Psihoterapeits iesaka pieaugušajiem respektēt bērna nevēlēšanos runāt par karu Ukrainā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vecākiem un citiem pieaugušajiem būtu jārespektē bērna apzināta nevēlēšanās runāt vai uzņemt informāciju par karu Ukrainā, jo tādējādi viņš mēģina sevi pasargāt – iesaka bērnu un jauniešu psihoterapeits Nils Sakss Konstantinovs.

"Drošības sajūta ir centrālā tēma ikviena bērna dzīvē," intervijā labdarības maratona "Dod pieci!" studijas dīdžejiem uzsvēra psihoterapeits. Viņš norādīja – nav vienas receptes, kā par šo tēmu runāt ar bērniem, tāpēc ir jāvēro konkrētā bērna reakcija.

"Mēs redzam, ka pat vienāda vecuma bērni atšķirīgi spēj uzņemt informāciju – citi grib zināt vairāk, jo tas nomierina. Citi bērni negrib neko zināt un apzināti izvairās par šo tēmu runāt, jo mēģina sevi pasargāt. Tas ir jārespektē," uzskata Nils Sakss Konstantinovs.

Ja bērni uzdod jautājumus par karu Ukrainā, uz kuriem vecāki nezina atbildi (piemēram, kad beigsies karš), ir jāsniedz godīgas atbildes. "Ir svarīgi bērnam parādīt, kā mēs pārdzīvojam situācijas, kurās mēs nevaram būt droši. Tas nenozīmē, ka mums jāsabrūk," saka psihoterapeits. Viņš aicina vecākus iepazīties ar vietnē pusaudzis.lv publicēto bezmaksas informatīvo materiālu par to, kā ar bērniem un pusaudžiem runāt par karu Ukrainā.

Savukārt saskarē ar traumētiem ukraiņu bērniem vislabāk palīdz pieaugušo emocionālā stabilitāte un spēja radīt fiziskās un emocionālās drošības sajūtu. "Karš ir totālākais nedrošības pārdzīvojums, bet mēs varam [Ukrainas bērniem] atgriezt šo sajūtu, ka ir vietas, kas ir drošas, ka ir cilvēki, kas ir droši."

Maziem bērniem svarīgāka esot fiziskās drošības sajūta – tuvu cilvēku apskāvieni, mierīga vide bez skaļiem trokšņiem. Savukārt pusaudžiem svarīgāka ir emocionālā un mentālā drošība – tieši viņi biežāk izjūt trauksmi. Pēc piedzīvotā pusaudžiem ir sajūta, ka visa dzīve ir sadragāta un vairs nekad neatgriezīsies normālās sliedēs, tādēļ viņiem var palīdzēt, veidojot pozitīvus priekšstatus par nākotni.

Speciālists arī norādīja – kad bērni piedzīvo smagas emocionālās traumas, viņi ir spiesti agrāk pieaugt, bet spēles un spēlēšanās ļauj bērniem atkal būt bērniem, palīdzēt nobriest savam vecumam atbilstošā veidā un dziedināt traumas.

Nils Sakss Konstantinovs arī atgādināja, ka Latvijas bērniem un pusaudžiem ne vienmēr ir skaidrs, kādēļ pret ukraiņu bērniem būtu jāizturas ar lielāku iejūtību, jo paši nav neko līdzīgu piedzīvojuši. Tādēļ pieaugušajiem ir jāpalīdz veidot bērnu izpratne par Ukrainas bērnu piedzīvoto un jāskaidro, kādēļ viņiem nepieciešama īpaša iecietība.

KONTEKSTS:

Sabiedrisko mediju labdarības maratons "Dod pieci!" šogad notiek no 16. līdz 22. decembrim un ir veltīts Latvijā nonākušo ukraiņu bēgļu-bērnu atbalstam. Veselu nedēļu Radio 5 – Pieci.lv dīdžeji 24/7 režīmā raidīs no īpašas stikla studijas Doma laukumā Rīgā, kur atskaņos ziedotāju izvēlētās dziesmas, dalīsies ar cilvēku pieredzes stāstiem un ekspertu viedokļiem.

Ikviens tiek aicināts ziedot naudas summu, sākot no 5 eiro, apmaiņā pret mīļāko dziesmu radio ēterā. Maratona laikā saziedotie līdzekļi caur labdarības platformu "Ziedot.lv" tiks izmantoti skolas piederumu un datoru iegādei, bērnu veselības uzlabošanai un psiholoģiskajam atbalstam, ziemas apaviem, apģērbam un citām nepieciešamām lietām.

Jau no 1. decembra ikviens var veikt ziedojumu mājaslapā dod.pieci.lv, "Circle K" degvielas uzpildes stacijās visā Latvijā, bet laikā no 16. līdz 22. decembrim skaidras un bezskaidras naudas ziedojumus pieņems arī "Dod pieci!" stikla studijā Vecrīgā.

Labdarības maratonu "Dod pieci!" rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un ilggadējo ziedojumu partneri – labdarības organizāciju "Ziedot.lv". Maratona tiešraidei var sekot līdzi sabiedriskajos medijos – Latvijas Radio, Latvijas Televīzijā un sabiedrisko mediju portālā LSM.lv, kā arī projekta mājaslapā "dodpieci.lv" un "Dod pieci!" sociālo tīklu kontos. Saziedotie līdzekļi 100% apmērā tiks izmantoti ziedojuma mērķim, un projekta administrēšanas izmaksas no ziedotāju naudas netiek finansētas.

Jau devīto gadu labdarības maratons aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un sniedz atbalstu noteiktām sabiedrības grupām. Iepriekšējos gados ziedojumi novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašam vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnunamiem, jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai,  neārstējami slimu cilvēku aprūpei un speciālās pārtikas iegādei, vardarbības mazināšanai ģimenēs, kā arī vides uzlabošanai cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem.

"Dod pieci!" ir daļa no starptautiska projekta "Serious Request", kura ietvaros dažādās Eiropas valstīs radiodīdžeji nedēļu raida no īpašas stikla studijas, pievēršot uzmanību konkrētai sabiedrības grupai vai sabiedriski nozīmīgai tēmai. Latvijā šo tradīciju iedzīvināja Latvijas Radio 5 – Pieci.lv radošā komanda.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti