Krustpunktā

Krustpunktā: beidzot esam tikuši pie jaunās valdības; korupcijas skandāls Briselē

Krustpunktā

Krustpunktā: Inflācija ietekmē iedzīvotāju labklājību, kad situācija varētu uzlaboties

Krustpunktā Lielā intervija: veselības ministre Līga Meņģelsone

Ministre: Mediķu algu celšanai nākamā gada budžetā vajadzīgi 55 miljoni eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Mediķu atalgojuma celšanai nākamā gada budžetā būs vajadzīgi 55 miljoni eiro. To Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" sacīja veselības ministre Līga Meņģelsone (deleģēta no "Apvienotā saraksta").

"Krustpunktā" podkāstā:

Jauna epizode katru darba dienu, garums - 52 min.

Jaunā veselības ministre atkārtoti pauda, ka galvenā nozares prioritāte ir mediķu atalgojums, jo bez šī jautājuma atrisināšanas neesot iespējams runāt par rindu mazināšanu. 

Vērtējot iespējas palielināt atalgojumu, Veselības ministrija ņems vērā "pilna laika modeli", kad mediķiem, strādājot pilnu slodzi, ir skaidrs, ka viņi saņems cienīgu atalgojumu atkarībā no savas kvalifikācijas. 

Tāpat ministrija vērtēšot arī iespējas palielināt atalgojumu ārstniecības personu palīgiem, kas, pēc ministres teiktā, Latvijā ir vismaz 3000. Šie cilvēki saņem ļoti zemu atalgojumu, tāpēc ministrija vērtēs, kādā veidā to palielināt. 

Vienlaikus ministre akcentēja ārstējošo personu un medmāsu pietiekamību, kam esot būtiska loma intensīvās aprūpes sniegšanā.

Jaunās valdības deklarācijā izvirzītais mērķis virzīties uz veselības nozares finansējumu 12% apmērā no kopējā valsts budžeta nav pietiekams, uzskata Meņģelsone. 

Lai izdarītu maksimālo nozarē, finansējuma apjomam būtu jābūt 15% no valsts budžeta, atzīmēja ministre.

KONTEKSTS:

Mediķi jau ilgāku laiku prasījuši algu pieaugumu.

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) pērn 23. augustā Veselības ministrijā (VM) iesniedza divas streika prasības, prasot palielināt darba samaksu veselības jomā strādājošajiem. Šāds solis sperts, jo arodbiedrībā uzskatīja, ka nav izdevies novērst ministrijas diskriminējošu attieksmi pret mazāk atalgotajiem veselības aprūpes nozares darbiniekiem. Tādēļ tā prasīja paaugstināt vidējo darba samaksu atbalsta personālam, kas nav ārstniecības personas, katru gadu par 5% līdz 2024. gadam.

Savukārt otra prasība bija paaugstināt vidējo darba samaksu ārstniecības personām katru gadu par 10% līdz 2024. gadam.

LVSADA norādīja, ka, lai mediķu darba samaksa augtu līdzvērtīgi darba samaksas pieaugumam valstī, vajadzīgi ne mazāk kā 75 miljoni eiro. Arodbiedrība sarunās ar Veselības ministriju (VM) panāca konceptuālu vienošanos, ka 2022. gadā tiek palielināta vidējā darba samaksa tarifu daļā par 10% visām ārstniecības personām. Tomēr valdība nākamā gada budžetā lēma ārstniecības personu darba samaksas pieaugumam atvēlēt 35 miljonus eiro.

Tādēļ arodbiedrība pieņēma lēmumu rīkot veselības nozares brīdinājuma streiku un protesta akciju 2022. gada vasarā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti