Panorāma

Rīgas domes budžeta grozījumi šķeļ koalīciju

Panorāma

TV pirmizrāde filmai par brāļiem Žagariem

Ministrs lūdz prokuratūru vērtēt RD bezdarbību

Pūce lūdz prokuratūrai izvērtēt Baraņņika iespējamo bezdarbību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Rīgas domes amatpersonām, kas pašlaik pilda kapitāldaļa turētāja pārstāvja pienākumus pašvaldības uzņēmumā “Rīgas satiksme”, būtu pienākums no uzņēmuma bijušās valdes piedzīt nodarītos zaudējumus, uzskata Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par”). Pagaidām gan pašvaldība nesteidzas to darīt, tādēļ ministrs lūdzis ģenerālprokuratūru izvērtēt šādu bezdarbību.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija vēl nav saņēmusi advokātu biroja "Novius" veikto auditu par uzņēmumu “Rīgas satiksme”. Taču ministra ieskatā jau publiski pieejamā informācija ļauj secināt, ka auditori atklājuši vairākus pārkāpumus, kas var kalpot par pamatu regresa prasībā piedzīt zaudējumus no uzņēmuma iepriekšējās valdes.

“Šis ir simtprocentīgi pašvaldībai piederošs uzņēmums. Tādēļ viņi vienīgie pieņem lēmumu par to, kā un par kādu apjomu vērsties pret valdi par nodarītajiem zaudējumiem. Lai stimulētu šo procesu, esmu nolēmis vērsties Ģenerālprokuratūrā, jo nevēršanās, ja ir likumīgs pamats vērsties ar prasību pret bijušo valdi, ir zaudējumu nodarīšana uzņēmumam. Un arī šāda atbildība ir jāizvērtē,” skaidroja Pūce.

Līdz ar to VARAM ieskatā, ja ir konstatēti pārkāpumi bijušo "Rīgas satiksmes" valdes locekļu darbībā un tie ir radījuši būtisku finansiālu kaitējumu uzņēmumam, tai skaitā rīdzinieku nodokļu maksātāju interesēm, tad

"Rīgas satiksmes" kapitāldaļu turētājam Vadimam Baraņņikam, kuram vienīgajam ir tiesības pieņemt lēmumu, būtu nekavējoties jāvēršas tiesā par zaudējumu piedziņu no bijušajiem valdes locekļiem.

Ja atklāti pārkāpumi un prasība tomēr netiek celta, tad kapitāldaļu turētāja Baraņņika  rīcībā ir saskatāms Krimināllikuma 319. panta pārkāpums par valsts amatpersonas bezdarbību.

Iepriekš Baraņņiks paudis, ka neredz tiesisku pamatu vērsties pret bijušo “Rīgas satiksmes” valdi, jo advokātu atzinums nesniedzot drošu pārliecību, ka pašvaldība šādā procesā uzvarēs. Ja šāda prasība netiks iesniegta tuvākajos mēnešos, tad drīz lietā var iestāties noilgums, jo pārkāpumi izdarīti līdz 2014. gadam. Pēc piecu gadu termiņa piedzīt zaudējumus no Bemhena savulaik vadītās valdes vairs nebūs iespējams.

KONTEKSTS:

"Rīgas satiksmes" valde šī gada pavasarī noslēdza līgumu ar advokātu biroju "Novius", lai izvērtētu iepriekšējās valdes atbildību par uzņēmumam nodarītiem zaudējumiem. Šis atzinums gan ir ierobežotas pieejamības informācija – dokuments noslepenots pēc "Rīgas satiksmes" lūguma. Tādēļ ar advokātu secinājumiem iepazīties drīkst tikai "Rīgas satiksmes" vadība un domes deputāti. Un viņu vērtējumi par to, kā rīkoties tālāk, ir kardināli atšķirīgi.

Pēc Latvijas Televīzijas rīcībā esošās neoficiālās informācijas, noslepenotajā advokātu atzinumā apstiprinātas jau iepriekš medijos izskanējušās ziņas. Proti – "Rīgas satiksmes" iepriekšējās valdes darbības laikā noslēgti neizdevīgi līgumi par degvielas piegādi, jaunu transportlīdzekļu pirkšanu un skolēnu e-kartes ieviešanu, kas kopumā uzņēmumam nodarījuši desmitos miljonu mērāmus zaudējumus.

Baraņņiks aģentūrai LETA septembrī stāstīja, ka pagaidām neredz pamatu vērsties tiesā ar regresa prasību pret bijušo "Rīgas satiksmes" valdi.

Leona Bemhena vadītā "Rīgas satiksmes" valde atkāpās no amata pagājušā gada 13. decembrī, kad KNAB sāka kriminālprocesu par uzņēmuma veiktajiem iepirkumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti