Panorāma

LPS: Darbu skolās pametuši vairāk nekā 600 pedagogu

Panorāma

Rīgas dzelzceļa stacijā atrasta vēl viena nomaskēta šahta

Muitnieki ņēma kukuļus "pusdienu naudas" lielumā

Prokurors: Pieķertie Terehovas muitnieki kukuļus slēpa arī aiz uniformas uzplečiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 6 mēnešiem.

Kukuļņemšana Terehovas muitas kontroles punktā, kur aizdomās par koruptīvām darbībām apsūdzības celtas 20 muitniekiem, konstatēta piecu mēnešu garumā un ņemtās summas bijušas, sākot no diviem eiro. Savukārt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) muitnieki bijuši radoši, slēpjot saņemto naudu, trešdien, 8. decembrī, preses konferencē atklāja prokurors Kaspars Andruškins.

Prokurors: Pieķertie Terehovas muitnieki kukuļus slēpa arī aiz uniformas uzplečiem
00:00 / 02:58
Lejuplādēt

Muitnieku korumpētās darbības prokurors raksturoja kā bezbailīgas, brutālas un sistemātiskas. 

Andruškins pastāstīja: "Muitas amatpersonas saņēma kukuļus no transportlīdzekļu vadītājiem, kas šķērsoja muitas kontroles punktu "Terehova". Gadījumi – kāpēc, par ko [saņēma kukuļus] ir visdažādākie. Principā tā bija tradīcija. Muitnieki dažbrīd vairs arī neprasīja [kukuli]. Pārsvarā šī naudas nodošana notika tā, ka no mašīnas šoferis iedod muitas amatpersonai šo kukuli. Muitas amatpersona to paslēpj pie sevis, konkrētajā brīdī strādājot. Tika izmantota arī dienesta uniforma, naudu paslēpjot aiz formas uzplečiem."

Kukuļos muitnieki saņēma arī dažāda nomināla banknotes – no 5 līdz pat 100 eiro. Tāpat kukuļos tika pieņemti kaut divi eiro, piemēram, lai mazāk kontrolētu kādu kravas automašīnu un to ātrāk laistu tālāk.

Tāpat naudu slēpa dienesta lukturīšos, kā arī speciāli piešūtās kabatās. Kad naudu amatpersonas savāca, tās devās uz administratīvo ēku, kur vīriešu ģērbtuves skapītī slēpa iegūto kukuli. Naudu ņēma divas maiņas. Katra to slēpa savā skapī. Fiksētos video materiālus prokuratūra rādīja medijiem.

“No malas tas izskatījās šādi: skapis pat nespēj visu naudu saturēt. Darbībām ir atzīmējama bezbailība, brutalitāte un sistemātiskums,” pastāstīja prokurors.

Ir svarīgi mazināt sabiedrības toleranci pret šādiem pārkāpumiem, norādīja VID Iekšējās drošības pārvaldes direktors ir Aigars Prusaks.

Viņš sacīja: “Mēs aizturam ne tikai kukuļu ņēmējus. Mēs šobrīd aizturam arī kukuļdevējus. Aizturot vienu ķēdes posmu, mēs tik ātri nevirzīsimies progresa virzienā. Šobrīd diezgan daudz kukuļdevēju tiek aizturēti uz robežas. Ir parādījusies iniciatīva arī no muitas amatpersonu puses, ziņojot par korupcijas gadījumiem. Bet, protams, mums ir vēl ļoti daudz kopīgi veicama.”

Prusaks no VID apstiprināja, ka atsevišķas amatpersonas tiesībsargājošo iestāžu redzeslokā nonākušas jau iepriekš. Bet pēc aizturēšanas amatpersonas darbu iestādē nav turpinājušas.

Savukārt Latvijas Radio raidījums "Atvērtie faili" jau vēstīja, ka viņiem ir zināmi vārdi lielākajai daļai aizturēto muitnieku un ka pēc aizturēšanas daļa muitnieku turpināja darbu.

Prokuratūra kopumā četras krimināllietas pret 20 amatpersonām nodevusi Ekonomisko lietu tiesai.

Prokurors Andruškins ir pārliecināts, ka apsūdzētie muitnieki saņems taisnīgu sodu. “Šobrīd izmeklēšanas iestāžu iespējas izmeklēt noziedzīgus nodarījumus ir ļoti plašas un mūsdienīgas. Es ticu un es esmu pārliecināts, ka tajos kriminālprocesos pierādījumu kopums ir pietiekams, lai personas saņemtu taisnīgu sodu,” skaidroja prokurors.

Ja kukuļņemšanā pieķertos muitniekus atzīs par vainīgiem, viņiem draud brīvības atņemšana no 2 līdz 10 gadiem ar vai bez mantas konfiskācijas, liegums uz noteiktu nodarbošanos vai liegums ieņemt konkrētu amatu. 

KONTEKSTS:

Šogad aprīļa vidū VID izmeklētajā kriminālprocesā aizdomās par korupciju Terehovas muitas kontroles punktā tika aizturētas 29 amatpersonas, no kurām 21 atzīta par aizdomās turēto. Krimināllieta pret vienu personu prokuratūrā izbeigta cilvēka nāves dēļ, Aizdomās turētajiem piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Terehovā uz Latvijas–Krievijas robežas atrodas robežkontroles punkts un muitas kontroles punkts.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka jau iepriekšējos gados tiesībsargājošās iestādes par dažādiem nodarījumiem aizturējušas šo punktu robežsargus un muitniekus. Skaļākā aizturēšana notika pirms aptuveni 14 gadiem. Toreiz tiesībsargājošās iestādes par dažādiem noziegumiem aizturēja vairākus desmitus muitnieku, robežsargu, policistu un privātpersonu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti