Vairāk nekā gadsimtu Mārupē auga dižozols. Līdz otrdienas rītam, kad pagaidām nezināmi ļaundari to nozāģējuši. Iespējams, tādēļ, ka koks traucēja blakus esošajam jaunbūves projektam.
Vietējie iedzīvotāji pret apšaubāmo būvniecību dižkoka tuvumā cīnījušies jau aptuveni gadu. Arī Latvijas Televīzija iepriekš ziņoja, ka būvniecība norit neatbilstoši tuvu dižkokam un darbu laikā bojātas koka saknes. Lieta nonākusi līdz tiesai, būvdarbi šovasar apturēti.
Uzrunātie mārupieši pauda sašutumu:
Man raudāt gribas. Vai par naudu var visu? Vai nav nekādas bailes no soda vai atbildības?
Es darba pārtraukumā biju izgājis pusdienās. Ēdu pusdienas, gandrīz vai aizrijos, kad ieraudzīju, ka mans aizstāvāmais koks ir nogāzies horizontālā pozīcijā.
Mārupes iedzīvotājs Arnis sociālajos tīklos izsludinājis 1000 eiro atlīdzību personai, kas palīdzēs identificēt aizsargājamā dižkoka zāģētājus. Vīrietis pauda: "No manas puses būs pilnīga un absolūta elle. Darīšu visu, kas vien būs manos spēkos."
Dižkoka iznīcināšana šokējusi arī pašvaldību un pieredzējušus dabas aizstāvjus.
Mārupes novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ence (Latvijas Reģionu apvienība) norādīja: "Nu, šokā ir visi šobrīd! Nesaprotu, kā tas iespējams – gaišā dienas laikā visu acu priekšā šādu briesmu darbu izdarīt. Krimināllieta, manuprāt, tā ir."
Savukārt Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) ģenerāldirektora vietnieks Andris Širovs atzīmēja: "Tādas pieredzes mums patiešām nav. Varbūt visā iestādē vecākajiem darbiniekiem kas tāds murgos var rādīties. Tas tiešām ir nebijis gadījums. Tik brutāli, atklāti un nihilistiski. Jo nebija šaubu, ka par šo dižkoku jebkurš zināja."
Nekustamā īpašuma projektu dižkoka tuvumā attīsta uzņēmums "Zeninvest". Tā pārstāvis jebkādu saistību ar zāģēšanu noliedzis.
SIA "Zeninvest" valdes loceklis Oskars Kalniņš pauda: "Nē. Protams, ka nē. Es esmu pats ārzemēs šobrīd. Šodien tikai to uzzināju. Būšu nākošnedēļ Rīgā, tad arī skaidrošu, kas tur ir noticis."
Nelikumīgā zāģēšana notikusi otrdien ap pulksten 11.00 un uzreiz pēc nodarītā zāģētāji nozuduši. Pēcpusdienā nozieguma vietu apsekoja Valsts policijas un DAP eksperti.
Valsts policija uzsākusi kriminālprocesu par patvaļīgu koku ciršanu, par ko var draudēt arī cietumsods līdz trīs gadiem. Savukārt DAP lūgs rosināt vēl vienu procesu – par dabas pieminekļa iznīcināšanu, par ko draud naudas soda sankcija līdz 23 400 eiro.
KONTEKSTS:
Šā gada 14. februārī Ģenerālprokuratūra saņēma Dabas aizsardzības pārvaldes iesniegumu par dabas pieminekļa – dižozola – bojāšanu Kantora ielā Nr. 115 un Nr. 117, Mārupē, jaunas rindu mājas būvniecības procesā.
Pārbaudē noskaidrots, ka Mārupes novada būvvalde rīkojusies prettiesiski, izsniedzot būvatļaujas rindu māju būvniecībai minētajās adresēs, kas atrodas dabas pieminekļa – dižozola – teritorijā.
Ģenerālprokuratūras prokurors šā gada 8. aprīlī vērsās Administratīvajā rajona tiesā ar pieteikumu par prettiesisko būvatļauju atcelšanu un sākotnējā stāvokļa atjaunošanu. Nesagaidot tiesvedības noslēgumu, Mārupes novada būvvalde 2022. gada 12. aprīlī atcēla prettiesiski izdotās būvatļaujas un uzlika būvniekam par pienākumu atjaunot sākotnējo stāvokli īpašumos. Tā kā apstrīdētais administratīvais akts tika atcelts, tiesa 2022. gada 13. maijā pieņēma lēmumu par tiesvedības izbeigšanu šajā administratīvajā lietā.
2022. gada 7. jūlija ārkārtas sēdē Mārupes novada dome atcēla būvvaldes 2022. gada 12. aprīļa lēmumu un atjaunoja iepriekš apstrīdēto būvatļauju darbību.
Līdz ar to prokurors atkārtoti vērsies Administratīvajā rajona tiesā ar pieteikumu par administratīvās lietas atjaunošanu sakarā ar jaunatklātiem apstākļiem, norādīja prokuratūrā.