Panorāma

Covid-19 konstatē Rīgas Austrumu vidusskolā

Panorāma

M. Koļesņikova un vairāki viņas kolēģi aizturēti

Palīdzība pusaudžiem – sadrumstalota un neefektīva

Palīdzība atkarīgiem pusaudžiem – sadrumstalota un neefektīga

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vai pusaudzim jāizdara noziegums, lai sabiedrība vai dienesti pamanītu, ka viņam ir nepieciešama palīdzība? Atsaucoties uz pašlaik plaši iztirzāto Bruknas kopienas pusaudžu pāraudzināšanu, divas Saeimas komisijas otrdien, 8. septembrī, apvienotā sēdē nonāca pie secinājuma, ka palīdzības sniegšana ģimenēm, kurās aug pusaudži, pašlaik ir sadrumstalota, kā arī nepilnīga, un solīja līdz decembrim izstrādāt algoritmu, lai visi sociālie dienesti rīkotos vienoti. 

Iesaistīties laikus, pirms nelielas grūtības un nepieņemama uzvedība nav pāraugusi milzīgā problēmu kopumā. Bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs otrdien apvienotajā Saeimas Sociālo un darba lietu, kā arī Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē deputātiem skaidroja, ka novērst un iesaistīties, jau sākot no bērnudārza, ir lētāk un efektīvāk un to pierāda zinātne. Taču pašlaik klibo gan prevencija, gan arī vēlāka palīdzības saņemšana ir sadrumstalota un problemātiska.

"Pašlaik nav viena rāmja, kā var apvienoties dažādu nozaru finansējumi.

Jo – ir viens bērns, viņam ir vajadzības. Tam bērnam ir gan veselības, gan sociālas, gan izglītības vajadzības, bet mēs joprojām neskatāmies kompleksi.

Palīdzība komandā nepieciešama integrēta plašāk arī reģionos un noteikti Rīgā, jo mēs redzam, ka tā kapacitāte ir piliens jūrā. Vajadzība un pieprasījums ir stipri lielāks," atzina Bezborodovs.

Vienu no labām iecerēm, kas dažus gadus jau darbojas – Pusaudžu resursu centru, akceptējuši pusaudži un arī speciālisti redz rezultātu. Tomēr arī tas pagaidām nav pieejams reģionos, pakalpojumam trūkst kapacitātes un sāk veidoties rindas. Un tieši uz rindu un speciālistu nepieejamības jautājumu kā uz nozīmīgu un steidzami risināmu jautājumu norāda arī Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) vadītājs Jānis Ābele.

"Šī problēma ir jārisina diezgan strauji. Jo īpaši esam novērojuši atkarības speciālistu un ārstu trūkumu reģionos, kur, pat ja ir šī apzinīgā ģimene, kas ātri identificē, ka bērnam ir šādas problēmas, tas nereti nozīmē arī ilgstošu gaidīšanu rindā un, iespējams, ka arī izstāvot šo rindu, iespēja saņemt konsultāciju ļoti īslaicīga," vērtēja Ābele.

Vairums aptaujāto deputātu norādīja, ka realitāte ir skaudra un nepieciešams izstrādāt visiem sociālajiem dienestiem ko līdzīgu rokasgrāmatai vai vienotam algoritmam.

"Šie signalizācijas zvani, kas aizgājuši līdz Saeimai, signalizē, ka nav vienota algoritma, kā cilvēkiem rīkoties, ja ģimenē ir šāda problēma," sprieda Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš. Saeimas deputāts Andrejs Judins ("Jaunā Vienotība") vērtēja: "Ir vēl viena lieta – vai mums ir vairāki miljoni, lai katram bērnam būtu klāt. Es domāju, ka no Saeimas viedokļa ir svarīgi pateikt, ka tā ir mūsu prioritāte."

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride ("Attīstībai/Par!") teica: "Decembra vidū mēs gaidām ceļakarti, lai katrā novadā zina, kā rīkoties pusaudžu atkarību gadījumos. Lai tas būtu vienots visās pašvaldībās. Lai nav tā, ka tikai Rīgā ir iespējama palīdzība, lai zina, ko visās pašvaldībās darīt."

KONTEKSTS:

Veicot pārbaudi biedrībā "Kalna svētību kopiena", kas darbojas Bruknas muižā Bauskas novadā, VBTAI kopā ar Tiesībsarga biroja pārstāvi konstatējuši, ka bērni tikuši nodarbināti lauku darbos no desmit līdz 12 stundām dienā bez iespējas saņemt medicīnisko palīdzību un pārkāpumu gadījumā tiekot sodīti ar pārtikas devu ierobežošanu. Pārbaude veikta, reaģējot uz privātpersonas sniegtu informāciju par iespējamajiem bērnu tiesību pārkāpumiem, tostarp fizisko un emocionālo vardarbību. 

Informācija par pārbaudē konstatēto atbilstoši kompetencei nodota tālākai izvērtēšanai Valsts policijai, Pārtikas un veterinārajam dienestam un Valsts darba inspekcijai.

Bruknas muiža ir plaši pazīstama kā vieta, kur kopš 2001. gada darbojas sabiedriska organizācija “Kalna svētību kopiena” – vieta, kur tiek atveseļoti dažādās atkarībās nonākuši cilvēki. Rehabilitācijai pamatā ir lūgšanas un darba terapija, un, pateicoties tai, jau daudzu gadu garumā rit muižas ansambļa atjaunošana, sakopšana un labiekārtošana. Kopienas dibinātājs un Kalna svētību kopienas garīgais vadītājs ir priesteris Andrejs Mediņš.  

Mediņš konstatētos pārkāpumus sauc par meliem

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti