Labrīt

Atklāj literatūras festivālu ''Punctum'', kas šogad veltīts rakstniecei Regīnai Ezerai

Labrīt

Re:Check: miokardīta risks pēc vakcinācijas, Eiropas Sociālā harta un obligātā vakcinācija

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks: Starptautiskā misija Afganistānā bija vajadzīga

Pabriks: Misija Afganistānā bija vajadzīga, tomēr šāda veida palīdzība ir pagātne 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 9 mēnešiem.

Starptautiskā misija 20 gadu garumā Afganistānā ir bijusi vajadzīga, tā ir bijusi arī Latvijas interesēs un drošības vārdā, tomēr šāda veida Rietumu ilgtermiņa militārā iesaistīšanās, lai palīdzētu reģioniem, kas nonākuši kritiskās situācijās, ir pagātne. Šādu viedokli Latvijas Radio intervijā pauda Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Attīstībai/Par!”).

Ministrs norādīja, ka Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) iesaistīšanās misijā un četru NBS karavīru bojāeja Afganistānā nav bijusi velta. Viņš pauda, ka Latvija piedalījusies misijā, lai pārstāvētu savas intereses. Pabriks sacīja, ka dalība misijā Latvijai bijusi svarīga, lai būtu kopā ar sabiedrotajiem, kā arī tā ir bijusi labs militārais pārbaudījums. 

Kopumā aizsardzības ministrs vērtē misiju kā nepieciešamu, tomēr viņš akcentēja, ka veids, kā Amerikas Savienotās Valstis (ASV) izvedušas karaspēku no Afganistānas, nav bijis pareizs.

Viņaprāt, ASV prezidenta politika, norādot vien karaspēka izvešanas grafiku, nav bijis pareizais veids, kā paziņot par aiziešanu.

Pabriks uzskata, ka ASV vajadzēja konkrētāk skaidrot, kā tas tiks darīts. Vienlaikus, aizejot no Afganistānas, ASV vajadzēja “nosēdināt pie galda” Afganistānas valdību un “Taliban” un palīdzēt atrast kompromisu par valsts nākotni. 

“Ja būtu bijušas šādas sarunas, tad būtu nopietnāks un citāda veida pārejas periods. (..) Šāda veida karaspēka izvešana radīja haosu. Jebkurā gadījumā haoss rada papildu ciešanas,” atzīmēja Pabriks. 

Tāpat ministrs uzskata, ka Afganistānas misijas iznākums “lielā mērā mainīs rietumvalstu attieksmi un apetīti par to, ko darīt citos reģionos”.

Pabriks norādīja, ka Rietumi arvien mazāk iesaistīsies militāru konfliktu risināšanā citos reģionos. Viņš pauda – ja kas kritisks notiks kādā pasaules reģionā, tad varētu sekot kāda militārā iejaukšanās, bet tā nebūs saistīta ar ilgtermiņa iesaistīšanos. 

Pabriks skaidroja: “Šis laikmets ir pagājis. Rietumi diemžēl – un it sevišķi Eiropa – parāda, ka ir globāli vājāki. Rietumu vājums ir saistīts ar nespēju redzēt mežu, kur ir tikai koki, un atšķirt lielākas problēmas no mazākām. (..) Šāda veida misijas ir pagātne.”

KONTEKSTS:

Talibi sāka ofensīvu, jo no Afganistānas tiek izvesti ASV un citu valstu spēki.

Kopš augusta sākuma talibi pārņēmuši savā kontrolē lielāko daļu valsts teritorijas, sakaujot Afganistānas drošības spēkus, pārvelkot tos savā pusē vai liekot tiem bēgt, neraugoties pat uz zināmu ASV aviācijas atbalstu.

Islāmistu grupējuma “Taliban” kaujinieki 15. augustā bez cīņām ienāca trijās Afganistānas galvaspilsētas Kabulas priekšpilsētās. Afganistānas amatpersonas paziņoja, ka talibi pilsētai neuzbruks un paredzēts varu mierīgā ceļā nodot pagaidu valdībai. Arī talibi norādīja, ka grib mierīgi pārņemt valsti pilnīgā kontrolē dažu tuvāko dienu laikā.

Tikmēr Kabulas lidostu pārpludināja cilvēki, kas vēlējās pamest pilsētu. Lidostas pārstāvji lielā haosa dēļ, kas valda lidostas teritorijā, lēma atcelt visus komerciālos avioreisus.

Citas valstis slēdz vēstniecības un steigšus evakuē savu diplomātisko pārstāvniecību darbiniekus. Afganistānu arī pametušas valdības amatpersonas un arī prezidents Ašrafs Gani. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti