Mediķu arodbiedrība lems par streika rīkošanu 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 9 mēnešiem.

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) padomes sēdē otrdien paredzēts lemt par streika rīkošanu. 

LVSADA vadītājs par streika prasībām
00:00 / 00:37
Lejuplādēt

Arodbiedrības vadītājs Valdis Keris Latvija Radio sacīja, ka streika prasības ir vienkāršas: "Paaugstināt darba samaksu šī gada otrajā pusgadā visām kvalifikācijas kategorijām vienādā apmērā – par 10%. Ņemot vērā to, ka ārstiem un māsām jau par aptuveni 5% no janvāra darba samaksa ir paaugstināta, būtu mūsu prasību izpildei nepieciešami aptuveni 30 miljoni eiro. Kā mums skaidroja, tad to nevar izpildīt, jo valstij naudas nav. Kā mēs redzam, tad kārtējo reizi tie ir meli, jo pedagogu prasību izpildīšanai 60 miljoni tika atrasti."

LVSADA vadītājs par streika iemesliem
00:00 / 00:38
Lejuplādēt

Lemšanu par streika rīkošanu Keris pamatoja ar mediķu prasību ignorēšanu: "Pēc brīdinājuma streika, kas notika 27. jūlijā, ko pavadīja arī protestu sapulce pie Veselības ministrijas, ne veselības ministrs, ne premjerministrs nav izrādījis ne vismazāko vēlēšanos rast kaut kādu kopsaucēju attiecībā uz mūsu streika prasību izpildi. Te mēs redzam gan sociālā dialoga trūkumu, gan tādu dīvainu diskrimināciju, jo izglītības nozares gadījumā attieksme un rīcība bija pavisam citāda."

KONTEKSTS:

LVSADA pērn 23. augustā Veselības ministrijā (VM) iesniedza divas streika prasības, prasot palielināt darba samaksu veselības jomā strādājošajiem. Šāds solis sperts, jo arodbiedrībā uzskatīja, ka nav izdevies novērst ministrijas diskriminējošu attieksmi pret mazāk atalgotajiem veselības aprūpes nozares darbiniekiem. Tādēļ tā prasīja paaugstināt vidējo darba samaksu atbalsta personālam, kas nav ārstniecības personas, katru gadu par 5% līdz 2024. gadam.

Savukārt otra prasība bija paaugstināt vidējo darba samaksu ārstniecības personām katru gadu par 10% līdz 2024. gadam.

LVSADA norādīja, ka, lai mediķu darba samaksa augtu līdzvērtīgi darba samaksas pieaugumam valstī, vajadzīgi ne mazāk kā 75 miljoni eiro. Arodbiedrība sarunās ar VM panāca konceptuālu vienošanos, ka 2022. gadā tiek palielināta vidējā darba samaksa tarifu daļā par 10% visām ārstniecības personām. Tomēr valdība nākamā gada budžetā lēma ārstniecības personu darba samaksas pieaugumam atvēlēt 35 miljonus eiro. Tādēļ arodbiedrība pieņēma lēmumu rīkot veselības nozares brīdinājuma streiku un protesta akciju pie VM ēkas 27. jūlijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti