Pieejami informatīvie bukleti par paliatīvo aprūpi pieaugušajiem un bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 4 mēnešiem.

Lai informētu sabiedrību par valsts apmaksātu paliatīvās aprūpes pakalpojumu saņemšanas iespējām, Veselības ministrija (VM) sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) un Labklājības ministriju (LM) ir izstrādājusi informatīvus bukletus jeb ceļvežus par paliatīvo aprūpi gan pieaugušajiem, gan bērniem, informēja NVD Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Tanita Tamme-Zvejniece.

Nacionālā veselības dienesta pārstāve Tanita Tamme-Zvejniece
00:00 / 01:01
Lejuplādēt
Lai kritiskā situācijā nonākušu pacientu tuviniekiem būtu pieejama informācija par valsts nodrošināto atbalstu, ceļvedī apkopota informācija par valsts apmaksātas paliatīvās aprūpes veidiem – ambulatoro,  stacionāro, kā arī pieejamo veselības aprūpi mājās, tostarp ārstniecības iestāžu kontaktinformāciju.

 

Pieaugušo ceļvedī iekļauta informācija ne tikai par to, kur saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, bet arī, kā saņemt sociālās aprūpes pakalpojumus, kurus nodrošina LM, piemēram, kā nokārtot apliecinājumu par invaliditāti, saņemt aprūpētāja pakalpojumus, nepieciešamos tehniskos palīglīdzekļus, piemēram, ratiņkrēslu, rollatoru un citus.

Informatīvie ceļveži iedzīvotājiem patlaban elektroniski pieejami NVD interneta vietnē sadaļā "Veselības aprūpes pakalpojumi" – "Paliatīvā aprūpe".

Savukārt drukātā veidā materiāli drīzumā būs pieejami arī ārstniecības iestādēs, kuras nodrošina valsts apmaksātus paliatīvās aprūpes pakalpojumus, un ģimenes ārstu praksēs.

Lai saņemtu materiālus izplatīšanai pacientiem drukātā veidā, NVD aicina ārstniecības iestāžu pārstāvjus, kā arī ģimenes ārstus vērsties NVD Rīgas nodaļā no 6. janvāra, bet ārpus Rīgas - sev tuvākajā NVD teritoriālajā nodaļā, sākot no 16. janvāra.

Lai nodrošinātu iespējami plašu informācijas apriti, NVD ir aicinājis izstrādāto ceļvežu elektroniskās versijas izvietot valsts pārvaldes iestāžu, sociālo iestāžu, kā arī pašvaldību un nevalstisko organizāciju interneta vietnēs.

NVD norādīja, ka paliatīvā aprūpe ir aktīva un visaptveroša to pacientu aprūpe, kuri sirgst ar smagām, bieži dzīvībai bīstamām hroniskām vai akūtām slimībām, vai kuru izārstēšana vairs nav iespējama. Lēmumu par nepieciešamās paliatīvās aprūpes veidu, piemēram, ambulatori, mājās vai stacionārā, var pieņemt ģimenes ārsts vai ārsts speciālists, individuāli izvērtējot katra pacienta gadījumu.

2019. gada 11 mēnešos paliatīvās aprūpes pakalpojumu saņēmuši vairāk nekā 3 000  pieaugušie un aptuveni 280 bērni. 2020. gadā esošā budžeta ietvaros plānots turpināt apmaksāt parenterālo barošanu (cilvēku mākslīgu barošana, apejot gremošanas traktu) bērniem, kas sasnieguši 18 gadu vecumu vai ir vecāki (bērniem, kuri jau no bērnības ir Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas paliatīvās aprūpes uzskaitē), un uzsākt specializēto barošanas maisījumu apmaksu ambulatori arī pieaugušajiem.

KONTEKSTS:

Veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par") raidījumā "Krustpunktā" 4. septembrī solīja, ka slimnīcās tiks izvietota informācija ar telefona numuriem, pieejamām valsts apmaksātajām un privātajām iestādēm, ceļu, kā palīdzību saņemt: "Šī piektdiena ir termiņš kad tam jābūt gatavam; [..] šādus bukletus izvietosim slimnīcās, piedāvāsim arī reģionu slimnīcām, un tas būs arī, protams, elektroniski pieejams," raidījumā teica ministre.

19. decembrī, kad raidījumā "Krustpunktā" atkal viesojās veselības ministre un viņas padomniece Anna Žabicka, tika atzīts, ka šo bukletu vēl nav: "Tagad vai nu ap Ziemassvētku laiku, vai varbūt 2020. gada pašā pašā sākumā caur ārstniecības iestādēm pie pacientiem nonāks Veselības ministrijas, Nacionālā veselības dienesta un arī Labklājības ministrijas sagatavoti tādi ceļveži," teica Žabicka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti