Latvieši ārzemēs: Par ceļošanu ar Covid-19 sertifikātu vairāk jautājumu nekā atbilžu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai gan ar Covid-19 sertifikāta ieviešanu cer atvieglot iedzīvotāju brīvu un drošu pārvietošanos Eiropas Savienībā (ES), tomēr tautieši no lielākajām diasporām – Īrijas un Lielbritānijas – Latvijas Radio raidījumā “Globālais latvietis. 21.gadsimts” atzina, ka jautājumu ir vairāk nekā atbilžu. Cerību stars gan ir, ka pēc pārejas perioda rudenī skaidrība par dokumentiem un apliecinājumiem, ceļojot gan ES robežās, gan ārpus tām, būs lielāka.

Īrija sertifikātu ievieš vēlāk

Portāla “Baltic-ireland.ie” redaktore Inguna Mieze no Īrijas atklāj, ka viņas mītnes zemē pagaidām ļoti piesardzīgi izturas pret ceļot gribētājiem un iesaka nedoties nenozīmīgos braucienos, lai arī liela daļa ar nepacietību gaida iespēju ceļot. 

Inguna uzsver, ka pāri visam šobrīd ir liela neziņa: “Īrija neievieš digitālo Covid-19 sertifikātu no 1. jūlija, viņi pievienosies no 19. jūlija. Un atbildīgās institūcijas to skaidro ar faktu, ka Īrijā testus veic privāti uzņēmēji, katram no viņiem apliecinājums ir citā formātā, un tagad ir jādomā, kā apvienot tos vienotā sistēmā. Tam vajadzīgs vairāk laika, un tas ir oficiālais skaidrojums. Manas personīgās domas ir – Īrija velk laiku, jo ir ārkārtīgi piesardzīgi. Te bijuši visstingrākie ierobežojumi un joprojām līdz 19. jūlijam ir ieteikums nedoties nebūtiskos ceļojumos.”

Pašlaik, no Īrijas lidojot uz Latviju, ir nepieciešams sertifikātam pielīdzināmais dokuments. Taču Inguna, meklējot informāciju, Latvijas Nacionālā veselības dienesta mājaslapā nav atradusi, kādam ir jābūt apliecinājumam, ceļojot no Īrijas uz Latviju. Līdz ar to nav skaidrības, kādam jābūt apliecinājumam, ko uzrāda vakcinēta persona un  kāds jāuzrāda izslimojušam. Tas rada cilvēkos bažas un neizpratni. 

Nacionālā veselības dienesta pārstāve Diāna Nagle gan norāda, ka, ceļojot ES ietvaros, noteikumi ir vienkārši, jo der sadarbspējīgais vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāts un lielākā daļa Eiropas valstu izsniedz šos sertifikātus. Vienlaikus der arī vakcinācijas apliecinājumi vai testēšanas apliecinājumi, kam nav noteikts vienots formāts, katrai valstij tie var būt dažādi.

Svarīgi – apliecinājumam jāsatur personu apliecinošu informāciju.  Runājot par vakcinācijas apliecinājumu, kas izsniegts Īrijā, tam vajadzētu būt A4 lapas formāta dokumentam, kas ir ārsta izsniegts apliecinājums. Inguna gan skaidro, ka viņai tāda neesot.

Satiksmes ministrijas pārstāvis Artūrs Kokars uzsver, ka Eiropas Savienības regulā par digitālo Covid-19 sertifikātu norādīts, kādai informācijai jābūt iekļautai QR kodā. Ja runa ir par pielīdzināmu dokumentu, tad ir svarīgi, lai tajā apliecinājumā šī informācija būtu, turklāt tai jābūt vai nu izceļošanas valsts valodā vai arī angļu. Ja tā ir kartīte, kurā šādas informācijas nav, tad ieteikums vērsties pie ģimenes ārsta pēc izziņas, kurā būtu tā pati informācija, kas būtu digitālajā sertifikātā.

Noteikti šai izziņai jāsatur personu apliecinoša informācija, kā arī ziņas par vakcīnu un to, vai vakcinācijas process ir pabeigts. 

Tas ir tikai viens gadījums, kas apliecina, ka ceļošana šobrīd ir apgrūtināta vismaz līdz septembrim, kas noteikts kā pārejas periods, līdz brīdim, kad visa Eiropā darbosies digitālais sertifikāts. 

Lielbritānijai no ES atšķirīgi noteikumi

Savukārt ceļotājiem no Lielbritānijas, kura šobrīd ir trešās valsts statusā, ir savi noteikumi, kas atšķiras no pārējām trešajām valstīm.

“Ja cilvēkam nav vēlmes dienām rakties papīros un skatīties, kas atbilst vai neatbilst, tad to visu nosaukt par haosu būtu vēl pietiekami civilizēti, jo tas ir prasts bardaks. Ir ļoti patīkami, ka beidzot Latvijas Ministru kabinets papildinājis noteikumus nr. 360, kur ir teikts, ka līdz 1.septembrim no Apvienotās Karalistes pieņem vakcinācijas apliecinājumus, un tas mums ir ļoti būtiski. Apvienotās Karalistes QR kodu skenēt nevar, bet vakcinēto mums ir ļoti daudz. Bet tagad, iebraucot Latvijā ar vakcinācijas apliecinājumu, mums vismaz nevajag taisīt testus pirms lidošanas un nav nepieciešams ievērot pašizolāciju, un nevajag testu, arī iebraucot Latvijā,” pastāstīja Ilze Kalve, LTV korespondente Lielbritānijā.

Taču, braucot atpakaļ uz Lielbritāniju, ir vajadzīgi Covid-19 testi lidošanai un otrajā un astotajā dienā pēc ierašanās, kā arī noteikta pašizolācija. “Noteikumu ir daudz, bet iespējams, ka mainīsies, jo Lielbritānijā ir jauns veselības ministrs. Lielbritānijā vismaz pagaidām atšķirībā no Latvijas vakcinētajiem nekādu atvieglojumu nav,” pastāstīja Kalve.

Mainīgie noteikumi

Ceļotājam šobrīd vispār atslēgas vārds ir “mainīsies”. Jo noteikumi nevienā valstī nav akmenī iecirsti, tāpēc ceļotājiem no Latvijas šobrīd iesaka ceļot apdomīgi. Pat izveidots ceļvedis, lai palīdzētu orientēties informācijas gūzmā.

Un to, ka noteikumi nepārtraukti mainās, apliecina arī Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas valdes loceklis Ēriks Lingebērziņš, sakot, ka šobrīd mainījusies tūrisma aģentu loma. No biļešu rezervētājiem viņi kļuvuši par informatoriem, kuru uzdevums ir ceļotājus informēt un palīdzēt viņiem orientēties informācijas džungļos, apkopojot jaunāko, nepārtraukti mainīgo informācijas plūsmu. 

Viens svarīgs fakts, ko atgādina Satiksmes ministrijas pārstāvis Artūrs Kokars: “Noteikti, ja jūs plānojat iegādāties aviobiļeti, tad viens no labākajiem  informācijas avotiem, kā pārliecināties, vai jūsu dokuments būs derīgs, ir tieši pārvadātājs konkrētā lidostā, no kuras sāksies ceļojums. Tie ir tie cilvēki, kuri veic fizisku dokumentu pārbaudi."

Bet vai konkrētā aviokompānija nevar izvirzīt savus papildu noteikumus? “Aviokompānijām visi nosacījumi ir milzīgs slogs un šķērslis, kas attur cilvēkus no ceļojumiem,  un aviokompānijas būtu laimīgas samazināt pārbaudāmo dokumentu skaitu, un tās noteikti neizdomās jaunas prasības. Tomēr vienmēr ir cilvēka faktors, vienmēr ir vieta interpretācijai. Tādēļ mēs redzam, ka Lielbritānijā ir vieni dokumenti, Vācijā ir citi.

Tāpēc vienmēr ir jāpārliecinās vēl pirms izlidošanas, vai dokuments, kas jums ir rokās, ir pietiekams, lai jūs izlaistu no valsts un ļautu šķērsot robežu,” norāda Kokars.

Svarīgi saprast, kādi noteikumi ir ieceļošanas valstī. Te neatsverams palīgs būs noteiktās valsts Latvijas vēstniecības mājaslapa, Ārlietu ministrijas mājaslapa. Tāpat Ārlietu ministrija mudina vērsties tūrisma aģentūrās, jo juku laikos kvalificēts tūrisma operators veiksmīgāk izurbsies cauri informācijas gūzmai. 

KONTEKSTS:

Maija vidū ES dalībvalstis un Eiropas Parlaments panāca vienošanos par to, digitālais Covid-19 sertifikāts sāks darboties no 1. jūlija. Tas apliecinās, ka īpašnieks ir vai nu vakcinēts, vai izslimojis Covid-19, vai arī tikko veicis Covid-19 testu.

Latvijā Covid-19 sertifikātus uzsāka lietot 1. jūnijā. Covid-19 sertifikātus iedzīvotāji var izveidot tīmekļvietnē "covid19sertifikats.lv", pieslēdzoties ar kādu no drošas piekļuves līdzekļiem. Izveidoto sertifikātu ieteicams saglabāt savā viedierīcē vai izdrukāt papīra formātā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti