Politologs Rajevskis: VARAM ir raksturīgi apturēt vietvaru attīstības plānus azartspēļu liegumu dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 1 mēneša.

Pašreizējai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) ir raksturīgi apturēt pašvaldību attīstības plānus, kas paredz azartspēļu ierobežošanu vietvarā. Šādu viedokli Latvijas Radio intervijā pauda politologs Filips Rajevskis, skaidrojot Rīgas mēra Mārtiņa Staķa lēmumu izstāties no partiju apvienības “Attīstībai/Par!”, jo VARAM apturēja Rīgas teritorijas plānojumu.

Intervija ar politologu Filipu Rajevski
00:00 / 06:37
Lejuplādēt

Politologs skaidroja: “Pamatojums – azartspēles, tas ir diezgan dekoratīvs un raksturīgs šai [VARAM] ministrijai, ka tās pašvaldības, kuras ierobežo azartspēles tām viss tas beidzās ar to, ka šie [attīstības] plāni tiek mesti atpakaļ. (..) Atmest pilsētu plānojumu ir raksturīgs šim VARAM ministram. (..)

Ja mēs skatāmies, tad Rīga nav pirmā pašvaldība, kurai atmests attīstības plāns azartspēļu ierobežojumu dēļ. Tas diezgan tieši parāda to, ka ir kaut kāda saistība vai vajadzība jeb interese tomēr atbalstīt šo biznesa veidu.”

Rajevskis norādīja, ka pašvaldības attīstības plāns ir viens no “fundamentālajiem dokumentiem” pašvaldībai, kas nozīmē – vietvara bez tā nevar strādāt. Viņaprāt, ja kāds izvēlas apturēt tik nozīmīga dokumenta tālāko virzību, tad kādam ir jāuzņemas atbildība. “Kad kāds atmet šādu fundamentālu dokumentu, tā ir liela problēma priekš pašvaldības. Ir jāuzņemas atbildība,” piebilda Rajevskis. 

Skaidrojot Rīgas mēra lēmumu izstāties no partiju apvienības “Attīstībai/Par!”, reaģējot uz vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Artūra Toma Pleša (“Attīstībai/Par!”) lēmumu par galvaspilsētas attīstības plāna apturēšanu, Rajevskis atzīmēja, ka īstermiņā Staķis var palikt šādā, bezpartejiskā statusā jeb turpināt strādāt “Progresīvie/Par!” frakcijā, neesot šo politisko spēku biedrs. 

Tomēr ilgtermiņā Staķim “ir jāmeklē politiskā sistēma”, uzskata politologs Rajevskis. “Viens pats Mārtiņš Staķis, lai arī cik viņš nebūtu pozitīvs un proaktīvs cilvēks, ir daļa no koalīcijas politiskā spēka. (..) Viņam būtu jāskatās uz kādu no partijām, kas ir viņa koalīcijā,” norādīja politologs. 

Savukārt, vaicāts, kā šie notikumu pavērsieni ietekmēs partiju apvienību “Attīstībai/Par!” un tās dalību 14. Saeimas vēlēšanās, Rajevskis sacīja, ka šādiem notikumiem nevajadzētu sašķelt partiju apvienību. 

KONTEKSTS:

VARAM ir apturējusi Rīgas teritorijas plānojumu nākamajiem gadiem, jo konstatēta tā neatbilstība likumiem un samērīguma trūkums starp iesaistīto pušu interesēm, preses konferencē iepriekš informēja ministrs Artūrs Toms Plešs ("Attīstībai/Par!"). Ministrs vērtēja, ka teritorijas plānojuma izstrāde noslēgusies ar brāķi. 

Saskaņā ar Rīgas domes lemto, Rīgas teritorijā vienlaicīgi spēkā ir divi savstarpēji nesaskaņoti teritorijas plānojumi, kas ir pretrunā likumā noteiktajam, ka valstspilsētās nedrīkst būt spēkā vairāk kā viens teritorijas plānojums. Saskaņā ar Rīgas domes redzējumu vēsturiskajam centram paliktu spēkā vairāk nekā 16 gadus vecais teritorijas plāns, kas grozīts vienu reizi 2013. gadā un kas turpmāk nav ticis pielāgots ne jaunāko normatīvo aktu prasībām, ne arī tas ir ticis saskaņots ar Rīgas teritorijas plānu.

Ministrijas eksperti konstatējuši būtiskus trūkumus Rīgas brīvostas teritorijā Spilvē, teritorijā starp Hapaka grāvi un Daugavgrīvas ielu, kā arī Kundziņsalas ziemeļu daļā, kur noteikts zonējums, kas ievērojami apgrūtinās ne tikai Rīgas brīvostas teritorijas attīstību, bet arī Rīgas un Latvijas ekonomikas attīstību kopumā. Pret to Rīgas domei iebildusi arī Ekonomikas un Satiksmes ministrija.

Rīgas teritorijas plānojumā vietām samazināts pieļaujamā trokšņa līmenis. Tie ir atbalstāmi centieni noteikt stingrākus vides kvalitātes rādītājus, taču, kā atzīmē VARAM, tam neseko pamatots pasākumu kopums, kas ļautu to realizēt, turklāt tie nav īstenojami, neizvērtējot un nesalāgojot lietderības un samērīguma apsvērumus.

Kā nesamērīgu soli ministrs atzīmēja lēmumu par azartspēļu aizliegšanu visā Rīgā, nevis nosakot atsevišķas teritorijas, kā to paredzot likums.

Reaģējot uz pleša lēmumu apturēt Rīgas attīstības plānu, Rīgas mērs Mārtiņš Staķis paziņoja par izstāšanos no partiju apvienības “Attīstībai/Par!”. Savukārt Rīgas domes valdošajā koalīcijā ietilpstošā partija "Progresīvie", reaģējot uz Rīgas attīstības plāna apturēšanu, aicināja premjeru pieprasīt Pleša demisiju.

VARAM iepriekš jau apturējis Ķekavas novada pašvaldības saistošos noteikumus "Par azartspēļu organizēšanu Ķekavas novadā", kas paredzēja ierobežot azartspēles Ķekavā. Novada dome nolēma vērsties Satversmes tiesā, apstrīdot VARAM rīkojumu apturēt azartspēļu ierobežošanu Ķekavā. Tāpat VARAM iepriekš apturēja Līvānu novada teritorijas plānojuma grozījumus, ar kuriem bija iecerēts Līvānu centrā aizliegt azartspēļu un izložu organizēšanas vietu darbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti