Dienas ziņas

LDz valde amatus pagaidām saglabā

Dienas ziņas

CVK mudina piedalīties Eiroparlamenta vēlēšanās

Olainē turpinās cīņa ar liesmām

Meža un kūdras ugunsgrēka dzēšana Olaines novadā turpinās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Meža un kūdras ugunsgrēka dzēšana aptuveni 58 hektāru platībā Olaines novada Olaines pagastā turpinās, informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD). Glābēji un meža dienesta speciālisti neizslēdz, ka ugunsgrēks izcēlies cilvēka neapzinātas rīcības dēļ.

ĪSUMĀ:

  • Ugunsgrēks Olaines novadā izplatījies aptuveni 58 hektāru platībā.
  • Dzēšana ir bīstama, lūstošo koku dēļ.
  • Ugunsgrēka dzēšanu traucē lielais sausums, kā arī sakaru problēmas.
  • Ugunsgrēkā nopostītas priežu jaunaudzes.
  • VMD neizslēdz, ka vainīgi kvadriciklisti, kuri nav ievērojuši aizliegumu par braukšanu mežā.
  • Meža ugunsgrēki notiek arī citur Latvijā.

Meža un kūdras ugunsgrēka dzēšana Olaines novadā turpinās
00:00 / 01:25
Lejuplādēt

Valsts meža dienests (VMD) kopā ar ugunsdzēsējiem Olainē darbojas jau otro dienu. Liesmas, ko pamanīja svētdien pēcpusdienā, izplatījušās strauji, un vietām glābēji pat nav paguvuši pārvietot ūdens šļūtenes. Jau svētdien dzēšanas darbos iesaistījās arī Nacionālo bruņoto spēku helikopters, bet pēc tumsas iestāšanās glābšanas darbus drošības apsvērumu dēļ nācās beigt.  

Pēc glābēju stāstītā, svētdien viņi cits citu nav varējuši redzēt pat pāris metru attālumā. Brīžiem ir nācies gulties zemē un meklēt gaisa kabatas, lai varētu ieelpot, pirms atkal celties kājās un doties dzēst tālāk.

Ugunsgrēka vietā ik pa brīdim dzirdams, kā kaut kur tuvumā nogāžas koks – liesmas kūdrainajā vidē izplatās zem zemes un izdedzina saknes, padarot dzēšanas darbus īpaši bīstamus.  

Ilgstošā sausuma dēļ ūdens ar cisternām jāved no septiņu kilometru attāluma. Arī sazināties savā starpā ir grūti, jo ugunsgrēka vietā tikpat kā nav zonas.

"Sakaru problēmas ir lielas. Ir jāmeklē vieta, no kuras var sasaukt, un tas, ko vajag sasaukt, arī viņš nav zonā. Dodam konkrētus uzdevumus, un, kad ir iespēja, sazināmies," skaidroja VUGD Rīgas reģiona operatīvas dežurants Ģirts Horēns. 

Liesmas daudzviet nopostījušas priežu jaunaudzes - gan piecus, sešus gadus vecas, gan vēl tikai šogad stādītas.

VMD Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks Zigmunds Jaunķiķis norādīja, ka dedzis gan mežs, gan jaunaudzes, gan kūdras purvs un meža purvi. Dienests aicina iedzīvotājus, dodoties dabā, arī atļautajās vietās izvairīties no ugunskuru un grilu kurināšanas. Jaunķiķis patlaban neizslēdz, ka Olaines vērienīgā meža ugunsgrēka iemesls varētu būt cilvēka rīcība.

"Aizdomas, ka šis Olaines ugunsgrēks varētu būt izcēlies no tā, ka kāds ar mehāniskiem transporta līdzekļiem - kvadricikliem vai motocikliem - ir nobraucis no dabiskām brauktuvēm un brauc pa mežu.

No sakarsētajiem izpūtējiem kvēlojošas dzirksteles nokrīt meža zemsedzē vai kūdrā, un izceļas meža ugunsgrēks lielā platībā," skaidroja Jaunķiķis.

Par spīti lielajam vējam un sausumam, glābēji cer, ka vēl līdz tumsai ugunsgrēks būs pilnībā ierobežots un no rītdienas dzēšanas darbi noritēs perimetra iekšienē.

"Likvidācijas process, protams, būs ļoti ilgs, tas viennozīmīgi nebūs vienas, divu dienu jautājums," sacīja VUGD Operatīvās pārvaldīšanas nodaļas dežurants Agris Šūmanis.

Lai arī Olainē patlaban tiek dzēsts lielākais šīs sezonas mežu ugunsgrēks, vienlaikus dzēsti vairāki paaugstinātas bīstamības ugunsgrēki arī citviet. Sēlpils pagastā dedzis mežs 8 hektāru platībā, kā arī izcēlies ugunsgrēks pie Kandavas.

"Pie Kandavas arī diezgan paliels ugunsgrēks varētu būt, bet tas vēl precīzi. Tas gan jau ir ierobežots gar ceļiem, bet tur nevar pietuvoties, jo šajā teritorijā sprāgst kara laika lādiņi. Pērn kopumā ugunsgrēku skaits bija 972, bet uz šo brīdi jau ir 572. vasara ir tikai sākusies, bet cerēsim uz laika prognozēm un kādām lietavām, jo mežs patlaban ir ļoti sauss," stāstīja Jaunķiķis

Meteoroloģijas centra informācija liecina, ka aprīlī un maijā nokrišņu daudzums bijis krietni zem normas un valsts teritorijas lielākajā daļā ir augsta uguns bīstamība mežos. Savukārt pēdējās karstajās, saulainajās dienās ugunsbīstamība īpaši pieaugusi Zemgalē, kā arī Latgalē un Vidzemes dienvidu daļa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti