Piena un augļu bezmaksas izdalei skolās nepieciešami papildu 5 miljoni eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Bezmaksas piena izdale skolēniem šajā mācību gadā atsevišķās skolās jau drīz beigsies. Pieaugot ražošanas izmaksām,  ar iepriekš atvēlēto budžetu nepietiek, lai iepirktu nepieciešamo piena apjomu skolām. Zemkopības ministrija aplēsusi, ka atbalsta programmai "Piens un augļi skolai" kopumā papildus nepieciešami 5 miljoni eiro.

Piena un augļu bezmaksas izdalei skolās nepieciešami papildu 5 miljoni eiro
00:00 / 03:10
Lejuplādēt

Janvārī palielinātas atbalsta likmes bezmaksas piena izdalei skolās. Atbalsts palielināts programmā "Piens un augļi skolai", lai pielāgotos tirgus situācijai un segtu krasi augušās izmaksas piena ražotājiem. Tiesa, šajā mācību gadā piena izdale atsevišķās skolās jau drīz beigsies programmā ierobežoto līdzekļu dēļ.

"Tātad kopējais budžets šim mācību gadam ir 4,3 miljoni eiro, un tieši pienam tie ir 2,9 miljoni eiro, kur lielāko daļu veido valsts līdzfinansējums. Ņemot vērā, ka programmas budžets netiek palielināts, tas noved pie šo produktu izdales perioda saīsināšanās. Mēs esam aprēķinājuši, ka šai programmai gan piena, gan dārzeņu izdalei papildus kopumā būtu nepieciešami 5 miljoni eiro," pastāstīja Zemkopības ministrijas Tirgus kopējās organizācijas nodaļas vadītāja Dace Freimane.

Skolas piena programmā iesaistās 10 piena pārstrādes uzņēmumi. Centrālās piensaimnieku savienības vadītājs Jānis Šolks norādīja, ka zemās cenas dēļ uzņēmumi patlaban neatsakās no piena piegādēm kopumā, bet šajā pusgadā daudzām skolām pienu vairs nepiegādās.

"Faktiski skolas piena programmas ietvaros mēs pat 300 tonnas mēnesī nerealizējam. Tas ir ļoti neliels daudzums. Zinu, ka viena daļa piena piegādātāju šajā programmā savas kvotas jau ir izsmēluši, un mēs varam rēķināties, ka pat februārī ne visas skolas vairs saņems vienu vai divas reizes nedēļā šo paredzēto pienu. Tāda ir situācija, un izskatās – to izglābt neizdosies šajā mācību gadā," pauda Šolks.

Iepriekš bija noteikta obligāta bezmaksas piena izdale skolās trīs reizes nedēļā. Bet ar noteikumu grozījumiem atlikušajā mācību gadā atļauts pienu dalīt arī retāk. Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas sabiedriskās ēdināšanas tehnoloģe Ilona Dreimane sacīja, ka tas daudzām skolām ļaus programmu pagarināt.

"Bērniem arī šīs trīs reizes nedēļā varbūt ir jau par daudz un apnīk.

Bet, pavelkot varbūt uz divām reizēm nedēļā, tad arī to finansējumu mēs varam izvilkt uz ilgāku periodu," sacīja Dreimane.

Viņa arī zināja stāstīt, ka sākotnēji, kad tika izveidota skolas piena un augļu programma, bērni ne visai labprāt gribēja dārzeņus un augļus ēst. "Bet tagad šis piens un augļi jau ir tradīcija skolās. Vecāki seko līdzi, un arī bērni prasa un gaida. Tā ir populāra programma," sacīja Dreimane.

Zemkopības ministrijā norādīja, ka

šajā mācību gadā vairs nav iespējams pieņemt lēmumu par budžeta palielināšanu programmā "Piens un augļi skolai".

Tādēļ tas tiks rosināts tikai no nākamā mācību gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti