Levits prasa Saeimai precizēt jauno regulējumu par iedzīvotāju padomēm vietvarās

Valsts prezidents Egils Levits nosūtījis Saeimai otrreizējai caurlūkošanai Pašvaldību likumu, norādot uz trim problēmjautājumiem saistībā iedzīvotāju padomju regulējumu, informēja prezidenta kanceleja.

Iebildes saistītas ar likuma 58. pantu, kas regulē konsultatīvas pašvaldības institūcijas – iedzīvotāju padomes – darbību.

Vēstulē Saeimas priekšsēdētājai Levits atzīmēja, ka attiecīgs regulējums ir jāsaskaņo ar Satversmes 101. pantu, precizējot, ka tikai Latvijas pilsoņi un Eiropas Savienības pilsoņi, kuri pastāvīgi uzturas Latvijā, var tikt ievēlēti par iedzīvotāju padomes locekļiem.

Tāpat prezidents norādīja, ka likuma 58. pantā ir jāiekļauj regulējums, ka "tikai Latvijas pilsoņi un Eiropas Savienības pilsoņi, kuri pastāvīgi uzturas Latvijā, ir tiesīgi tieši balsot par iedzīvotāju padomes locekļu kandidātiem". Arī šajā gadījumā likumdevējam ir saistošas Satversmes 101. panta prasības.

Levits arī rosina papildināt likuma 58. pantu ar regulējumu par iedzīvotāju padomes kompetenci, pašam likumdevējam nosakot iedzīvotāju padomes kompetences kodolu.

Savukārt 59. pantā vajadzētu iekļaut iedzīvotāju padomes tiesības lemt par līdzdalības budžeta izlietojumu, uzskata prezidents.

Valsts prezidents arī aicināja apsvērt attiecīgās institūcijas nosaukumu: "Šobrīd likumā lietotais institūcijas nosaukums "iedzīvotāju padome" lielā mērā to tuvina pašvaldībās ierastajām dažādām konsultatīvajām padomēm un komisijām, kas nodrošina sabiedrības līdzdalību un iedzīvotāju uzklausīšanu. [..] Lai likuma piemērošanā pēc tā spēkā stāšanās izvairītos no turpmākiem pārpratumiem un nepareizas interpretācijas, [..] aicinu likumā un tā piemērošanā turpmāk šīs institūcijas nosaukumu "iedzīvotāju padome" aizstāt ar saturiski precīzāku un atbilstošāku nosaukumu "vietējo kopienu padome"."

Kopumā gan prezidents augsti novērtē Saeimas un tās Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas paveikto lielo darbu likuma sagatavošanā un pieņemšanā.

KONTEKSTS:

Septembrī Saeima galīgajā lasījumā pieņēma jauno Pašvaldību likumu, kam jāstājas spēkā 2023. gada 1. janvārī. Likums paredz iedzīvotāju padomju izveidošana, kas būs kā kolektīvas konsultatīvas institūcijas ar uzdevumu nodrošināt novada iedzīvotāju interešu pārstāvību pašvaldības domē.

Tāpat likuma galīgajā lasījumā pretēji iepriekš atbildīgajā komisijā lemtajam parlaments pieņēma priekšlikumu pašvaldības domei piešķirt tiesības lemt par azartspēļu organizēšanas vietu pašvaldības administratīvajā teritorijā atļaušanu vai aizliegšanu. Līdz ar to paplašinātas pašvaldībām jau līdz šim Azartspēļu un izložu likumā noteiktās tiesības.

Pretēji iepriekš atbildīgajā komisijā lemtajam atbalstīta iecere ļaut pašvaldību deputātiem apvienot savu darbu ar izglītības, kultūras vai veselības jomas pašvaldības iestādes vadīšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti