Nacionālā veselības dienesta vadītājs atstās amatu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktors Edgars Labsvīrs no 1. jūnija pārtrauks darbu, informēja dienestā.

ĪSUMĀ:

  • NVD vadītājs no 1. jūnija atstās amatu.
  • Lēmumu aiziet viņš pieņēmis jau gada sākumā, bet piekritis palikt uz Covid-19 krīzes grūtāko laiku.
  • Daļēji Labsvīra lēmumu aiziet tagad ietekmējuši pārmetumi, ka NVD iepirktās maskas neatbilst normām.
  • Labsvīrs lūdzis Veselības inspekcijā veikt masku pārbaudi neatkarīgā laboratorijā, jo par to kvalitāti nešaubās.
  • Portāls "Delfi" rakstīja par to, ka NVD iegādātās maskas nav sertificētas, bet respiratori nav atbilstoši prasībām.
  • Par masku iepirkumu pārbaudes veic gan policija, gan KNAB, gan Valsts kontrole.
  • Veselības ministre ir pateicīga Labsvīram par darbu. Nākamo vadītāju, visticamāk, meklēs konkursā.

Paziņojumā NVD mājaslapā Labsvīrs norādījis, ka jau šā gada sākumā informējis veselības ministri, ka nolēmis beigt savas darba gaitas NVD un gatavojas pieņemt citus profesionālos izaicinājumus. Taču, sākoties ārkārtas situācijai, Labsvīrs piekritis palikt uz krīzes laika grūtāko posmu.

"Tagad, kad valsts sākusi īstenot pirmos iziešanas soļus no ārkārtas situācijas, laiks "sardzes maiņai", un ar 31. maiju NVD vadītāja vietu atstāšu," Labsvīrs norādījis savā paziņojumā.

Vēlāk preses konferencē NVD vadītājs gan atzina, ka, iespējams, kādu laiku vēl būtu palicis, ja netiktu apšaubīts NVD koordinētais aizsargmasku iepirkums. Viņš teica, ka ir pārliecināts par iepirkto individuālo aizsarglīdzekļu kvalitāti un atbilstību prasībām, tādēļ vērsies Veselības inspekcijā, lai tā neatkarīgā laboratorijā veiktu pārbaudi. Labsvīrs norādīja, ka uzskata to par svarīgu lietu gan savai reputācijai, gan mediķu mieram.

"Šis masku emocionālais terors ir pielicis punktu.

(..) Es varu atzīt, ka dienestu nevadu jau divus mēnešus, jo esmu paralizēts ar masku jautājumu. Nedaru daudzas svarīgas lietas, nenodarbojos ar ārstu piemaksu un citiem jautājumiem. Esmu spiests veltīt visu uzmanību masku jautājumam. Jāsaka godīgi, es vairs negribu to darīt," žurnālistiem sacīja Labsvīrs.

Viņš norādīja, ka aiziešanai ir arī citi iemesli - piemēram, vēlme turpināt studijas, kas NVD vadītāja amatā nav iespējams.

NVD direktors Edgars Labsvīrs
00:00 / 00:53
Lejuplādēt

"Man nav kauns par to, ko dienests ir izdarījis. Es uzskatu, ka esam novērsuši individuālo aizsardzības līdzekļu krīzi – riski nav iestājušies. Attīstoties pozitīvam scenārijam, varam padziļināti pētīt. Bet aicinu to darīt neitrāli - neiet no pozīcijām, ka ierēdņi pēc definīcijas ir zagļi un cūkas, jo tādējādi paralizējam to cilvēku darbu, no kuriem atkarīgi iepirkumi un drošība," sacīja Labsvīrs.

Viņš arī pateicās kolēģiem par pašaizliedzīgo darbu, kad "plecu pie pleca strādāts bez brīvdienām, lai pēc labākās sirdsapziņas, augstākās profesionalitātes un atklātības standartiem realizētu efektīvus risinājumus krīzes situācijā, kuras cena ir augstākā iespējamā – cilvēka dzīvība".

Labsvīra darbs vēl kādu laiku turpināšoties, jo viņš sadarbosies ar Valsts kontroli (VK) un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB) saistībā ar pārbaudēm, kas tiek veiktas par individuālo aizsardzības līdzekļu iepirkumiem.

"KPV LV" deputāti arī savākuši parakstus, lai par masku iepirkumu Saeimā iztaujātu veselības ministri Ilzi Viņķeli ("Attīstībai/Par!").

"Ļoti spilgti to ir atspoguļojuši mediji, izanalizējot iepirkumu par šīm maskām, kas rada [šaubas] par šo sertifikātu atbilstību.

Tāpēc mēs kā partija esam izvēlējušies šos jautājumus uzdot, jo sabiedrība uzdod jautājumus mums," komentēja deputāts Ēriks Pucens ("KPV LV").

Veselības ministre Ilze Viņķele
00:00 / 00:45
Lejuplādēt

Viņķele ir pārliecināta par masku atbilstību. Vienlaikus viņa uzsvēra, ka Covid-19 izplatības laikā iepirkt aizsarglīdzekļus ir smags uzdevums arī lielvalstīm. Labsvīra atkāpšanos viņa sauca par zaudējumu.

"Edgars ir bijis īstajā vietā. Viņš ir uzņēmies risku, viņš ir bijis ārkārtīgi godprātīgs. Esmu pateicīga, ka Edgars ir bijis šajā brīdī un ka Latvijas mediķi ir nodrošināti ar aizsarglīdzekļiem," teica Viņķele.

Komentējot Labsvīra aiziešanu, ministre uzsvēra, ka  NVD ir sistēmas svarīgākā institūcija un Covid-19 krīzē dienesta vadītāja aiziešana ir dubultsmaga. Jaunu NVD vadītāju, visticamāk, meklēs konkursā. Līdz tam vadītāja pienākumus pildīs kāds no vietniekiem.

Labsvīrs darbu NVD direktora amatā sāka pagājušā gada 1. oktobrī. Pirms tam - no 2018. gada aprīļa - viņš bija NVD direktora vietnieks veselības aprūpes administrēšanas jautājumos.

KONTEKSTS:

Arī iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens uzdevis policijai sākt resorisko pārbaudi par gandrīz 900 000 eiro vērto sejas aizsargmasku un respiratoru iepirkumu no Ķīnas, jo ir izskanējusi informācija, ka maskas nav sertificētas, bet respiratori nav atbilstoši prasībām.

Aizsarglīdzekļus pasūtīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), koordinēja iepirkumu NVD, un piegādātājs bija SIA “GP Nord”.

Veselības ministre jau iepriekš saistībā ar izskanējušajām ziņām paudusi atbalstu NVD, kā arī izteikusi rājienu medijiem par nozākāšānu, jo iepirkumā atsaukta lielākā daļa no piedāvājumiem - uzņēmēji negribot sev nelāgu publicitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti