Par mantojuma fikciju naudas legalizācijai pret notāri ierosina disciplinārlietu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Zvērinātu notāru padome ierosina disciplinārlietu pret notāri Dainu Andersoni saistībā ar mantojuma tiesību gadījumu, par ko iepriekš vēstīja LTV.

Par to savā tvitera profilā raksta LTV "Panorāma".

Paziņojumā medijiem Zvērinātu notāru padome norāda, ka disciplinārlieta pret Andersoni ierosināta "par zvērināta notāra darbības pamatprincipu pārkāpumu, neievērojot ētikas kodeksa normas, kas paredz, ka zvērināts notārs uzvedas tā, lai tiktu vairota sabiedrības uzticība Latvijas notariāta sistēmai un valsts tiesu varai, neatbalsta un neslēpj nelikumības, kā arī nesaistās ar personām, kuru veiktās darbības ir acīmredzami nelikumīgas vai tādas, kas kalpo nelikumīgiem mērķiem".

Lieta nodota izskatīšanai Disciplinārlietu komisijai motivēta atzinuma sniegšanai līdz 26. februārim. "Daina Andersone ir atļāvusies tādu rīcību, kas diskreditē zvērināta notāra amatu un  cieņu," uzsvēra  Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Sandra Stīpniece. Viņa uzsvēra, ka Andersonei var tikt izteikts rājiens, piezīme vai pat atcelšana no amata. "Mums bija ļoti plašas diskusijas, uzklausījām kolēģi. (..) Varu pateikt, ka mantojuma process ir ievērots. Šo lietu mēs nodalām. Attiecībā uz ētiku mēs esam ierosinājuši disciplinārlietu," Latvijas Radio sacīja Stīpniece.

Padome gan arī norāda, ka Andersones rīcībai nav piedēvējama līdzdalība potenciālā krāpniecībā, un notāriem kopumā pašlaik kļūdaini un normatīvajiem aktiem neatbilstoši tiek piedēvēts pienākums pārliecināties par skaidrās naudas izcelsmi, izsniedzot mantojuma apliecību. Tas ir tikai kontrolējošo institūciju uzdevums un kompetence, piemēram, Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestam vai Valsts ieņēmumu dienestam.

Zvērināta notāra izsniegtā mantojuma apliecība apliecina mantinieka mantošanas tiesības, bet neapliecina īpašuma piederību mantojuma atstājējam. Mantojuma sarakstu un mantas novērtējumu, kas tiek ierakstīts mantojuma apliecībā, mantojuma lietā iesniedz mantinieki, pievienojot to mantošanas iesniegumam un apzinoties kriminālatbildību, kas var iestāties par nepatiesu ziņu sniegšanu.

Disciplinārlietu komisija lēmumu paziņos 4.martā, ko vēlāk nosūtīs tieslietu ministram.

Ziņots, ka Latvijas Televīzijas raidījums "Aizliegtais paņēmiens", pētot bijušā Valsts ieņēmumu dienesta Finanšu policijas izmeklētāja darījumus, devās pie notāres, kas apstiprinājusi aizdomīgo mantojumu.

Eksperimentā par 2014. gada notāri atzītā Daina Andersone piekritusi sakārtot fiktīvu mantojumu, lai palīdzētu legalizēt 50 000 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti