Pēc ST lēmuma VARAM gatavo Varakļānu pievienošanu Madonai un vēlēšanas Rēzeknes un Madonas novados septembrī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 11 mēnešiem.

Pēc Satversmes tiesas (ST) lēmuma atzīt Varakļānu novada pievienošanu Rēzeknes novadam par neatbilstošu Satversmei Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija  (VARAM) piedāvās Varakļānu novadu iekļaut Madonas novadā un vēlēšanu likumā noteikt, ka pašvaldību vēlēšanas Rēzeknes un Madonas novados notiks šī gada septembrī, paziņojumā medijiem informēja ministrija.

ĪSUMĀ:

  • ST: Varakļānu pievienošana Rēzeknes novadam neatbilst Satversmei.
  • VARAM gatavo likumprojektu Varakļānu pievienošanai Madonas novadam.
  • Plāno pārcelt vēlēšanas Rēzeknes un Madonas novados no 5. jūnija uz 11. septembri.
  • Pēc 1. jūlija Rēzeknes un Madonas novadus vadīs pagaidu administrācija.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (“Attīstībai/Par!”) pauda, ka “Saeimā, lemjot par Varakļānu pievienošanu Rēzeknei vai Madonai, diskusijās klātesošas bija arī emocijas – argumenti par kultūrvēsturisko un administratīvo piederību. Taču administratīvais iedalījums nav tas pats, kas gadsimtu laikā veidojies Latvijas kultūrvēsturiskais iedalījums, tie pastāv paralēli un abi ir vienlīdz svarīgi”.

Ministrija jau strādā pie likumprojekta par Varakļānu iekļaušanu Madonas novadā un vēlēšanu likuma, nosakot vēlēšanas Rēzeknes un Madonas novados šī gada septembrī.

Līdz ar ST nolēmumu ministrija virzīs jautājumu par pašvaldību vēlēšanu Madonas un Rēzeknes novados pārcelšanu no šā gada 5. jūnija uz 11. septembri. 

Arī Centrālā vēlēšanu komisijā apliecināja, ka vēlēšanas Rēzeknes un Madonas novados 5. jūnijā būs jāatceļ.

VARAM ir sagatavoti grozījumi Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, lai nodrošinātu tā atbilstību Satversmei, iekļaujot Murmastienes un Varakļānu pagastus un Varakļānu pilsētu Madonas, nevis Rēzeknes novadā.

Tāpat VARAM gatavo likumprojektu “Madonas novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanu likums”, jo nepieciešams arī noteikt kārtību, kādā izsludināmas un organizējamas jaunveidojamās Madonas novada un Rēzeknes novada vēlēšanas.

Ministrijā izstrādātie likumprojekti paredz, ka līdz 1. jūlijam darbu šajās pašvaldībās turpina līdzšinējās pašvaldību domes, no 1. jūlija līdz 1. oktobrim – Saeimas iecelta pagaidu administrācija katrā pašvaldībā trīs cilvēku sastāvā.

1. jūlijs ir administratīvi teritoriālās reformas spēkā stāšanās diena, kad jaunveidojamās pašvaldības savu darbību uzsāk jaunajās teritorijās; tā kā līdzšinējo domju sastāva pilnvaru laiks ar šo dienu beigsies, līdz vēlēšanām darbu konkrētajās vietvarās nodrošinās pagaidu administrācijas.

KONTEKSTS:

Satversmes tiesa nosprieda, ka Varakļānu novada pievienošana Rēzeknes novadam neatbilst Satversmei, bet Inčukalna pagasta iekļaušana Siguldas novadā, Garkalnes pagasta un Vangažu pilsētas iekļaušana Ropažu novadā valsts pamatlikumam atbilst.

ST secināja, ka lēmumā par Varakļāniem Saeima rīkojās patvaļīgi un balstījās apsvērumos par novada kultūrvēsturisko piederību Latgalei, bet kultūrvēsturiskā piederība nebija kritērijs reformā. 

Savukārt Inčukalna pagasta iekļaušana Siguldas novadā Satversmei atbilst, un arī Garkalnes pagasta un Vangažu pilsētas iekļaušana Ropažu novadā Satversmei atbilst.

Saeima pērn 10. jūnijā atbalstīja ilgi tapušo un pretrunīgi vērtēto administratīvi teritoriālo reformu, paredzot no 2021. gada jūlija Latvijā pašvaldību skaitu samazināt no 119 līdz 42.

Tāpēc virkne pašvaldību vērsās Satversmes tiesā, kur ierosinātas vairāk nekā 10 lietas saistībā ar novadu reformu. Pirmajā no tām tiesa pasludinājusi spriedumu, secinot, ka Skultes pagasta atdalīšana no Limbažu novada, pievienojot to Saulkrastu novadam, neatbilst Satversmei. Savukārt Ikšķiles pilsētas un Tīnūžu pagasta pievienošanu Ogres novadam Satversmes tiesa  atzina par atbilstošu Satversmei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti