Dienas ziņas

Cilvēki grib bez maksas vākt malku LVM izcirtumos

Dienas ziņas

Vēlēšanām gatavojas arī ārvalstīs

NATO: Pieaug pārkāpumu skaits Baltijas gaisa telpā

NATO: Pieaug pārkāpumu skaits Baltijas gaisa telpā 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Nelielā attālumā un īslaicīgi, bet tomēr pārkāpuma fakts tiek fiksēts, tā par situāciju Baltijas valstu debesīs Latvijas Televīzijai (LTV) sacīja NATO Gaisa spēku pavēlniecībā. Arī Latvijas Gaisa spēki norādīja, ka, pateicoties visu pušu iesaistei, tiek aktīvi reaģēts uz potenciālajiem pārkāpumiem. LTV devās uz Šauļu militāro lidlauku, no kurienes savu misiju, sargājot Baltijas valstu debesis, veic Ungārijas Gaisa spēki.

Kopš 24. februāra, kad Krievija iebruka Ukrainā, darba intensitāte ir palielinājusies arī Baltijas valstīs dislocētajiem NATO Gaisa spēku pilotiem. 

Ungārijas Gaisa spēki šeit atrodas jau trešo reizi. Ar četriem Zviedrijā ražotiem "SAAB Gripen" tipa iznīcinātājiem iespējams ātri vien no Lietuvas nokļūt līdz Baltijas valstu gaisa telpas robežai un pārtvert Krievijas militāros gaisa kuģus. Ņemot vērā, ka visbiežāk tās ir dažādas pārtveršanas misijas, galvenais uzdevums joprojām ir palicis nemainīgs.

"Mūsu galvenais mērķis ir panākt, lai otras puses lidaparāta pilots ar mums sāktu komunicēt. Mēs lidojam ar iznīcinātājiem, kuri ir aprīkoti ar raķetēm. Mēs varam darīt visu, kas nepieciešams, lai atturētu lidmašīnu no tālākās noteikumu pārkāpšanas, bet mūsu uzdevums nav eskalēt šo situāciju," stāstīja Ungārijas Gaisa spēku pilots, komandieris Atilla Vanjiks.

Komandieris arī norādīja, ka biežākie pārkāpumi saistīti ar neiesniegtiem lidojumu plāniem, bez atļaujas mainīts lidojuma maršruts vai arī pilots atsakās komunicēt ar gaisa satiksmes kontrolieriem.

NATO Gaisa spēku pavēlniecībā skaidro, ka sabiedroto valstu piloti ir gatavi izlidot pāris minūšu laikā. Reaģējot uz Krievijas sākto karu Ukrainā, NATO ir stiprinājusi drošību arī Austrumu flangā, izvietojot šeit arī NATO novērošanas lidmašīnas. Aktīvs atbalsts Baltijas gaisa telpas misijās tiek sniegts arī no Latvijas, kas veic gaisa telpas novērošanu.

"Protams, ka visas misijas, kas notiek Baltijas gaisa telpā, notiek ciešā koordinācijā ar mums. Viens no mūsu uzdevumiem ir veikt gaisa operāciju kontroli un vadību. Agrās brīdināšanas un kontroles sistēmas jeb AWACS, kad lido mūsu gaisa telpā, tad arī notiek cieša sadarbība ar šīm lidmašīnām. Koordinējam ne tikai lidojumu gaisa telpā, bet arī uzdevumu izpildi," stāstīja Gaisa Spēku kontroles un ziņošanas centra priekšnieks Viktors Žigarkovs.

Latvijas puse, pirmkārt, ir acis, kas uzmana debesis virs Baltijas. Tad, kad tiek pamanīts kaut kas aizdomīgs, tiek ziņots Daudznacionālajam štābam, kas atrodas Vācijā. Tur pieņem lēmumu par iznīcinātāju pacelšanu gaisā. Nereti misijas tiek izziņotas plānoto treniņlidojumu laikā. Tā tas bija arī tad, kad LTV atradās Šauļu militārajā bāzē – treniņlidojuma sākumā tika saņemta informācija no Vācijas, un iznīcinātāji devās kārtējā pārtveršanas misijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti