību VARAM uzskata par nepamatotu. Pamatojoties uz likumu "Par pašvaldībām" tikai dome var iecelt amatā un atbrīvot no amata izpilddirektoru. Līdz ar to tikai pašvaldības domes kompetencē ir izvērtēt pašvaldības izpilddirektora rīcību.

Ņemot vērā minēto, nav pamata Dundagas novada priekšsēdētāja apgalvojumam, ka pašvaldības dome šādu izvērtējumu nevar veikt – citādi faktiski nebūtu realizējamas likumā noteiktās pilnvaras atbrīvot no amata izpilddirektoru. Tāpat Dundagas novada domes priekšsēdētāja pienākumos ietilpst organizēt domes darbu tā, lai tas atbilstu normatīvajos aktos noteiktajam, paziņojumā medijiem norādīja VARAM.

Likuma "Par pašvaldībām" 93. panta otrajā daļā ir noteikts, ka domes priekšsēdētājam septiņu dienu laikā pēc tam, kad saņemts vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra pieprasījums, ir pienākums sniegt rakstveida paskaidrojumu par pieļautajiem Satversmes, likumu un Ministru kabineta noteikumu pārkāpumiem vai arī par tiesas sprieduma nepildīšanas iemesliem. Paskaidrojuma neiesniegšana noteiktā termiņā atzīstama par atteikšanos sniegt paskaidrojumu.  

KONTEKSTS:

2019. gada 9. augustā Dundagas dome ārkārtas sēdē ar piecām pozīcijas deputātu balsīm nolēma atbrīvot no amata Kolkas pagasta pārvaldes vadītāju Aldi Pinkenu. Tas izsauca vietējo iedzīvotāju neapmierinātību, un viņi 22. augustā rīkoja piketu, pieprasot atjaunot Pinkenu amatā. Dundagas novada deputāti iedzīvotāju prasību neakceptēja.

Pēc tam tiesa nolēma, ka Pinkens jāatjauno amatā, viņam jāizmaksā kompensācija par vidējo izpeļņu par to darba laiku, kurā viņš bija atbrīvots no darba. Tāpat pašvaldībai jāsedz tiesas izdevumi, Pinkenam jāizmaksā 1500 eiro morālā kompensācija, kā arī publiski pašvaldības mājaslapā un informatīvajā izdevumā "Dundadznieks" jāatvainojas Pinkenam par nepamatotu atbrīvošanu no amata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti