No 1. februāra slēgs VUGD Sabiles posteni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

No 1. februāra slēgs Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Kurzemes reģiona pārvaldes Sabiles posteni, informēja VUGD.

Daļa Sabiles posteņa personāla dienestu turpinās Kandavas postenī un papildus tiks stiprinātas arī citas Kurzemes reģiona struktūrvienības.

Lēmums par Sabiles posteņa optimizēšanu pieņemts, turpinot VUGD optimizācijas pasākumus un pārskatot esošo struktūrvienību izvietojumu, lai efektīvāk izmantotu esošos ierobežotos resursus un nodrošinātu dzīvības glābšanas spējas.

VUGD priekšnieks ģenerālis Oskars Āboliņš norādīja, ka iepriekš nebijis nodarbināto trūkums un nepietiekams tehniskais nodrošinājums VUGD licis pieņemt šo grūto lēmumu, lai kaut nedaudz risinātu esošo situāciju.

Āboliņš atzīmēja, ka Sabiles postenis izvēlēts, rūpīgi analizējot dažādus aspektus, tajā skaitā izsaukumu skaitu un veidu šajā teritorijā, jo VUGD bija svarīgi, lai ietekme uz sabiedrību būtu pēc iespējas mazāka. Šāda posteņa optimizācija ļauj pastiprināt apkārt esošās struktūrvienības, jo posteņos palielināsies štata vietu skaits un papildus apkārtējās daļās un posteņos samazināsies vakanto amatu skaits.

Ne mazāk svarīgs bija aspekts, ka Kandavā jau ir izvietota jaunā "Mercedes Benz Unimog" autocisterna un tiek celts jauns katastrofu pārvaldīšanas centrs, kas sekmēs kvalitatīvāku un operatīvāku VUGD pakalpojuma sniegšanu iedzīvotājiem.

VUGD Sabiles posteņa ēka ekspluatācijā nodota 1959. gadā. Tā atrodas pilsētas vēsturiskajā centrā, līdz ar to nav iespējams mainīt depo vārtu izmēru un veikt garāžas padziļināšanu, lai tajā izvietotu jaunāko un modernāko tehniku. Ēka nav energoefektīva, un tas rada lielus uzturēšanas izdevumus. Tā neatbilst mūsdienīgas darba aizsardzības un darba vides prasībām.

Savukārt 14 kilometru (km) attālumā esošajam Kandavas postenim pašlaik tiek būvēta jauna, moderna un mūsdienu prasībām atbilstoša depo ēka, kuras nodošana ekspluatācijā plānota šī gada otrajā pusē.

Jaunais Kandavas katastrofu pārvaldīšanas centrs sniegs ne tikai mūsdienīgu darba vidi, bet ļaus arī operatīvāk reaģēt uz izsaukumiem.

"Ugunsdzēsības depo telpas Kandavā nav ideālas, bet tas pašlaik ir labākais iespējamais variants, kamēr norisinās jaunā katastrofu pārvaldīšanas centra būvniecība," norādīja VUGD Kurzemes reģiona pārvades priekšnieks Vilnis Bents.

Lēmuma pieņemšanā par Sabiles posteņa optimizēšanu nozīme bija arī VUGD izsaukumu skaitam un veidam. Pagājušajā gadā VUGD Sabiles pilsētā dzēsa vienu ugunsgrēku, saņemti izsaukumi uz pieciem glābšanas darbiem. Vēl gadu iepriekš no 11 ugunsgrēkiem tikai viens bija dzīvojamā sektorā, bet vēl septiņi nelieli kūlas, sausās zāles un atkritumu ugunsgrēki.

Bents atzīmēja, ka attālums starp esošo Sabiles un Kandavas posteni ir 14 km, līdz ar to arī pēc Sabiles posteņa slēgšanas VUGD varēs nodrošināt ierašanos notikuma vietā Sabiles pilsētā tiesību aktos noteiktajā prognozējamajā laikā.

"Tas protams nebūs tik ātri, kā līdz šim, kad postenis bija pilsētā, bet aicinu iedzīvotājus apzināties, ka ugunsdzēsēju glābēju klātbūtne nenovērš ugunsgrēku izcelšanos un nenovērš to traģiskās sekas," atzīmēja Bents.

Vidēji 60% gadījumu ugunsgrēku izceļas cilvēku neuzmanīgas rīcības rezultātā. Savukārt mājoklī uzstādīts dūmu detektors savlaicīgi brīdina par ugunsgrēka izcelšanos un ļauj izglābties.

Bents informēja, ka visām posteņa amatpersonām tika piedāvātas līdzvērtīgas amata vietas tuvumā esošajās daļās vai posteņos. Sabiles posteņa amatpersonas dienestu turpinās Kandavas un Dundagas postenī, Kuldīgas un Talsu daļā. Tas būtiski uzlabo situāciju Kandavas postenī, Kurzemes daļās un posteņos, jo ļāva aizpildīt esošos vakantos amatus, kā arī posteņos palielināt amata vietu skaitu.

Palielinot štata vietu skaitu, tiek nedaudz risināta personāla nodrošinājuma problēma un palielinās iespēja šajos posteņos katru dienu dežūrmaiņā nodrošināt trīs amatpersonas, kā rezultātā samazinās nepieciešamība pašlaik īstenot darba organizācijas pasākumus, piemēram, īslaicīgu posteņu darbības apturēšanu atsevišķās dienās rīta stundās vai visu diennakti.

Pašreizējais VUGD struktūrvienību izvietojums lielākoties ir veidots, balstoties uz padomju laiku tautsaimniecības apsvērumiem un izveidoto infrastruktūru. Līdz ar to VUGD ir nepieciešams būt elastīgiem un pielāgoties mūsdienu situācijai – būt vietās, kur koncentrējas cilvēki un ir ekonomiskā attīstība. Tas ir arī iemesls, kāpēc 2022. gada februārī Ādažos izveidoja ugunsdzēsības daļu un vairākus gadus atpakaļ Stendes postenis tika pārcelts uz Roju.

VUGD priekšnieks norādīja, ka situāciju dienestā ilgtermiņā iespējams uzlabot ar regulārām investīcijām personāla atalgojumā, lai paaugstinātu tā konkurētspēju tautsaimniecībā, kā arī tehnikas atjaunošanā. 2022. gada budžets ļāva janvārī palielināt amatpersonu atalgojumu, un neilgi VUGD darbinieki izjuta šī lēmuma pozitīvās sekas, bet tās beidzās līdz ar straujo cenu kāpumu. Tāpat pagājušajā gadā no valsts budžeta līdzekļiem piešķirts finansējums vairāk nekā 15 miljonu eiro apmērā, kas ļaus – lielākoties ārpus lielajām pilsētām – daļēji atjaunot novecojušos, vietām vēl padomju laikos ražotos transportlīdzekļus.

"Šo investīciju turpināšana mums ir ļoti nozīmīga, jo iekšējās drošības stiprināšana nav iespējama bez VUGD stiprināšanas. Jau ilgstoši skaidrojam mūsu vajadzības, gatavojam informatīvos ziņojumus un pieteikumus prioritārajiem pasākumiem, bet tie diemžēl tiek atbalstīti daļēji vai vispār netiek atbalstīti," atzīmēja Āboliņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti