Piedāvā bezdarbnieka palīdzības pabalstu izmaksāt ilgāk un paplašināt saņēmēju loku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Premjera uzdevumā izveidotajā darba grupas uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalstam Covid-19 krīzes laikā sanāksmē Labklājības ministrija (LM) ceturtdien piedāvās pagarināt periodu, kurā var saņemt bezdarbnieka palīdzības pabalstu, kā arī paplašināt cilvēku loku, kas var kļūt par bezdarbniekiem, intervijā Latvijas Radio pastāstīja ministrijas Darba tirgus politikas departamenta direktors Imants Lipskis.

Intervija ar LM Darba tirgus politikas departamenta direktoru Imantu Lipski
00:00 / 06:35
Lejuplādēt

Lipskis uzsvēra, ka situācija darba tirgū pašlaik ir nopietna, jo krīzes situācijā valstī ir 74 000 bezdarbnieku, no kuriem daļai nav iespējams atrast darbu ātri. Pēc viņa teiktā, darba tirgū situācija varētu uzlaboties pavasarī, kad atsāksies sezonālie darbi. Pastāvīgāki uzlabojumi gaidāmi rudenī kopā ar plašāku vakcināciju pret Covid-19. Līdz tam nepieciešams atbalsts tiem, kuriem ierobežotā darba tirgus situācijā nav iespējams atrast darbu.

LM piedāvā atgriezties pie iepriekšējā regulējuma, lai palielinātu cilvēku skaitu, kas kvalificējas bezdarbnieka pabalstam. Pašlaik tiem jābūt nostrādātiem 12 mēnešiem 16 mēnešu periodā, bet ministrija vēlas atgriezties pie nostrādātiem deviņiem mēnešiem 12 mēnešu periodā. Tādējādi vairāk cilvēku varētu tikt pie pabalsta, kas viņiem nepieciešamas krīzes situācijā. Šim atbalstam būtu vajadzīgi 5 miljoni eiro šogad un 3 miljoni eiro nākamajā gadā.

Vēl arī LM grib palielināt periodu, kurā bezdarbnieks saņem palīdzības pabalstu 180 eiro apmērā, kad bezdarbnieka pabalsta saņemšana ir beigusies. Pašlaik pabalstu var saņemt četrus mēnešus, bet tiek piedāvāts termiņu palielināt uz sešiem mēnešiem. Šim atbalstam vajadzētu 2,8 miljonus eiro.

Lipskis norādīja, ka iepriekš minētie atbalsta veidi nav ļoti dārgi, tādēļ cer, ka tos atbalstīs. Viņš pieļauj, ka valdībā varētu būt arī citi priekšlikumi, lai risinātu problēmas saistībā ar bezdarbniekiem Covid-19 krīzes laikā.

Ja finanšu ministra darba grupā priekšlikumus apstiprinās, LM ir gatava rīkoties ātri, lai naudu cilvēkiem varētu izmaksāt jau martā.

Arodbiedrību savienība aicina palielināt pabalsta apmēru

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Egils Baldzēns Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" uzsvēra, ka LM piedāvātais atbalsts ir solis uz priekšu, tomēr "solim vajadzētu būt platākam". 

Baldzēns stāstīja, ka bezdarbnieka palīdzības pabalsts 180 eiro apmērā tika rēķināts no iepriekšējās minimālās algas, kas bija 430 eiro. No šī gada minimālā alga palielināta uz 500 eiro mēnesī. Brīvo arodbiedrību savienība piedāvā palielināt pabalstu uz 250 eiro.

KONTEKSTS:

Latvijā pērn 78,7 tūkstoši iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem bija bezdarbnieki, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) Darbaspēka apsekojuma rezultāti. Salīdzinot ar 2019. gadu, bezdarbnieku skaits ir palielinājies par 17,4 tūkstošiem jeb 28,4%. Pērn bezdarba līmenis Latvijā bija 8,1%, kas ir par 1,8 procentpunktiem augstāks nekā 2019. gadā. Sievietēm bezdarba līmenis joprojām saglabājas zemāks nekā vīriešiem (attiecīgi 7,1% un 9,1%).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti