Levits: Represijās cietušo traģiskais liktenis saliedēja mūsu gribu atjaunot savu Latvijas valsti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Mēs šodien dzīvojam valstī, kas bija 1941.gadā izsūtīto Latvijas iedzīvotāju sapnis, tādēļ godināsim izsūtīto piemiņu, rūpējoties par savu zemi un tās brīvību – tā šodien pēc ziedu nolikšanas pie Brīvības pieminekļa sacīja Valsts prezidents Egils Levits.

Prezidents atgādināja, ka 14.jūnija deportāciju mērķis pirms 79 gadiem bija iznīcināt tos, kuri bija veidojuši Latvijas valsti un salauzt nācijas mugurkaulu, taču tas neizdevās. Tādēļ atcerēties šo padomju režīma noziegumu ir šodienas paaudžu pienākums, sacīja Valsts prezidents, piebilstot: šis ir starptautisks noziegums, kuram nav noilguma.

Fragments no prezidenta Egila Levita uzrunas pie Brīvības pieminekļa 14.jūnijā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Represijās cietušo traģiskais liktenis saliedēja mūsu gribu atjaunot savu Latvijas valsti. Atjaunotā, neatkarīgā, demokrātiskā Latvija ir 14. jūnijā izsūtīto Latvijas pilsoņu lolotais sapnis. Mēs tagad tajā dzīvojam. Tā ir taisnības un patiesības uzvara. Tā ir ideālu uzvara pār ļaunumu. Ir svarīgi to atcerēties un apzināties. Mūsu tautas vēsturiskajā pieredzē mēs varam smelties arī spēku šodienas grūtību pārvarēšanai, samērojot mūslaiku problēmas ar tā laika smagajiem apstākļiem okupācijas režīmā. Mēs varam tikai apbrīnot mūsu vecākus un vecvecākus, kuri to visu izturēja. Rūpēsimies par Latviju – tā piepildīsim šo cilvēku cerības, kurus šodien atceramies un pieminam.," uzrunā pie Brīvības pieminekļa teica Valsts prezidents Egils Levits.

Jau vēstīts, ka daudzviet Latvijā šodien notiek deportāciju piemiņas pasākumi. Liepājā ļaudis pulcējas muzejā un Centrālkapos pie deportēto piemiņas akmens, bet 18. jūnijā atklās izstādi “Dzīvesstāsti sarkanā terora ēnā”. Ventspilī piemiņas pasākums notiek Tilta dārzā, bet Rīgā vienos dienā valsts augstākās amatpersonas nolika ziedus pie Brīvības pieminekļa.

Latvijas Okupācijas muzejā savukārt šodien tiek atvērta fonda "Sibīrijas bērni" vadītājas Dzintras Gekas jaunākā grāmata "Šalom, Sibīrija!", kurā apkopotas 1941. gadā un 1949. gadā no Latvijas uz Sibīriju aizvesto ebreju bērnu atmiņas, bet “Mazās ģildes” mājaslapā varēja noskatīties Romualda Pipara un Ilmāra Latkovska dokumentālo filmu "Saules pilsēta", kas pirmizrādi piedzīvoja 1990. gadā un pirmā Latvijā stāstīja par 1941. gada deportācijām. Tikmēr četros pēcpusdienā tiešraidē varēja vērot orķestra “Rīga” koncertu “Mūzika aizvestajiem”.

Ziedu nolikšana pie sarkanā terora upuru pieminekļa Daugavpilī

Ziedu nolikšana pie padomju režīma upuru pieminekļa Liepājā

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti