Panorāma

LELB aizliedz sieviešu ordināciju

Panorāma

Ko var gaidīt no Andra Piebalga?

"Vienotību" turpmāk vadīs Andris Piebalgs

Piebalgs nomaina Āboltiņu «Vienotības» līdera amatā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Partijas “Vienotība” stūre uz nākamajiem diviem gadiem nodota bijušā Eiropas komisāra Andra Piebalga rokās. Konkurence starp abiem kandidātiem bija liela, un līdz pat balsojuma beigām nebija nojaušams, kurš iegūs partijas biedru vairākuma atbalstu. Edvards Smiltēns zaudēja vien ar pārdesmit balsīm. Tikmēr līdzšinējā partijas vadītāja Solvita Āboltiņa turpinās darbu partijā kā valdes locekle. Kongresa delegāti valdē neievēlēja nevienu pārstāvi no tā sauktās "Vienotības" iekšējās opozīcijas. 

Līdzvērtīga cīņa

Cīņa par partijas līdera amatu bija līdzvērtīga, no kopumā 453 derīgajiem biļeteniem 237 bija pausts atbalsts Piebalgam. Līdz ar to balsu atšķirība ir nedaudz mazāka par 40.

Pēc rezultātu paziņošanas Smiltēns atzina, ka daudzi viņa potenciālie atbalstītāji dažādu iemeslu dēļ nevarēja ierasties uz kongresu. Sākotnēji kongresam bija pieteikušies 595 delegāti.

“Pietrūka ļoti maz. Ir skaidrs, ka 140 cilvēki neatbrauca. Man pašam zvanīja cilvēki no reģioniem un atvainojās, jo balsojums tieši iekrīt brīdī… Vieniem bija pasākums Jūrmalā, citiem bija dejošanas pasākums. Daudz dažādu apstākļu sakritība. Man pazīstami kādi 50 cilvēki neatbrauca, jo viņiem bija citas paralēlas lietas. Bet tas nekas,” piebilda Smiltēns.

Edvards Smiltēns
00:00 / 00:29
Lejuplādēt

Smiltēns gan joprojām ir noskaņots ieviest savas idejas partijā – reformēt "Vienotības" domes darbu, kā arī precizēt partijas kopējo viedokli dažādos fundamentālos jautājumos, piemēram, par tautas vēlētu prezidentu vai obligāto karadienestu.

Smiltēns apliecināja, ka ir gatavs strādāt komandā ar Andri Piebalgu: "Pēc būtības esmu komandas spēlētājs. Ja kādreiz ir kādas runas bijušas par amatiem, es esmu skatījies, kā tas izskatās kopumā, ko "Vienotība" no tā iegūst. Līdz ar to neesmu kaut kur rāvies vai mēģinājis par katru cenu kaut ko panākt. Man ir svarīgi, lai ir komanda, spēcīga organizācija. Es gribu dabūt atpakaļ "Vienotībā" to vienotības īpašo sajūtu, kas bija tad, kad mēs sākām."

Partijas opozicionāri valdē netiek

 

Smiltēns turpinās strādāt "Vienotības" valdē. Amatu tajā saglabās arī līdzšinējā partijas vadītāja Solvita Āboltiņa. Tāpat valdē turpinās strādāt ministri Kārlis Šadurskis, Arvils Ašeradens un Rihards Kozlovskis, Eiropas Parlamenta deputāti Krišjānis Kariņš un Artis Pabriks, un Kurzemes reģiona pārstāve Karīna Korna.

Trešdaļa valdes locekļu ir nomainīti. Jaunpienācēji valdē būs Salaspils domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars, Saeimas deputāts Hosams Abu Meri, Rīgas domes deputāts un Vienotības Rīgas nodaļas vadītājs Olafs Pulks, kā arī Jelgavas domes deputāts Aigars Rublis, savukārt Latgales reģionu Vienotības valdē turpmāk pārstāvēs Līvija Plavinska.

Taču kongresa delegātu balsis uz vietas saglabāšanu valdē pietrūka bijušajai premjerei Laimdotai Straujumai, bijušajam satiksmes ministram Anrijam Matīsam, Eiropas parlamentārietei Inesei Vaiderei, kā arī diviem tā sauktās iekšējās opozīcijas pārstāvjiem – Aleksejam Loskutovam un Andrejam Judinam.

 

Cer uz izmaiņām “Vienotībā”

Uzrunā pēc ievēlēšanas Piebalgs pauda pārliecību, ka notikušais kongress būs pagrieziena punkts “Vienotībai” un arī tās biedru savstarpējās attiecībās. Atbalsts abiem amata kandidātiem liecinot par to, ka partija ir gatava mainīties, lai atgūtu savas pozīcijas.

Viņš arī pateicās par darbu iepriekšējai “Vienotības” līderei, apliecinot, ka gatavs turpināt darbu gan kopā ar Āboltiņu, gan Edvardu Smiltēnu, kurš bija otrs pretendents uz priekšsēdētāja amatu. "Abiem viņiem es esmu ļoti pateicīgs par to politisko skolu, ko es esmu apguvis, atgriežoties Latvijā, un to es saku no sirds!" pauda Piebalgs.

Partijas jaunā valde uz pirmo sanāksmi sanāks pirmdien. “Mēs runāsim par lietām, ko es gribu ierosināt partijas iekšējā organizācijā, un par dažiem pamatjautājumiem, kuri ir visdegošākie,” saka Piebalgs.

Kopumā uz partijas ārkārtas kongresu sestdien, 4.jūnijā, bija ieradušies 477 biedri no gandrīz sešsimt, kuri bija izteikuši šādu vēlēšanos. Gandrīz piecu gadu pastāvēšanas laikā “Vienotībai” sešu mēnešu periodā šīs ir jau otrais kongress.

Tieši biedru neapmierinātība lika izšķirties par ārkārtas sapulci. Uz valdes priekšsēdētāja amatu tika izvirzīti divi kandidāti – Edvards Smiltēns un Andris Piebalgs.

Vajadzību pēc partijas restarta "Vienotības" biedri īpaši uzsvēra pēc premjera krēsla zaudēšanas, kad februārī Valsts prezidents Raimonds Vējonis nolēma valdības vadīšanu uzticēt Zaļo un zemnieku savienības pārstāvim Mārim Kučinskim.

Toreiz "Vienotības" valde lēma, ka ārkārtas kongress ir jārīko rudenī, taču pēc reģionālo nodaļu iniciatīvas valde vēlāk lēma kongresu rīkot jau 4. jūnijā. Viens no iemesliem ātrākam kongresam bija gatavošanās pašvaldību vēlēšanām 2017.gadā, taču reģionālo nodaļu vadītāji arī nenoliedza, ka restartam ir vajadzīga partijas vadības maiņa. Partijas vadītāja Solvita Āboltiņa atzina, ka uz priekšsēdētājas amatu vairs nepretendēs.

Pašlaik šis politiskais spēks, kas vairāku gadu garumā bija valdošais, pēdējā pusgada laikā reitingā stipri zaudējis - tas svārstās ap 6%. Saskaņā ar jaunākajām aptaujām tās reitings ir no 4,1% līdz 5,4%, tādējādi būtiski atpaliekot no saviem koalīcijas partneriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti