Panorāma

Koalīcija vienojusies par nākamā gada valsts budžetu

Panorāma

Aizturēts bijušais Katalonijas reģiona premjerministrs

E. Levita zvani par ST tiesneses kandidāti mulsina politiķus

Levita zvani par ST tiesneses kandidāti mulsina politiķus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 7 mēnešiem.

Valsts prezidents Egils Levits telefonsarunās ar “Attīstībai/Par!” deputātēm esot licis nokārtot frakcijas atbalstu viņa padomnieces Irēnas Kucinas ievēlēšanai par Satversmes tiesas (ST) tiesnesi, zināms Latvijas Televīzijai. Pretējā gadījumā Levits solīja kritizēt partijas ministrus un valdību. Levits notikušo uzskata par pārpratumu un skaidroja, ka viņa mērķis bijis panākt, lai ST sastāvs būtu kvalitatīvs.

Šonedēļ Saeimas Juridiskā komisija atbalstīja prezidenta Egila Levita padomnieces Irēnas Kucinas virzīšanu Satversmes tiesas tiesneša amatam. Kandidatūru iepriekš atbalstījusi arī valdība. Balsojumā komisijā četri deputāti nepiedalījās, tajā skaitā “Attīstībai/Par!” pārstāve Inese Voika, kura uzskata, ka izvirzīšanā nav ievēroti labas pārvaldības principi.

Pēc tam Voikai un “Attīstībai/Par!” deputātei Vitai Andai Tēraudai no ASV zvanījis Levits. Vairāki avoti Latvijas Televīzijai norādījuši, ka Levits sarunās prasījis, lai deputātes nokārto frakcijas atbalstu Kucinai. Pretējā gadījumā Levits kritizēšot “Attīstībai/Par!” ministrus un valdību, kas varētu novest pat līdz valdības krišanai. Deputātes prezidenta teikto atstāstījušas frakcijai.

“Ja jūs man prasāt manu personīgo viedokli, es biju nepatīkami pārsteigts. Man šķiet, ka minētais jautājums nav tāds, ar kuru būtu vērts emocionālā veidā uzspiest uz deputātiem pirms lēmuma pieņemšanas,” komentēja “Attīstībai/Par!” frakcijas priekšsēdētājs Juris Pūce.

Pašas deputātes kameras priekšā komentēt Levita teikto nevēlējās.

“Es atstāstīju frakcijai viņa viedokli, kā viņš man lūdza to izdarīt. Frakcija diskutēja par šo jautājumu, bet nav mainījusi savu viedokli. Joprojām pastāv bažas par to procesu, kā Ministru kabinets nonāca pie sava lēmuma,” sacīja Tērauda.

Taujāta, vai, viņasprāt, prezidenta rīcība bijusi korekta, deputāte sacīja: “Sarunas saturu es nekomentēšu. Prezidentam ir stingrs viedoklis, un viņš darīja to zināmu, jā.”

LTV: Vai viņš teica, ka viņš kritizēs valdību, “Attīstībai/Par!” ministrus, ja “Attīstībai/Par!” neatbalstīs Kucinas kundzi?
Inese Voika: Prezidenta argumentus es nodevu frakcijai, kā viņam biju solījusi.
Bet mums nestāstīsiet, ko viņš teica?
Tas ir viss, ko es jums šobrīd varu pateikt.
Nekādā veidā prezidents nav rīkojies nepareizi?
Inese Voika: Es nekomentēšu šobrīd šo.
Kādēļ?
Voika: Es nekomentēšu.

Pats Levits gan norādīja, ka noticis pārpratums. Viņš sarunā nav izdarījis spiedienu, bet gan skaidrojis, ka Kucinas izvirzīšanas process bijis korekts un atbilst likumam. Runa par kritiku valdībai esot bijusi daļa no, iespējams, pārprasta salīdzinājuma.

“Pie nepareizām un nekorektām interpretācijām pieturēties – tas būtu tikpat muļķīgi, kā, ja, piemēram, Valsts prezidents nepamatoti kritizētu valdību vai kādu atsevišķu ministru. Tas ir tāds salīdzinājums. Kā jau teicu, tas būtu nepareizi un muļķīgi, un tāpēc tā nevajag darīt. Tā bija tā saruna.

Iespējams, tas bija kaut kā nepareizi saprasts,” skaidroja Levits.

Likums Valsts prezidentam nekādu lomu Satversmes tiesas pretendentu izvirzīšanā neparedz. Tomēr Levits norādīja, ka īpaši seko Irēnas Kucinas iecelšanai tāpēc, ka esot ieinteresēts, lai Satversmes tiesas sastāvs būtu kvalitatīvs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
%;">
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti