Panorāma

Eiropā pieaug saslimstība ar Covid-19

Panorāma

Pagaidu aizsardzību pret vardarbību varēs lūgt visā Latvijā

Lukašenko paziņojumam par robežu slēgšanu rīcība pagaidām neseko

Lukašenko paziņojumam par robežu slēgšanu rīcība pagaidām neseko

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 8 mēnešiem.

Aleksandra Lukašenko draudi slēgt robežu ar Poliju un Lietuvu pagaidām nav piepildījušies. Kustībā pār valstu robežām izmaiņu neesot. Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") norāda, ka gadījumā, ja Baltkrievijas robežas ar Poliju un Lietuvu tiks slēgtas, Latvija kļūtu par vienīgo ceļu, kā cilvēkiem izkļūt no Baltkrievijas.

Par valsts robežas slēgšanu ar Lietuvu un Poliju un kontroles pastiprināšanu uz robežas ar Ukrainu Aleksandrs Lukašenko paziņoja vakar sieviešu forumā. Tas esot jādara, lai novērsu draudus no rietumiem.

"Mēs esam spiesti atvilkt spēkus no ielām. Kā jau es teicu – pusi armijas mobilizēt kaujas gatavībā un slēgt valsts robežu ar Rietumiem,  pirmkārt ar Lietuvu un Poliju," teica Lukašenko.

Lietuvas Ārlietu ministrija Latvijas Televīzijai norāda, ka nekādu izmaiņu uz robežas pēc Lukašenko paziņojuma neesot. Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkēvičs paziņojumu sauc par neadekvātu un uzsver, ka nekādus draudus Lietuva neradot.

"Tā kā bija paziņojums par puses Baltkrievijas militāro spēku novirzīšanu rietumu robežas aizsardzībai, it kā būtu kādi draudi un kāds taisītos uzbrukt – tas ir tiešām satraucoši tādā ziņā, ka tā ir neadekvāta reakcija no neadekvāta cilvēka. Tas ir viss, ko var pateikt," pauda Linkēvičs.

Linkēvičs arī uzsver, ka neesot saprotams, ko robežu slēgšana nozīmētu – vai tas attiektos tikai uz iedzīvotājiem vai arī kravām. Viņš atgādina, ka līdzīgus draudus Lukašenko izteicis arī iepriekš, taču reāla rīcība izpalikusi. Arī Latvijas ārlietu ministrs Rinkēvičs norāda – kamēr praktiski soļi paziņojumam neseko, to var uztvert kā daļu no Lukašenko propagandas iekšējiem mērķiem. Tomēr Latvijai esot jābūt gatavai situācijai, ka Baltkrievija robežas ar Lietuvu un Poliju tiešām slēdz.

"Tad Latvijas un Baltkrievijas robeža, un vakar par Latviju nebija ne vārda, kļūtu par vienīgo, es pat teiktu humāno koridoru tiem cilvēkiem, kas vēlētos pamest valsti politisku apsvērumu dēļ, un mūsu iestādēm ir jābūt gatavām diezgan strauji reaģēt. Tad Latvija var kļūt par tranzītu tālāk uz Lietuvu vai Poliju. Manuprāt, būtu būtiski, ka šāda iespēja cilvēkiem tiek dota," pauda Rinkēvičs.

Ārpolitikas eksperts Andris Sprūds neizslēdz īslaicīgu robežu slēgšanu, tomēr viņš uzsver, ka Baltkrievijas ekonomikai ļoti nozīmīga ir pieeja Klaipēdas ostai. Viņaprāt, Lukašenko nav pieminējis Latviju gan tāpēc, ka Lietuva un Polija retorikā bijušas kategoriskākas, gan tāpēc, ka šajās valstīs atrodas Lukašenko opozicionāri.  

"[Valērijs] Cepkalo ir Polijā, [Svetlana] Tihanovska ir Lietuvā, un tas Lukašenko dod iespēju pateikt, ka tas, kas notiek Baltkrievijā, tam nav nekādas saistības ar pašas Baltkrievijas notikumiem. Tā ir ārēja intervence, ārēja iejaukšanās, un tāpēc ir tiesības šīs robežas slēgt. Vismaz paziņojumu izteikt, ka šīs robežas tiek slēgtas," skaidroja Sprūds.

Opozīcijas kandidāte prezidenta vēlēšanās Tihanovska nosaukusi Lukašenko paziņojumu par vārga cilvēka vārdiem no iedomu pasaules un uzsver, ka Lukašenko turpina iebiedēt ar neesošiem ienaidniekiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti