Dienas ziņas

Grenčos atceras barikāžu laiku

Dienas ziņas

Uzdod atjaunot amatā Kolkas pagasta vadītāju

Daudzdzīvokļu namu stāvoklis laukos

Laukos dzīvokļus mēdz apsildīt «Godmaņa krāsniņas»; daudzdzīvokļu māju stāvoklis neskaidrs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 3 mēnešiem.

Daudzdzīvokļu māju sienas, pie kurām slejas dažādu formu un izmēru skursteņi – tāda ir ne viena vien lauku ciemata realitāte. Šādās nelielās apdzīvotās vietās pēc kolhozu sabrukuma beidza pastāvēt arī vietējās katlu mājas, un katram pašam nācās lemt, kā savu dzīvokli apsildīt un apsaimniekot. Kādā stāvoklī šīs mājas ir šodien, ļoti bieži nezina pat paši iedzīvotāji. Cilvēki par īpašumu rūpējas pēc savām finansiālajām iespējām, kā arī izpratnes.

Strenču novada Jērcēnu pagasta centrā slejas četras daudzdzīvokļu mājas. Vienas ēkas pagrabā uzstādīts apkures katls, kas nodrošina siltumu visā mājā. Savukārt pārējās ēkās jau 90. gadu sākumā ierīkotas tā dēvētās Godmaņa krāsniņas un katrs savu dzīvokli apkurina individuāli. Arī Aldas dzīvoklī ir pašu mūrētā krāsniņa.

"Kādreiz bija arī centrālā apkure, bet bija dārgāk un vajadzēja remontu, un tad pārgāja uz pašu kurināšanu," klāstīja Jērcēnu iedzīvotāja Alda.

Kundze stāstīja, ka ar kaimiņiem vienoties par mājas uzturēšanas darbiem neesot grūti – ja tekot jumts, paši to saremontē, ja kādas citas likstas, mājas iedzīvotāji saviem spēkiem tiekot galā. Arī pagasta pārvaldes vadītājs apstiprina, ka dzīvokļu īpašnieki par māju kopējo stāvokli rūpējas savu finansiālo iespēju robežās.

Būtisks atspaids uzlabojumu veikšanai esot dažādi projekti, tomēr problēmas nereti rodas tad, ja dzīvokļi paliek tukši.

"Protams cilvēku kļūst mazāk. Piemēram, otrā trīsstāvu mājā ir 18 dzīvokļi, tur ir arī tukši dzīvokļi, viens ir tukšs pašvaldības dzīvoklis, bet ir arī īpašnieki, kas dzīvo Īrijā, Lielbritānijā," teica Jērcēnu pagasta pārvaldes vadītājs Kārlis Kārkliņš.

Netālu esošajā Burtnieku novada Ēveles ciemata centrā slejas divas daudzdzīvokļu mājas. Arī šeit katrs dzīvokļa saimnieks pats rūpējas par apkuri savā īpašumā. Lai namu sakārtotu, iedzīvotāji cenšas piesaistīt dažādu projektu līdzekļus, piemēram, nesen vienai no mājām ar Burtnieku novada pašvaldības atbalstu nomainīts jumts.

Pašvaldības vadītājs un namu apsaimniekotājs apstiprināja, ka daudzdzīvokļu namu stāvoklis novadā ir atkarīgs no iedzīvotāju izpratnes un attieksmes pret savu īpašumu. Ja cilvēki ir ieinteresēti par to rūpēties, nereti tiek veidots pat uzkrājums nepieciešamo darbu veikšanai. Ja dzīvokļu īpašniekiem mājoklis nerūp, ir problēmas samaksāt pat pašu zemāko apsaimniekošanas maksu.

"Par kapeikām, ko samaksā dzīvokļa īpašnieks, nav iespējams novērtēt pat mājas stāvokli, komunikāciju stāvokli, kur nu vēl runāt par sīkajiem remontiem.

Ja vēl ir krāšņu apkure, tad apsaimniekotājam ir jārūpējas, lai dūmvadi būtu tīri, un tās nav mazas izmaksas. Un tur sanāk, ka apsaimniekotājs vēl piemaksā par to, ka viņš ir mājas apsaimniekotājs," teica SIA "BN Komforts" valdes locekle Ineta Matvejeva.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti