De Facto

Ilgā zemes jautājumu kārtošana kavē radaru lietošanu pēc sākotnējā plāna

De Facto

Ar Meroni saistīta firma iesūdz tiesā valdību

"Citrona sulas vietā - ūdens ar citrona garšu," eksperts par "Rigvir" testu

Pretvēža zāles «Rigvir» neiztur pirmo pārbaudes posmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Veselības inspekcija un Zāļu valsts aģentūra (ZVA) pērn rudenī nolēma pārbaudīt pretvēža preparātu "Rigvir" un rezultāti par vienu no zāļu sērijām izrādījušies graujoši, ziņo LTV raidījums "De facto". ZVA "Rigvir" šķidruma paraugu nosūtīja uz neatkarīgu laboratoriju Lielbritānijā. Tās atbilde – "Rigvir" vīruss, kam būtu jācīnās ar vēža šūnām, šķidrumā ir daudz mazākā apjomā nekā apsolījis ražotājs.

ĪSUMĀ:

  • "Rigvir" partiju, no kuras paņēma paraugu testēšanai, izņēma no apgrozījuma.
  • ZVA uz britu laboratoriju nosūtīja paraugus vēl no trīs dažādām "Rigvir" partijām.
  • Atbilde par papildu paraugu testiem būs zināma marta beigās.
  • Ja tiem rezultāti būs tikpat slikti kā pirmajā posmā, medikamentam draud aizliegums.

"Salīdzinājumam, jūs pērkat citronu sulu, bet jums pārdod ūdeni ar citrona grašu," tā ZVA Zāļu ekspertīzes laboratorijas vadītāja vietnieks Guntars Kaspars aprakstīja situāciju "De facto" žurnālistiem.

"Rigvir" partiju, no kuras paņēma paraugu testēšanai, izņēma no apgrozījuma. Taču ZVA skaidro, ka pašu pārbaudi "Rigvir" pārstāvji apšaubījuši.

Lai pārliecinātos, ka negatīvais rezultāts nebija nejaušs, ZVA nosūtīja uz britu laboratoriju paraugus vēl no trīs dažādām "Rigvir" partijām. "Ir komersanti, kas uzreiz piekrīt un meklē cēloni, kāpēc tā ir bijis, ir komersanti, kas apstrīd, tad mēs atkal ņemam papildus sērijas," paskaidroja Kaspars.

LTV ziņo, ka atbilde par papildu paraugu testiem būs zināma marta beigās.

"De facto" noskaidroja – ja visiem trīs paraugiem rezultāti būs tikpat slikti kā pirmajā posmā, medikamentam draud aizliegums tos pārdod Latvijā un izslēgšana no kompensējamo medikamentu saraksta.

Šonedēļ "Rigvir" ražotājs SIA "Latima" paziņoja par lēmumu apturēt zāļu izplatīšanu Latvijā. "Rigvir" grupas uzņēmumu izpilddirektore Kristīne Jučkoviča intervijā Latvijas Televīzijai (LTV) situāciju komentēja šādi: "Nav jāuztraucas par sabiedrības veselību, arī tad, ja tur ir konstatēts tas, kas tur ir vai nav, iespējams, konstatēts. Marta beigās kopā ar ZVA izrisināsim šo jautājumu."

LTV atgādina, ka pirms diviem gadiem ārstu profesionālās ārstu organizācijas (tostarp, Latvijas Onkologu asociācija) lūdza izņemt preparātu no kompensējamo zāļu saraksta un anulēt to reģistrāciju valsts zāļu reģistrā. Pamatojums - pētījumi un publikācijas par "Rigvir" efektivitāti ir nekvalitatīvas. Piemēram, vienā no pētījumiem salīdzināta ārstēšana divām pacientu grupām: vieniem deva "Rigvir", bet citiem – ne. Taču "Rigvir" grupā pacienti lietojuši arī ķīmijterapiju – tātad nevar pateikt, kas tieši nodrošināja rezultātu. Toreiz zāļu ražotājs "De facto" žurnālistiem skaidroja, ka medikamenta kvalitāti apliecinot atsevišķie pacientu stāsti.

"De facto" atklāj arī to, ka iepriekš apšaubīta preparāta aktīvā komponente – vīruss, kam jāiznīcina vēža šūnas.

To savulaik atklāja Latvijas zinātniece Aina Muceniece. Kad pirms 10 gadiem "Rigvir" atjaunoja reģistrāciju, pieaicināja neatkarīgu ekspertu Viesturu Baumani. Viņš secināja – nav zināms, vai vīruss, kas ir "Rigvir" sastāvā, ir tas pats, ko atklāja Muceniece. Šo informāciju Jučkoviča raidījumam pēc būtības nekomentēja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti