Dienas notikumu apskats

Kijevā par valsts nodevību aiztur krievu aģentūras «RIA Novosti» biroja vadītāju

Dienas notikumu apskats

ST mediķu pagarinātā darba laika atalgojumu atzīst par neatbilstošu Satversmei

Par neapliekamā minimuma paaugstināšanu pensionāriem domās pēc apsolītā sasniegšanas

Nesteigsies ar jaunu neapliekamā minimuma paaugstināšanu pensijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pie diskusijām par pensionāru neapliekamā minimuma paaugstināšanas jāatgriežas, taču par konkrētu paaugstināšanas grafiku varēs runāt vien pēc dažiem gadiem, kad būs izpildīta apņemšanās neapliekamo minimumu palielināt līdz 300 eiro mēnesī. Tā otrdien,15.maijā, nospriests Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā, kura izskatīja pirms pusotra gada Saeimā iesniegto sabiedrisko iniciatīvu, kas paredz atteikties no pensiju aplikšanas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN).

Iniciatīva Saeimā iesniegta jau 2016.gada rudenī, rosinot vismaz uz laiku – 20 gadiem – atteikties no pensiju aplikšanas ar IIN. Šo ideju sabiedrisko iniciatīvu portālā "Manabalss" savulaik atbalstīja aptuveni 13 000 cilvēku.

Iniciatīvas autors Arnis Vērzemnieks
00:00 / 00:16
Lejuplādēt
"Es runāju par paaudzi, kas deviņdesmitajā gadā bija 30-40 gadus veci, par paaudzi, kas ir mani vecāki, kas ir izveidojuši šo neatkarīgo Latviju, kāda tā ir tagad. Deviņdesmitajos  gados atšķirībā no manis, manas paaudzes, šiem cilvēkiem nebija iespēju tā domāt par vecumdienām kā mums, kā es to varu darīt, domāt par ieguldījumiem fondos un uzkrāt.

 

Tajā laikā bija jādomā, kā izdzīvot un pabarot ģimeni," skaidroja nodokļa atcelšanas iniciatīvas autors Arnis Vērzemnieks.

Pašlaik 51% Latvijas pensionāru no viņiem izmaksājamām pensijām tiek ieturēts IIN. Šā gada pirmajos trīs mēnešos pensionāri ienākuma nodoklī samaksājuši teju 21 miljonu eiro.

Vairāk nekā pusotru gadu pēc tam, kad Saeimā tika iesniegta iniciatīva par pensiju neaplikšanu ar IIN, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija atgriezusies pie šī jautājuma. Nodokļa atcelšanas iniciatīvas autors Vērzemnieks otrdien komisijas sēdē piedāvāja kompromisa risinājumu, proti, ar IIN neapliekamo minimumu senioriem palielināt būtiski - vismaz līdz 500 eiro pašreizējo 250 eiro vietā.

Tikmēr Finanšu ministrijas (FM) Tiešo nodokļu departamenta vadītāja Astra Kaļāne atgādina, ka jau pērnvasar, lemjot par nodokļu reformu, ir apstiprināts arī pensionāru neapliekamā paaugstināšanas grafiks. Tas paredz nākamgad neapliekamo minimumu paaugstināt no pašreizējiem 250 eiro līdz 270 eiro mēnesī, bet 2020.gadā – līdz 300 eiro mēnesī.

Kaļāne lēš, ka liela daļa pensionāru no nodokļu reformas ir ieguvēji. Proti, pirms vairākiem gadiem IIN likme bija 25%, jau tagad tā ir samazināta līdz 20%. 

Tikmēr Latvijas Pensionāru federācijas valdes locekle Dzintra Žilde uzskata, ka paredzētais neapliekamā minimuma pieauguma temps ir pārlieku pieticīgs.

Lielākā daļa iedzīvotāju ienākuma nodoklī samaksātās naudas nonāk pašvaldību budžetos. No vietvaru pārstāvju teiktā noprotams, ka uz ideju par pensiju neaplikšanu ar nodokli viņi raugās piesardzīgi. Ventspils domes Finanšu nodaļas vadītājs Kaspars Vitenbergs spriež, ka, atceļot nodokli pensionāriem, nodokļu ieņēmumi uz katru Latvijas iedzīvotāju samazinātos par aptuveni 40 eiro gadā.

Tā kā pensionāru neapliekamā minimuma paaugstināšanas grafiks ir jau apstiprināts, diskusijas par tā tālāku paaugstināšanu būtu iespējamas tikai pēc 2021.gada,  otrdien vienojās Saeimas Sociālo un darba lietu komisija.

Tiesa gan, vairāki komisijas deputāti, kas pārstāv opozīcijas partijas, ir pārliecināti, ka pensionāru neapliekamais minimums vismaz līdz minimālās algas līmenim būtu jāceļ jau agrāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti