Politoloģe Kreituse: Partija «Saskaņa» iet uz savu galu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Redzot, kas notiek ar sociāldemokrātisko partiju "Saskaņa", tostarp pēdējos notikumus saistībā ar Daugavpils domnieku izstāšanos no šī politiskā spēka, var teikt, ka "Saskaņa" lēnām iet uz savu galu. To intervijā Latvijas Radio sacīja politoloģe Ilga Kreituse.

Intervija ar politoloģi Ilgu Kreitusi
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Es, godīgi sakot, lēnām skatos, kā šī partija iet uz savu galu. Un lielā mērā tās eksistenci vēl šos četrus gadus līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām nodrošinās valsts finansējums, ko partija saņems no valsts budžeta, kas ļaus atsevišķiem biedriem vēl turpināt partijas uzturēšanu, lai varētu veiksmīgi šo naudu tērēt.

Politiski iespējamo atgriešanos lielajā spēlē un atgriešanos Latvijas politiskajā areālā kā parlamentārai partijai, – man šķiet, ka tas jautājums ir izsmelts un ar to tas ir beidzies," teica Kreituse.

Pēc politoloģes teiktā, partijas sabrukums nesākās tagad, bet gan vēl tad, kad "Saskaņa" bija valdošā partija Rīgas domē. Tad noticis tas, par ko vienmēr baida politikas teorētiķi. Proti, ka pirmām kārtām ir jānoskaidro, vai bīstamākā opozīcija nav pašu partijas iekšienē, pirms sākt cīņu ar kādu citu partiju.

"To "Saskaņa" neņēma vērā un uzskatīja, ka [der] tāda skaldi un valdi metode – ja tu runā man pretī –, ar ko [Nils] Ušakovs gāja, tad mēs sākam sarunas par tavu novirzīšanu nost vai izslēgšanu, neizvērtējot situāciju, ka tas var novest pie tālāka partijas sabrukuma. Un tas, kas šodien notiek, tas ir pilnīgi loģiski," vērtēja Kreituse.

Viņasprāt, šīs nedēļas nogalē gaidāmajā partijas kongresā būs skaistas runas par vienotību savās rindās un attīrīšanos un līdzīgām lietām. "Bet tie ir visparastākie parametri, kas nosaka, ka partija tuvojas savas eksistences beigām," sprieda politoloģe.

Politologs Filips Rajevskis intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sprieda, ka Daugavpils mēra Andreja Elksniņa izstāšanās no "Saskaņas" bija gaidāma, jo iepriekš jau bijusi diskusija par iespēju izslēgt viņu no partijas biedru rindām saistībā ar viņa izteikumiem.  

"Ja paskatāmies to retoriku, kādu piekopj ["Saskaņas" līderi] Ušakovs, Urbanovičs, tur bija redzams fundamentāls konflikts.

Tad sākās jautājums par to, kuram ir lielāka ietekme partijā. Izskatās, ka tomēr Ušakova, Urbanoviča ietekme ir lielāka. Tāpēc viņam ir labāk izstāties, nekā būt izmestam no partijas," vērtēja politologs.

KONTEKSTS:

Ilggadējā Saeimas vēlēšanu līdere "Saskaņa" 14. Saeimas vēlēšanās nespēja pārvarēt 5% latiņu un neiekļuva parlamentā. Vēlēšanās slikti rādītāji uzrādīti tostarp pašvaldībās, kur pie stūres ir "Saskaņas" politiķi, arī Daugavpilī.

"Saskaņa" ilgus gadus bija populārākā partija valstī, iegūstot arī labākos rezultātus parlamenta vēlēšanās, taču allaž tika atstāta opozīcijā. Straujš partijas reitinga kritums sākās šī gada pavasarī pēc tam, kad partija nosodīja Krievijas sākto militāro iebrukumu Ukrainā.

Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš vakar paziņoja, ka pieņēmis lēmumu izstāties no sociāldemokrātiskās partijas "Saskaņa" un uzsākt veidot jaunu reģionālu politisko spēku. Lēmumu par izstāšanos no "Saskaņas" pieņēmuši arī visi pārējie partijas domes frakcijas politiķi, tādējādi "Saskaņa" zaudējusi pārstāvniecību Latvijas otrajā lielākajā pilsētā.

Elksniņš paziņojumā medijiem norādīja, ka 14. Saeimas vēlēšanu rezultāti uzskatāmi parādīja, ka sociāldemokrātiskā partija "Saskaņa" vairāk nav spējīga būt vienojošs spēks. Minot Liepāju un Valmieru kā piemērus, kur jau darbojas reģionālās partijas, Elksniņš pauda pārliecību, ka šis ir īstais brīdis, lai dibinātu jaunu reģionālo politisko spēku Daugavpilī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti