Panorāma

Lems par ārkārtējo situāciju Baltkrievijas pierobežā

Panorāma

Panorāma

Mārupes vicemēra demisijai balsis sadalās uz pusēm

Mārupes novada vicemērs Bojārs nezaudē amatu saistībā ar būvatļaujas izsniegšanu dižozola tuvumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Otrdien Mārupes novada domes ārkārtas sēdē netika pieņemts lēmums par Mārupes novada domes pirmā priekšsēdētāja vietnieka Mārtiņa Bojāra (Zaļo un Zemnieku savienība) atbrīvošanu no amata, jo deputātu balsojums sadalījās vienādās daļās. Opozīcijas deputāti, kas rosināja lemt par Bojāra demisijas pieprasījumu, uzskata, ka Bojārs domē leģitimizējis būvvaldes prettiesiski izsniegto būvatļauju rindu mājas projektam tuvu dižozolam, kas aizvadītajā nedēļā tika nozāģēts. 

Ārkārtas sēdi pēc septiņu deputātu pieprasījuma pirmdien pulksten 17.00 sasauca domes priekšsēdētājs Andrejs Ence (Latvijas Reģionu apvienība). Sēdes darba kārtībā tika iekļauts viens jautājums – "Par Mārupes novada pašvaldības domes priekšsēdētāja pirmā vietnieka Mārtiņa Bojāra atbrīvošanu no amata".

Ārkārtas domes sēdes sasaukšanu pieprasīja septiņi pašvaldības deputāti – "Latvijas attīstībai" pārstāvji Ilze Bērziņa, Jānis Kazaks, Aivars Osītis un Guntis Ruskis, "Nacionālās apvienības" pārstāvji Oļegs Sorokins un Andris Puide, kā arī "Jaunās Vienotības" pārstāvis Normunds Orleāns. 

Demisijas pieprasītāju ieskatā Bojārs domē veicis darbības nolūkā leģitimizēt iepriekš prokuratūras apšaubīto Būvvaldes lēmumu izsniegt būvatļauju rindu mājas celtniecībai Kantora ielā 115/117, tiešā dižozola tuvumā. 

Proti, šī gada pavasarī prokuratūra secināja, ka Mārupes būvvalde prettiesiski izsniegusi būvatļauju projektam Kantora ielā 115, un vērsās tiesā. Mārupes būvvalde, nesagaidot tiesvedības rezultātu, aprīlī pati atcēla apšaubīto būvatļauju un lika apturēt darbus. Taču jūlijā, kad domes priekšsēdētājs Andrejs Ence ("Latvijas Reģionu apvienība") bija devies atvaļinājumā, Bojārs kā viņa vietnieks sasauca ārkārtas sēdi, kurā atkal atjaunoja apstrīdēto būvatļauju darbību. Turklāt lēmuma projektam noteikts ierobežotas pieejamības informācijas statuss, kas liedza mārupiešiem uzzināt par šī lēmuma niansēm.

Mārupes novada domes deputāts Osītis norādīja: "Deputāti uzskata, ka situācija, kas izveidojās ar jaunbūves būvniecību Kantora ielā 115 un 117 un pagājušajā nedēļā nozāģēto dižozolu tai blakus, ir tieša likumsakarība Bojāra, iespējams, apzinātai rīcībai, kas tikai uzņēmusi apgriezienus jau vasarā uzsāktajām darbībām. Tās, visticamāk, nenonāca plašākas sabiedrības redzeslokā, jo, prasmīgi manipulējot ar normatīvajiem aktiem, tika noslepenotas. Tas būtiski ierobežoja Mārupes novada iedzīvotāju iespējas sekot līdzi notikumu attīstībai, kā arī apzināt riskus, kuriem Mārtiņš Bojārs ir pakļāvis mūsu pašvaldību un tās nodokļu maksātāju līdzekļus."

Beigās par Bojāra atbrīvošanu no amata nobalsoja astoņi Nacionālās apvienības, "Latvijas attīstības" un "Jaunās Vienotības" deputāti, kas strādā opozīcijā. Savukārt astoņi pozīcijas deputāti nobalsoja pret Bojāra atbrīvošanu no amata. Situācijā, kad ir vienāds balsu skaits, lēmums netiek pieņemts.

Bojārs ārkārtas domes sēdē atzina, ka viņš nejūtas vainīgs par pieņemto lēmumu, jo rīkojies likumīgi. Viņš gan atzina, ka dažādi juristi dažādi interpretē likuma normas.

Opozīcijas deputāte Ilze Bērziņa ("Latvijas attīstībai") pārmeta Bojāram, ka pārējiem deputātiem neesot sniegta pilnvērtīga informācija par dižozola tuvumā plānoto būvobjektu un tā slēpta arī no sabiedrības, kas iedzīvotājos rada neuzticību domes deputātu darbam.

Sēdes beigās Mārupes novada domes priekšsēdētājs Ence uzsvēra, ka pašvaldība rūpīgi vērtēs būvvaldes speciālistu darbu un pieņemtos lēmumus, lai izslēgtu iespēju, ka arī turpmāk varētu atkārtoties līdzīgi lēmumi.

Ence par dižozola nozāģēšanu iepriekš Latvijas Televīzijā neslēpa pārsteigumu, norādot: "Nu, šokā ir visi šobrīd! Nesaprotu, kā tas iespējams – gaišā dienas laikā visu acu priekšā šādu briesmu darbu izdarīt. Krimināllieta, manuprāt, tā ir."

KONTEKSTS:

Pagaidām nenoskaidroti ļaundari nozāģējuši vismaz gadsimtu vecu ozolu. Iespējams, koks nozāģēts, jo tas traucēja blakus esošajai jaunbūvei. Saistībā ar šiem būvobjektiem prokuratūra jau vairākkārt vērsusies tiesā. Tagad Valsts policija uzsākusi kriminālprocesu.

Valsts policija aicina ikvienu iedzīvotāju, kuram varētu būt jebkāda izmeklēšanai noderīga informācija, ziņot par to, zvanot pa tālruņa numuru 110. Tāpat policija aicina atsaukties autovadītājus ar video reģistratoriem, kas 26. oktobrī pārvietojušies Kantora ielas 115 apkārtnē. Vienlaikus savu izmeklēšanu sākuši arī sašutušie Mārupes iedzīvotāji. Mārupietis Arnis Priediņš pat piedāvā naudas atlīdzību par informāciju, kas palīdzēs identificēt zāģerus.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) iepriekš, reaģējot uz patvaļīgo dižkoka nozāģēšanu, pieprasīja pašvaldības domei paskaidrojumus, tai skaitā par tās pieņemtajiem lēmumiem, ar kuriem dome atcēlusi būvvaldes lēmumu par būvdarbu apturēšanu.

VARAM un Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) ilgstoši un nepārprotami Mārupes novada pašvaldībai un tās būvvaldei ir norādījusi uz prettiesisko būvniecību, tai skaitā uz tās apdraudējumu novada dižkokam, taču dome esot uzskatījusi, ka pārkāpums pret dabas pieminekļiem nav noticis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti