Levits: Iedzīvotāju vēlētas padomes veicinās līdzdalību un stiprinās demokrātiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Iedzīvotāju vēlētas padomes veicinās līdzdalību, piederību un stiprinās demokrātiju vietējā mērogā, diskusijā "Sabiedrības iesaistes iespējas pašvaldības darbā. Jaunais Pašvaldību likums" norādīja Valsts prezidents Egils Levits.

Levits uzsvēra, ka jaunais Pašvaldību likums, kas paredz vēlētas iedzīvotāju padomes, veicinās vietējo kopienu līdzdalības iespējas un stiprinās piederību un demokrātiju vietējā mērogā.

Valsts prezidents norādīja, ka administratīvi teritoriālās reformas blakus efekts, veidojot lielākus un ekonomiski spēcīgākus novadus, bija vēlētās pārstāvniecības attālināšanās no iedzīvotājiem. "Man tas šķita nepieņemami, ka pēc reformas mazpilsētās vai pagastos iedzīvotājiem vairs nav pārstāvniecības. Piemēram, pilsētās ar gadsimtu ilgu vēsturi – kā Rūjienā vai Mazsalacā – iedzīvotājiem vairs nav vietējo interešu vēlētas pārstāvniecības," teica Levits.

Tāpēc jau administratīvi teritoriālās reformas likuma pieņemšanas laikā Valsts prezidents atkārtoti vērsās Saeimā un Ministru kabinetā, aicinot likumdošanā ietvert regulējumu par vēlētu vietējo padomju izveidošanu. Tas šobrīd ir ietverts Pašvaldību likumā.

Levits norādīja, ka vietējām kopienām jāļauj risināt vietēja mēroga jautājumus: "Nepieciešams visus uzdevumus salikt atbilstošā kompetences līmenī, kurā tie vislabāk risināmi. Ir vietēja, novada, reģiona, nacionāla, Eiropas Savienības un globālā līmeņa jautājumi. Vietējie jautājumi būs vienmēr, tos vislabāk redz vietējā kopiena un sadarbībā ar novada pašvaldību vislabāk var risināt. Jaunais pašvaldību likums dod iespēju iedzīvotājiem ievēlēt savu pagasta vai mazpilsētas padomi un novadam prasa tādas veidot."

Valsts prezidents sarunā uzsvēra, ka iedzīvotāju vēlētām padomēm noteikti ir jābūt vēlētām. Tādā gadījumā padomes ir leģitimētas runāt visu iedzīvotāju vārdā – tas atšķirtu padomes no dažādu interešu pārstāvniecības grupām.

Tāpat Valsts prezidents norādīja, ka dalība iedzīvotāju vēlētās padomēs ir iedzīvotāju "subjektīva izšķiršanās par to, vai viņi ir gatavi savu laiku un enerģiju veltīt kopējam labumam," kas ir demokrātijas jēga. "Tā ir motivācija savu vidi un vietu uz pasaules iekārtot pēc iespējas labāk," teica Levits.

Diskusiju "Sabiedrības iesaistes iespējas pašvaldības darbā. Jaunais Pašvaldību likums" rīkoja domnīca "Solido" un Ādažu novada apkaimju biedrība sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Ādažu novada pašvaldību. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti