Panorāma

Bruknas kopiena (papildināts)

Panorāma

Pasaule pauž satraukumu par A. Navaļniju

Bruknas kopienā virkne pārkāpumu pret bērniem

Bruknas muižā atklāj smagos apstākļos nodarbinātus bērnus; sodīti ar pārtikas ierobežošanu (precizēts)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 10 mēnešiem.

Veicot pārbaudi biedrībā "Kalna svētību kopiena", kas darbojas Bruknas muižā Bauskas novadā, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) kopā ar Tiesībsarga biroja pārstāvi konstatējuši, ka bērni tikuši nodarbināti lauku darbos no desmit līdz 12 stundām dienā bez iespējas saņemt medicīnisko palīdzību un pārkāpumu gadījumā tiekot sodīti ar pārtikas devu ierobežošanu, informēja VBTAI pārstāvis Taivo Trams. Pārbaude notikusi arī ar biedrību saistītā skolā.

ĪSUMĀ:

  • Pārbaudi Bruknas muižā, kur darbojas "Kalna svētību kopiena", veica VBTAI un Tiesībsarga birojs.
  • Pārbaude veikta pēc anonīmas personas iesnieguma par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem.
  • Pārbaudē apstiprinājies, ka pret bērniem vērsta fiziska un emocionāla vardarbība.
  • Tāpat apstiprinājās ziņas par nepietiekamu ēdienu, ilgajām darba stundām.
  • Pirmās pārbaudes laikā kopienā bija 10 bērni; par bērnu skaitu otrajā pārbaudē nav ziņu.
  • Informācija par pārbaudē konstatēto nodota Valsts policijai, PVD un VDI.
  • VBTAI aicina vecākus izvērtēt, kādos apstākļos uzturas viņu bērni un kas uzrauga nepilngadīgos.
  • Nav izdevies iegūt "Kalna svētību kopiena" vadītāja, mācītāja Mediņa komentāru par notikušo.
  • Pārbaude notikusi arī "Kalna svētību kopienas" izveidotajā Bārbeles Zēnu pamatskolā.

Precizējums

LTV precizē iepriekš sniegto informāciju – sūdzības iesniedzējs nebija dumpīgs pusaudzis, kā ziņots iepriekš, bet gan kāda cita persona. Minētais pusaudzis bija viens no tiem bērniem, kas VBTAI un Tiesībsarga biroja pārbaudes laikā sūdzējās par apstākļiem kopienā.

Sākotnējā pārbaude veikta, reaģējot uz privātpersonas sniegtu informāciju par iespējamajiem bērnu tiesību pārkāpumiem, tostarp fizisko un emocionālo vardarbību. 20. augustā VBTAI un Tiesībsarga birojs veica atkārtotu pārbaudi.

 

Šīs pārbaudes laikā kopienas vadītājs nevarēja precīzi nosaukt kopienā esošo bērnu skaitu, kā arī izvairījās sniegt informāciju par bērnu likumiskajiem pārstāvjiem un uzrādīt dokumentus, kas pamatotu, kādēļ bērni nodoti viņa aprūpē.

Tika konstatēts, ka nepilngadīgie, kas uzturas Bruknas muižā, tiek nodarbināti lauku darbos nesamērīgi ilgi, bet gadījumā, ja bērns nav izpildījis noteikto dienas normu, darbs turpinās arī nakts stundās. Pārkāpumu gadījumā viens no soda veidiem ir pārtikas devu ierobežošana - bērni spiesti pārtikt no maizes un ūdens.

Ņemot vērā, ka nepilngadīgajiem nav iespēju saņemt medicīnisko palīdzību, ja tā ir nepieciešama, VBTAI arī saņemta informācija par gadījumiem, kad bērni, strādājot uz lauka karstumā, ilgo darba stundu un ūdens trūkuma dēļ ir jutušies fiziski slikti vai pat zaudējuši samaņu.

Saņemtas ziņas arī par vairākām fiziskas un emocionālas vardarbības epizodēm. Par papildu risku bērniem uzskatāms arī apstāklis, ka viņi kopienā ikdienā uzturas kopā ar pilngadīgām personām, kuras iepriekš sodītas par dažādiem noziegumiem, kā arī cilvēkiem ar dažādām atkarību problēmām.

VBTAI pārstāve Evija Rācene
00:00 / 00:49
Lejuplādēt
"Mēs reaģējām uz anonīmas privātpersonas iesniegumu, kur bija norādīts, ka Bruknas muižā, iespējams, ir bērnu fiziska un emocionāla vardarbība, kā arī tika ziņots, ka bērni tiek nostrādināti neatbilstoši ilgi savam vecumam un arī ar ēšanu ir problēmas. Un inspekcija kopā ar Tiesībsarga biroju devāmies pārbaudē, kur mums šie fakti arī apstiprinājās – gan par fizisko un emocionālo vardarbību, gan par nepietiekamo ēdienu, gan par ilgajām darba stundām.

 

Pirmajā reizē mēs tur bijām 5. augustā un arī šodien bijām atkārtotajā pārbaudē, bet par to kādas ziņas varēšu sniegt rīt. Pirmajā reizē tie bija 10 bērni,” teica VBTAI pārstāve Evija Rācene

Informācija par pārbaudē konstatēto atbilstoši kompetencei nodota tālākai izvērtēšanai Valsts policijai, Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) un Valsts darba inspekcijai (VDI).

Latvijas Radio par notikušo centās iegūt arī biedrības "Kalna svētību kopiena" vadītāja, mācītāja Andreja Mediņa komentāru, tomēr viņu sazvanīt neizdevās.

Ceturtdien, 20. augustā, Latvijas Televīzijas (LTV), atsaucoties uz tās rīcībā esošo informāciju, vēstīja, ka sūdzības autors ir dumpīgs pusaudzis. Piektdien, 21. augustā, LTV precizēja iepriekš ziņoto – sūdzības iesniedzējs nebija pusaudzis, bet kāda cita persona. Pieminētais pusaudzis bija viens no tiem bērniem, kuri VBTAI un Tiesībsarga biroja pārbaudes laikā sūdzējās par apstākļiem nometnē.

Zēna ģimene ir priestera Mediņa pusē un visas apsūdzības uzskata par nepamatotām, ko apliecinājusi gan inspekcijai, gan gatava to pašu apliecināt arī policijai, kas tagad pārbaudīs saņemto iesniegumu.

Valsts policijas un VBTAI pārstāvji ceturtdien apmeklējuši arī Kalna svētību kopienas izveidoto Bārbeles Zēnu pamatskolu "Saknes un spārni", aģentūrai LETA apliecināja iestādes direktore Ilona Blūma. Viņa apstiprināja, ka abu iestāžu darbinieki bija ieradušies iestādē, taču plašākus komentārus aicināja jautāt policijai un VBTAI.

VBTAI aicina vecākus un bērnu likumiskos pārstāvjus rūpīgi izvērtēt, kādos apstākļos uzturas viņu bērni un kas nodrošina nepilngadīgo uzraudzību. Inspekcija arī turpmāk sekos līdzi, vai "Kalna svētību kopienā" nenotiek bērnu tiesību pārkāpumi.

Bruknas muiža ir plaši pazīstama kā vieta, kur kopš 2001. gada darbojas sabiedriska organizācija “Kalna svētību kopiena” – vieta, kur tiek atveseļoti dažādās atkarībās nonākuši cilvēki. Rehabilitācijai pamatā ir lūgšanas un darba terapija, un, pateicoties tai, jau daudzu gadu garumā rit muižas ansambļa atjaunošana, sakopšana un labiekārtošana. Kopienas dibinātājs un "Kalna svētību kopienas" garīgais vadītājs ir priesteris Andrejs Mediņš.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti