Panorāma

Aizdomas par nepamatoti dārgu katlumājas iepirkumu Jūrmalā

Panorāma

Saasinās situācija uz Latvijas robežas

Sola novērst seksuālu uzmākšanos starp ārstiem un pacientiem

Pavļuts aicina mediķus izstrādāt principus seksuālās izmantošanas novēršanai ārsta kabinetā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") ceturtdien, 16. decembrī, nosūtījis aicinājumu Latvijas Ārstu biedrībai izstrādāt un publicēt principus seksuālās izmantošanas novēršanai starp ārstiem un pacientiem, kā arī ieteikumus pacientiem, kas palīdzēs šādas situācijas atpazīt.

Ministrijā informēja, ka vēstulē, kas adresēta Latvijas Ārstu biedrībai, Latvijas Māsu asociācijai, Latvijas Jauno ārstu asociācijai, Rīgas Stradiņa Universitātei un Latvijas Universitātei, Pavļuts aicināja tās saviem biedriem un sabiedrībai publiskajā telpā aktīvāk skaidrot ārsta un pacienta attiecību specifisko varas sadalījumu.

Vēstulē nozares organizācijām ministrs atzīmēja, ka pacienti ir viegli ievainojami un uzticas, ka saņems no ārsta labu aprūpi. Ārsta apņemšanos neizmantot savā labā pacienta trauslo stāvokli nosaka arī vairākas starptautiskas deklarācijas.

Seksuāla rakstura pārkāpums ir pacienta un ārstniecības personas attiecību degradācija un nosodāma rīcība, pauda ministrs.

"Pacienta un ārsta attiecības nav attiecības starp divām līdzvērtīgām pusēm. Tās ir attiecības, kurās emocionālu un racionālu iemeslu dēļ ārstējošai pusei ir lielāka vara nekā pacientam. Tāpēc būtiski uzsvērt, ka atbildība par šādu situāciju novēršanu, tātad jebkāda ar to saistīto indikāciju savlaicīga atpazīšana un adekvāta rīcība, ir ārsta un ārstniecības iestādes, nevis pacienta atbildība," norādīja Pavļuts.

KONTEKSTS:

Vairākas sievietes apsūdzējušas imunologu Jevgēniju Ņikiforenko par savai specialitātei neatbilstošu manipulāciju veikšanu, kā arī vērsās policijā un citās uzraugošajās iestādēs, jo uzskatījušas, ka piedzīvotais bijusi seksuāla vardarbība, tomēr policija krimināllietu izbeidza, bet prokuratūra noraidīja sieviešu sūdzības par mediķi. Pēc stāsta publicēšanas medijos pie Latvijas Radio un pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" vērsās vēl deviņas šī ārsta pacientes, bet divas par Ņikiforenko kabinetā piedzīvoto ir gatavas rakstīt sūdzību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti