Panorāma

Cīņa pret eiro nav galā

Panorāma

Latvijas armijai dzimšanas diena

Vecākiem nebūs jāpērk grāmatas un darba burtnīcas

Lēmums valstij apmaksāt darba burtnīcas raisa diskusijas par to lietderību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Saeima pieņēmusi lēmumu no jaunā mācību gada skolēniem apmaksāt darba burtnīcas svešvalodās un arī sociālajās zinībās. Tomēr naudas tam vēl nav. Vecāki cer, ka tagad skolas vairāk domās par to, vai tiešām dārgie mācību materiāli ir nepieciešami un vai valsts tos var atļauties. Tikmēr skolu vadība norāda, ka izdevējiem būtu jāveido pilnvērtīgāki mācību materiāli.

Palicis vien pusotrs mēnesis līdz jaunajam mācību gadam. Ir skolas, kas jau vecākiem izsniegušas sarakstu ar lietām, kuras jāiegādājas bērniem. Bet Saeima pieņēmusi lēmumu, kas paredz, ka no 1. septembra vecākiem vairs nav jāmaksā par darba burtnīcām svešvalodās un sociālajās zinātnēs.

Izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovksis norāda - skolām ar vecākiem jāvienojas, kā risināt problēmu: likums nosaka vienu, bet vēl nav pusmiljona latu, kas ļautu likumu pildīt.

„To nolēmuši deputāti Saeimā. Šobrīd budžetā tam reāla seguma nav. Mēs no Finanšu ministrijas pieprasām pusmiljonu latu. Es domāju, ka arī pašvaldības prasa papildus naudu 10 miljonus. Jautājums ir, vai ministrija spēs atrast šos finanšu līdzekļus,” pauž skepsi Dombrovskis.

Kustības „Vecāki par izglītību” eksperte Jana Simanovska aicina vecākus nesteigties pildīt skolu prasības iepirkt darba burtnīcas un cer, ka tagad, kad par darba burtnīcām maksās valsts un pašvaldība, skolas rūpīgāk izvērtēs kuros priekšmetos dārgie mācību līdzekļi ir nepieciešami.

„Kamēr darba burtnīcas pirka vecāki, runas par to, cik tās ir lietderīgas, nebija pārāk skaļas. Turklāt vecāki jau nevar apšaubīt izglītības metodiku. Līdz šim jau to pusmiljonu maksāja vecāki. Bet tad, kad darba burtnīcas jāpērk valstij vai pašvaldībai un tās saprot, ka tam vajag naudu, tad sāk skaļāk runāt par to, kuros priekšmetos tās vispār ir nepieciešamas,” secina Simanovska.

Ministrs aicina izvērtēt darba burtnīcu nepieciešamību un neiet izdevēju lobija pavadā. Izglītības iestāžu vadītāju asociācijas prezidente Ineta Tamane ir direktore Ogres 1. vidusskolā, un viņa skaidro, ka skola pagaidām vēl nav pieprasījusi vecākiem neko iegādāties. Viņasprāt, mācību grāmatās varētu būt arī pilnīgāka informācija, kas ļautu iztikt bez papildu maksas mācību materiāliem:

„Tendenciozi tāpēc, ka tas ir maksas pasākums un tas tiek plānots tā, ka grāmata ir jāpērk kopā ar burtnīcu. Piemēram, ar tiem uzdevumiem, kas ir matemātikas grāmatā, nepietiek, uzdevumu ir par maz. Lai nodrošinātu normālu mācību procesu, ir vajadzīga darba burtnīca vai kopētas lapas. Bet grāmata varētu būt pilnāka ar uzdevumiem.”

Tamane uzskata, ka ir arī citi mācību priekšmeti, kuros darba burtnīcas būtu nepieciešamas, un cer, ka naudu atradīs gan pašvaldība gan arī valsts.

Izmaiņas izglītības likumā skaidrāk nosaka, par ko jāmaksā valstij un par ko pašvaldībai, kā arī to, kādi ir vecāku izdevumi. Pašlaik vecākiem jāpērk individuālie mācību līdzekļi: pildspalvas, sporta tērps, arī piemēram, slēpes, ja tādas nepieciešamas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti