«Maxima» advokāts: Sociāli atbildīga firma nedzenā visus no veikala katras trauksmes dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.


 Zolitūdes traģēdijas lietā "Maxima Latvija" pārstāvis zvērināts advokāts Jānis Rozenbergs šodien pauda, ka sociāli atbildīgs uzņēmums neveic cilvēku evakuāciju un nedzenā viņus no veikala iekšā un ārā ik reizi, kad nostrādā trauksmes signalizācija, ja netiek konstatēta potenciāla ugunsnelaime.
 

Uz prasītāju pārstāvja zvērināta advokāta Alda Gobzema jautājumu, vai "Maxima" pirms un pēc traģēdijas rīkojās sociāli atbildīgi, Rozenbergs atbildēja apstiprinoši, izklāstot, ka pirms lielveikala jumta iebrukšanas "Maxima" ievēroja un turpināja ievērot normatīvo aktu prasības. Gobzems papildināja jautājumu, norādot, ka viņu interesē tieši, kāpēc netika veikta veikala apmeklētāju un darbinieku evakuācija. Rozenbergs pauda, ka evakuācija nebija jāveic, tā nebija nepieciešama.

"Protams, tas bija sociāli atbildīgi. Sociāli atbildīgi bija nedzenāt cilvēkus no veikala iekšā un ārā ik reizi, kad nostrādā trauksmes signalizācija, ja netiek konstatēta potenciāla ugunsnelaime. Šī signalizācija neko citu nespēj "pareģot" kā vien ugunsgrēku - ugunsgrēks šajā veikalā nav bijis un tas netika konstatēts, par to strīda nav. Līdz ar to neevakuēšana bija pilnīgi loģiska, pamatota un saprātīga," rezumēja advokāts.

"Maxima" pārstāvis bija norādījis, ka signalizācijas atskanēšana ir par pamatu tam, lai tiktu izskatīta iespējamā problēma, kas bijusi par pamatu signalizācijas atskanēšanai - arī iekšējā instrukcija neparedzēja uzreiz cilvēkus evakuēt. "Mēs esam nevis tikai formāli, bet pēc jēgas un būtības ievērojuši iekšējās instrukcijas atbilstību vispārpieņemtajai praksei līdz 2014.gada pirmajai pusei, kad, atskanot ugunsdzēsības signalizācijai, netiek nekavējoties evakuētas telpas, bet šīs signalizācijas atskanēšana ir par pamatu telpu apsekošanai," skaidroja Rozenbergs.

Advokāts gan papildināja, ka visi jautājumi saistībā ar evakuāciju visai apšaubāmi ir attiecināmi uz izskatāmo lietu. "Vairākkārt arī Jūs [Gobzems] pats, iebilstot pret mūsu puses lūgumiem pievienot kādus ar šo signalizāciju saistītus dokumentus, norādījāt, ka nav jau strīda, ka "tā ir tikai ugunsdzēsības signalizācija", kuras funkcija ir tikai ziņot par iespēju ugunsnelaimi. Signalizācijas nostrādāšanas fakts un cilvēku evakuēšana vai neevakuēšana nav nekādā cēloniskā sakarā ar notikušo traģēdiju - var teikt, ka tā ir bijusi apstākļu sakritība, kāpēc signalizācija nostrādājusi," izteicās "Maxima" pārstāvis.

Gobzems arī jautāja, vai šajā gadījumā pārspīlēta paļaušanās uz iekšējo instrukciju pati par sevi nav prettiesiska rīcība, bet tam Rozenbergs oponēja, ka nav notikusi nekāda pārspīlēta paļaušanās. "Ir bijusi loģiska, pamatota šīs instrukcijas ievērošana, kuras saturs gan pēc mūsu domām, gan pēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta domām bija pareizs," skaidroja Rozenbergs.

Šodien uz prasītāju pārstāvja jautājumiem atbildēja tikai "Maxima". Nākamajā sēdē 23.janvārī savus paskaidrojumus sniegs būvniecības uzņēmums "Re&Re".

Pērn 5.decembrī sēdē tika skatīti jau iepriekš pieteiktie lūgumi, no kuriem daļu apmierināja, daļu atstāja atklātus, daļu noraidīja. Tiesa nolēma apmierināt lūgumu par ekspertīzes izprasīšanu no policijas, pievienoja "Maxima" ugunsdrošības instrukcijas, atstāja atklātu jautājumu par liecinieka uzaicināšanu, kā arī par slēgtu tiesas sēdi. 

Iepriekš abas puses pieteica dažādus lūgumus - Rozenbergs toreiz lūdza tiesu izskatīt jau iepriekš pieteiktos lūgumus, kuri bija palikuši atklāti un neizlemti, proti, par lietas atlikšanu saistībā ar papildu pierādījumu iesniegšanu - ekspertīzi par "Maxima" jumta sabrukšanas cēloņiem, ko veic "Maxima" uzrunāta kompānija. Tāpat "Maxima" vēlas sagaidīt arī Valsts policijas kompleksās būvniecības ekspertīzes rezultātus. Atbildētājs lūdza lietu atlikt arī tādēļ, lai kā pierādījumus varētu pievienot ekspertīzes rezultātus saistībā ar trauksmes signalizāciju.

Šajā lietā ar prasību pret "Maxima Latvija", "Re&Re", SIA "Homburg Zolitude", SIA "Tineo", Rīgas domi, arhitektu firmu "Kubs" un SIA "HND Grupa" vērsās trīs cietušie.

Jau ziņots, ka 2013.gada 21.novembrī, iebrūkot lielveikala "Maxima" jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Zolitūdes traģēdija ir lielākā Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.

Šonedēļ Zolitūdes traģēdijas krimināllietā par aizdomās turētajām atzītas trīs personas - sagruvušās ēkas būvinženieris Ivars Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis un sabrukušā lielveikala projekta autoram, arhitektam Andrim Kalinkam. Sergets un Gublis apcietināti, savukārt Kalinkam piemērota policijas uzraudzība un aizliegums izbraukt no valsts.

Tāpat šajā lietā mantas arests uzlikts arhitektu birojam SIA "Kubs" un SIA "HND Grupa". "Kuba" īpašnieki ir Dace Putniņa (92,54%) un Andris Kalinka (7,46%), savukārt "HND Grupa" pieder Sergetam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti