Nozarē pretrunīgi viedokļi par Gerharda iespējamo atkārtotu virzīšanu zemkopības ministra amatā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

Nākamās valdības sastāvs vēl nav zināms, taču diskusijas un publiski paziņojumi par ministru amatu kandidātiem sākušies, un nozarē izskanējuši pretrunīgi viedokļi par Kaspara Gerharda (Nacionālā apvienība) atkārtotu virzīšanu par zemkopības ministru. 

Biedrība "Zemnieku saeima" atklātā vēstulē aicinājusi topošās valdības iespējamos koalīcijas partnerus un Valsts prezidentu nepieļaut Gerharda atkārtotu virzīšanu zemkopības ministra amatā.

"Zemnieku saeimā" norādīja, ka Gerhards iepriekš publiski paudis vēlmi turpināt vadīt Zemkopības ministriju, lai arī jau vairākās Saeimas vēlēšanās nav kandidējis un tādējādi nav ieguvis sabiedrības un nozaru mandātu. Arī 14. Saeimas vēlēšanās Gerhards nekandidēja. 

Pēc biedrībā paustā, Latvijas valstij stratēģiski svarīgā lauksaimniecības nozare četru gadu laikā ir iestumta dziļā stagnācijā, līdzšinējai vadībai nespējot panākt nozares ilgtspējīgu attīstību un neizrādot interesi reformēt lauksaimniecības sektora vājās vietas.

"Zemnieku saeimas" valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš sacīja, ka no jaunās valdības un Zemkopības ministra sagaida konstruktīvu sadarbību un tāda iepriekš nav bijusi. 

"Tāpēc mēs vēlamies pragmatisku ministru, ar ko mēs kopā varam sasniegt tos mērķus, kas mums ir jāsasniedz.

Līdz šim bija tā, ka nebija mums šī kuģa kapteiņa. Mums bija ministrs reprezentatīva persona, kura sevi prezentēja tajās vietās, kur uzskatīja par vajadzīgu.

Savukārt tādu aizmuguri mēs kā nozare nejutām un arī ierēdņi nejuta. Līdz ar to šis kuģis peldēja pa straumi, bet šādā veidā turpināt vadīt tautsaimniecībai svarīgu nozari nedrīkst," vērtēja "Zemnieku saeimas" vadītājs.

Lazdiņš teica, ka Zemkopības ministrijā bija divi ministri – valdības ieceltais un pašpasludinātais, proti Ministra biroja vadītājs Jānis Eglīts (Nacionālā apvienība). "Un tad kurš galu galā pieņēma lēmumus, mēs nezinām. Kur pieņēma lēmumus, to mēs nezinām."

Citādās domās ir Latvijas Piensaimnieku centrālā savienība, kura aicina ministra amatam  virzīt tieši Gerhardu, kurš esot nozares darbu pārzinošs, pragmatisks un atbildīgs ministrs.  

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis stāstīja, ka vairākums ir par to, ka Gerhards pie nozares ministrijas stūres turpina būt arī nākamajā valdībā.

"Vēlreiz esam aicinājuši ministru Kasparu Gerhardu uz tikšanos, gribam izrunāt viņa turpmāko skatījumu. Šajā situācijā, kas šobrīd ir pasaulē gan ģeopolitiski, gan arī lauksaimniecībā ar milzīgiem izaicinājumiem, energoresursu cenu kāpumu un visu pārējo.

Mēs nevēlētos, lai ZM amatā nonāk cilvēks, kurš nav bijis saistīts ar lauksaimniecības nozari un viņam vajag pusgadu, lai saprastu, kādas ir problēmas un kas jādara.

Jautājumi, kas ir risināmi ir steidzami, tūlīt un tagad," teica Gūtmanis.

LOSP ceturtdien, 6. oktobrī, sasaukusi valdes sēdi, kuras dienas kārtībā ir jautājums - atbalstīt vai neatbalstīt Gerhardu arī turpmāk ieņemt zemkopības ministra amatu. 

KONTEKSTS:

14. Saeimas vēlēšanās uzvarējušās partijas "Jaunā Vienotība" valde ir lēmusi ministra amatam nevirzīt tos deputātus, kuri nav ievēlēti 14. Saeimā. Tas attiektos uz pašreizējo finanšu ministru Jāni Reiru, kurš vēlēšanu rezultātos ir tieši pirmais "aiz strīpas", kas nodala ievēlētos un neievēlētos deputātus.

Arī Valsts prezidents Egils Levits paudis, ka pirmajās vēlēšanās ministra amatam var izvēlēties cilvēku "no ārpuses", bet nākamajās vēlēšanās ministra posteņa kandidātam "tomēr vajadzētu nostāties vēlētāju priekšā".

Vaicāts, vai, ņemot vērā prezidenta pausto nostāju, partija ministra amatam virzīs Gehardu, Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars iepriekš norādīja, ka Nacionālā apcienība par to vēl nav lēmusi. Viņaprāt, valdības veidošanas procesā šis nebūs vienīgais problemātiskais jautājums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti