Par balsu pirkšanu Zaķa labā vēlēšanās Balvos un Dekšārēs piespriež naudas sodus un piespiedu darbu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Par vēlētāju uzpirkšanu 12. Saeimas vēlēšanās partijas "Vienotība" kandidāta Dzintara Zaķa labā Balvos un Dekšārēs Cēsu rajona tiesa trešdien četriem apsūdzētajiem, atzīstot viņus par vainīgiem, kā soda mēru pieņēma piesprieda naudas sodus un piespiedu darbu.

Bijušajam Saeimas deputātam no "Jaunā laika" rindām Igoram Aleksandrovam, kurš pēcāk iekļāvās "Vienotībā" un kurš bijis balsu pirkšanas organizators, tiesa piesprieda naudas sodu 13 minimālo mēnešalgu jeb 4810 eiro apmērā. Pārējiem apsūdzētajiem: Dolāram Kleinam - 180 stundu ilgs piespiedu darbs, Artūram Kleinam - 150 stundu ilgs piespiedu darbs, savukārt Guntaram Veldrem - sešu minimālo mēnešalgu liels naudas sods, kas ir 2220 eiro.

Iepriekš trešdienā prokurors bija prasījis apsūdzētajiem bargāku sodu: Aleksandrovam - 15 minimālās mēnešalgas un 300 stundu ilgu piespiedu darbu, Artūram Kleinam un Dolāram Kleinam - 200 stundu ilgu piespiedu darbu un Veldrem - naudas sodu astoņu minimālo mēnešalgu apmērā.

Pilns spriedums būs zināms 29.janvārī. Ja neviens to nepārsūdzēs, tad spēkā tas stāsies 9.februārī. Uzreiz pēc sprieduma nolasīšanas visi apsūdzētie pauda, ka negrasās pārsūdzēt tiesas spriedumu.  Pagaidām nav zināms, vai tāpat rīkosies Vidzemes tiesas apgabala prokuratūras prokurors Sandris Kaparkalējs, kurš bija prasījis nedaudz bargākus sodus. "Spriedumu vērtēju kā pamatotu, bet iepazīstoties ar pilnu spriedumu, es, protams, vērtēšu pārsūdzības iespēju saistībā ar to, ka vienam apsūdzētajam es lūdzu piespriest naudas sodu un piespiedu darbu, bet tika piemērots tikai naudas sods (..)," stāsta Kaparkalējs.

Prokurors Sandris Kaparkalējs par spriedumu balsu pirkšanas lietā Balvos un Dekšārēs
00:00 / 00:55
Lejuplādēt

Pirmstiesas izmeklēšanā jeb līdz tiesas sākumam visi četri apsūdzētie savu vainu vēlētāju uzpirkšanā atzina. Turklāt Aleksandrovam bija uzrādīta ne tikai par uzpirkšanas organizēšanu, bet arī saistībā ar darbībām ar šaujamieročiem bedz attiecīgās atļaujas, ko Aleksandrovs skaidroja ar medību patronu, kas atrasta pie viņa.

Latvijas Radio apsūdzības nolasīšanas laikā saklausīja ap 40 uzpirkto vēlētāju uzvārdus.

Iepriekš arī tika vēstīts, ka Aleksandrovs vēlējies atbalstīt latviskās partijas, un Zaķis esot izvirzījies priekšplānā. “Tas bija vienīgais cilvēks, kuru jebkurš bomzis zināja. Nezin nevienu citu politiķi Latvijā. (..) Uz to brīdi, kad tās darbības notika, kādu pārkāpumu nebija. Ja esmu kaut ko izdarījis nepareizi, esmu gatavs pieņemt jebkuru spriedumu,” klāstīja Aleksandrovs.

Iepriekš lieta tika nodota skatīšanai Madonas rajona tiesā, taču abas tiesneses, kas ir atbildīgas par krimināllietām, atstatījušas sevi no konkrētās lietas, jo kādus no apsūdzētajiem personīgi pazīstot. Krimināllieta tika nodota citai rajona tiesai, jo Madonas rajona tiesā nav citu tiesnešu, kas izskata krimināllietas.

Pirmo reizi tiesa par šo jautājumu tika sasaukta jau oktobrī, taču toreiz viens no apsūdzētajiem Artūrs Kleins nebija ieradies tiesā. Viņa advokāts toreiz atzina, ka neoficiāli zināms, ka viņš strādājot Anglijā un Latvijā atgriezīsies nu jau pagājušā gada beigās.

Tāpat neoficiāli zināms, ka apsūdzības saistītas ar divu autobusu organizēšanu no Ērgļiem un Madonas uz vēlēšanu iecirkņiem Balvos un Dekšārēs.

Aleksandrovs: Mums nebija domas par kādām organizētām darbībām
00:00 / 01:20
Lejuplādēt

Aleksandrovs žurnālistiem pauda, ka viņš pats tikai nodevis naudu, lai samaksātu par autobusu nomu, ko viņš saņēmis no citiem cilvēkiem. Taču atklāt naudas devējus viņš atteicās un par to nesniedz liecības arī izmeklētājiem. Viņš gan uzsvēra, ka tas neesot Zaķis, ar kuru par šo lietu viņš vispār nekad nav runājis.

Jau ziņots, ka 10. novembrī Rēzeknes tiesa par balsu pirkšanu arī Zaķa labā apsūdzētajiem kā sodu piemēroja piespiedu darbu. Vēl pirms tam - 6.oktobrī - arī apsūdzētam bezdarbniekam Jevgeņijam Brovčenko kā sodu piemēroja piespiedu darbu 100 stundu apmērā. Visbeidzot, 1.decembrī Rēzeknes tiesa lietā par balsu pirkšanu 12. Saeimas vēlēšanu laikā bijušajam „Vienotības” politiķim apsūdzētajam Andrejam Sačkovskim piesprieda vienu gadu nosacīti ar pārbaudes laiku uz pusotru gadu, savukārt uzņēmēju Andri Kozuli tā attaisnoja.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti