Dienas ziņas

Cilvēki pārgalvīgi Ventas rumbā

Dienas ziņas

Jūrmalā plāno maksas caurlaides ieviest visu gadu

Olainē rekonstruēs 1.Pasaules kara zemnīcu

Olainē rekonstruēs Pirmā pasaules kara zemnīcu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 10 mēnešiem.

Pirms diviem gadiem Olaines pilsētas mežā atklāja Pirmā pasaules kara vēstures un izziņas taku, kā arī rekonstruēto blindāžu. Šovasar izziņas maršruta teritorijā tika pētītas zemnīcas, un plānots, ka jau vasaras nogalē tiks sākta vienas zemnīcas rekonstrukcija. 

Lapsu mežā, tagadējās Olaines pilsētas teritorijā, Pirmā pasaules kara laikā atradusies krievu armijas aizsardzības līnija. Pirms diviem gadiem tur atklāta vēsturiskā izziņas taka, bet arheoloģiskie izrakumi  turpinās jau ceturto gadu. Šovasar rūpīgi tiek attīrītas divas krievu armijas karavīru zemnīcu vietas.

"Mērķis ir, pirmkārt, atrast pēc iespējas vairāk informācijas par būvkonstrukcijām - par to, kā karavīri 1. pasaules kara laikā cēla mītnes un būves, kādi bija viņu sadzīves apstākļi. Joprojām, viens no galvenajiem mērķiem ir atrast pierādījumus par latviešu strēlnieku klātesamību šajā nometnes vietā," pastāstīja Olaines Vēstures un mākslas muzeja vecākais speciālists Māris Ribickis.

Dažādu atradumu ir daudz. Katrs tiek rūpīgi notīrīts un izpētīts. Lielākais pārsteigums esot podiņu krāsns paliekas, kas atrastas vienā no zemnīcu vietām, par ko līdz šim neesot bijis zināms.

Par vērtīgākajiem  atradumiem arheologs Normunds Jerums sauc dažādas tekstīlijas, kas, pateicoties purvainajai zemei, ir ļoti labi saglabājušās:

"Ņemot vērā, ka mums ir ļoti daudz jautājumu, kaut vai, kā precīzi bija uzšūti strēlnieku šineļi, kādā tie bija krāsā, kāds bija auduma sastāvs un kāda kvalitāte. Mums paceļas ļoti lielas diskusijas militārās vēstures klubu starpā. Un šie [atradumi] ļauj šos jautājumus risināt."

Jau trešo gadu arheoloģiskajā izpētē piedalās arī skolēni, tādējādi ne vien iegūstot jaunu darba pieredzi, bet arī paplašinot  vēstures zināšanas. Visi atradumi paliks Olaines vēstures un mākslas muzeja īpašumā, bet Lapsu mežā vasaras nogalē, balstoties uz vēsturiskajiem faktiem, plānots sākt vienas zemnīcas rekonstrukciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti