Kabulas lidostā tūkstošiem afgāņu laužas lidmašīnās cerībā pamest valsti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kabulas lidostā pirmdien pārtraukti komerciālie avioreisi, jo lidostā izcēlies haoss, vairākiem tūkstošiem afgāņu izejot lidlauka teritorijā un mēģinot ielauzties lidmašīnās.

Sociālajos medijos publiskotajos videoierakstos redzams, kā cilvēki, kuriem nav biļešu, laužas augšup pa lidmašīnas trapu. Kādā video redzami cilvēki, kas mēģina ielauzties kravas lidmašīnā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Cenšoties pārtraukt haosu, lidostā esošie amerikāņu karavīri arī raidīja gaisā šāvienus. Aculiecinieki vēsta, ka drūzmā bijuši arī vairāki upuri. Pašlaik nav skaidrs, vai viņi sabradāti līdz nāvei vai arī gājuši bojā no lodēm.

ASV amatpersonas vēsta, ka amerikāņu karavīri atklāja uguni un nogalināja divus bruņotus vīriešus, kas pirmie šāvuši uz amerikāņiem. Pašlaik vēl nav skaidrs, vai tie bija "Taliban" kaujinieki.

Pēcpusdienā amerikāņi bija spiesti uz laiku pārtraukt lidojumus no Kabulas lidostas, jo skrejceļi bija pārpildīti ar cilvēkiem. Video kadros no lidostas bija redzams, ka cilvēki izmisīgi pieķeras ASV militāro transportlidmašīnu riteņiem, lai tikai varētu tikt projām no Kabulas.

ASV karaspēka pārstāvji ir tikušies ar "Taliban" līderiem un pieprasījuši, lai "Taliban" neliek šķēršļus evakuācijas operācijām no Kabulas lidostas. Amerikāņi brīdina, ka pretējā gadījumā būs gatavi ar bruņotu spēku aizstāvēt lidostu.

Latvijas Radio korespondents Rihards Plūme par situāciju Kabulas lidostā
00:00 / 03:46
Lejuplādēt

“Mums ir bail dzīvot šajā pilsētā,” kāds 25 gadus vecs bijušais afgāņu armijnieks atklāja AFP, norādot, ka viņam kā bijušajam Afganistānas armijas karavīram ir bīstami atrasties talibu pārvaldītā zemē.

Amerikas Savienotās Valstis (ASV) drošības uzturēšanai lidostā norīkoja 6000 karavīrus, lai palīdzētu evakuēt valsts vēstniecības darbiniekus, kā arī afgāņus, kuri palīdzējuši ASV armijai. Arī citu valstu valdības, tostarp Francijas un Austrālijas, organizējušas čarterreisus.

Lidostā ieradušies tūkstošiem cilvēku, kuriem nav ne aviobiļešu, ne vīzu ieceļošanai kādā citā valstī, bet kuri vēlas atstāt Afganistānu, kas nonākusi islāmistu grupējuma "Taliban" kontrolē.

Kabulas starptautiskā lidosta ir slēgta komerciālajiem reisiem, bet no turienes turpinās militārā aviotransporta lidojumi, kas saistīti ar evakuāciju. Vairākas aviokompānijas liegušas izmantot Afganistānas gaisa telpu un maina lidojumu maršrutus.

Vairāk nekā 65 valstis ASV vadībā ir izplatījušas kopīgu paziņojumu, aicinot talibus ļaut cilvēkiem izceļot.

Pūliņus izvest savus pilsoņus un diplomātus paātrina arī vairākas rietumvalstis. Pēdējam militārajam helikopteram paceļoties gaisā, naktī pabeigta arī ASV vēstniecības evakuācija. Tikmēr Krievija un Ķīna vēstniecības slēgt negrasās.

Situāciju Afganistānā vērtēs ANO Drošības padome 

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Drošības padome šodien, 16.augustā, apspriedīs situāciju Afganistānā, paziņoja diplomāti. Drošības padomes sēdē piedalīsies arī ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs. Sēde sasaukta pēc Drošības padomes nepastāvīgo dalībvalstu Igaunijas un Norvēģijas lūguma.

Afganistānu jau pametis tās prezidents Ašrafs Gani. Sākotnēji tika vēstīts, ka viņš devies uz Tadžikistānu, taču šī valsts noraidījusi šādas ziņas un izskanējusi versija, ka prezidents atrodas Uzbekistānā. Viņa bēgšana izraisījusi plašu afgāņu sabiedrības un amatpersonu kritiku. Viņš pats atzinis, ka devies prom, lai izvairītos no asinsizliešanas.

Tadžikistānas Ārlietu ministrija paziņoja: "Lidmašīna ar Muhammadu Ašrafu Gani nav ielidojusi Tadžikistānas gaisa telpā un nav veikusi nolaišanos valsts teritorijā. Tadžikistāna nav saņēmusi attiecīgu lūgumu no Afganistānas." 

Svētdien, kad islāmistu grupējuma "Taliban" spēki aplenca galvaspilsētu Kabulu, Afganistānas prezidents Gani atstāja valsti. Paziņojot par to, Gani nenorādīja, uz kurieni dodas, bet telekanāls "Al Arabiya" vēstīja, ka Gani no Kabulas izlidojis uz Tadžikistānu.

Šobrīd joprojām valda neskaidrība par to, kā pēc varas pārņemšanas Afganistānā tālāk rīkosies talibi. Pienāk ziņas, ka talibi kontrolē arī Kabulas zaļo zonu, kurā izvietotas vēstniecības. Tikmēr Kandahāras lidostā valsts dienvidos padevušies tūkstošiem afgāņu spēku vienību.

Kā videouzrunā norāda talibu amatpersonas, situācija Afganistānā ir mierīga un pēc Kabulas pārņemšanas ziņu par sadursmēm neesot. Talibi, kas tagad faktiski pārņēmuši kontroli pār valsti, sola prioritāri rūpēties par kārtību un drošību. Tiek uzsvērts, ka civiliedzīvotāji un to īpašumi netiks aizskarti.

Talibi cenšas kliedēt bažas par stingra režīma atgriešanos valstī, proti, ierobežojumu noteikšanu sievietēm un brutālo tiesu sistēmu. Tomēr analītiķi norāda, ka talibu solījumiem vēl ir pāragri uzticēties. Tiek vēstīts, ka talibi dažās valsts daļās jau ierobežo sieviešu ģērbšanās veidu un došanos uz darbu.

"Viņi teica, ka visi varēs doties uz skolu – meitenes, puiši. Dzīve šobrīd ir normāla, bet par nākotni mēs neko nezinām. Pēdējā laikā cilvēku dzīves ir bijušas grūtas, cilvēki bažījas par to, kā talibi pret tiem izturējušies iepriekš," spriež Kabulas iedzīvotājs Abdulvahabs.

Kāda šorīt izplatīta fotogrāfija, kurā redzamas meitenes, kas dodas uz skolu, daudziem raisījusi pārdomas par to, cik ilgi šāda brīvība Afganistānā būs iespējama.

KONTEKSTS:

Talibi sāka ofensīvu, jo no Afganistānas tiek izvesti ASV un citu valstu spēki.

Kopš augusta sākuma talibi pārņēmuši savā kontrolē lielāko daļu valsts teritorijas, sakaujot Afganistānas drošības spēkus, pārvelkot tos savā pusē vai liekot tiem bēgt, neraugoties pat uz zināmu ASV aviācijas atbalstu.

Islāmistu grupējuma “Taliban” kaujinieki 15. augustā bez cīņām ienāca trijās Afganistānas galvaspilsētas Kabulas priekšpilsētās. Afganistānas amatpersonas paziņoja, ka talibi pilsētai neuzbruks un paredzēts varu mierīgā ceļā nodot pagaidu valdībai. Arī talibi norādīja, ka grib mierīgi pārņemt valsti pilnīgā kontrolē dažu tuvāko dienu laikā.

Tikmēr Kabulas lidostu pārpludinājuši cilvēki, kas vēlas pamest pilsētu un valstis slēdz vēstniecības un steigšus evakuē savu diplomātisko pārstāvniecību darbiniekus. Pienākušas arī ziņas, ka valsti jau pamet valdības amatpersonas un arī prezidents Ašrafs Gani.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti