«KPV LV» finansēšanas lietā aizturētajiem piemērots aizdomās turamā statuss

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) partijas “KPV LV” finansēšanas lietā trim aizturētajiem cilvēkiem, neminot viņu vārdus, ir piemērojis aizdomās turamā statusu. Viņiem ir piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, liecina paziņojums KNAB mājaslapā.

ĪSUMĀ:

  • Visi aizturētie ir atbrīvoti. Piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts sods.
  • Kaimiņš sola nākt klājā ar paziņojumu.
  • Trīs iepriekš aizturētie tiek turēti aizdomās par partiju finansēšanas pārkāpumiem.

Pēc plkst. 22 no Valsts policijas ēkas Čiekurkalnā iznāca cits ceturtdien aizturētais, partijas līdzpriekšsēdētājs Atis Zakatistovs. Viņš atteicās no jebkādiem komentāriem, iekāpa automašīnā un devās prom.

“KPV LV” līdera Artusa Kaimiņa atbalstītāji turpināja viņu gaidīt, un plkst. 22.31 Kaimiņš iznāca no policijas ēkas. Viņš pateicās visiem sagaidītājiem un ģimenei. Tomēr viņš arī norādīja, ka 36 stundas neesot gulējis. Kaimiņš pavēstīja, ka vēl ceturtdienas vakarā ir gaidāma preses konference.

Pēc tam tiešraidē no cita "KPV LV" līdera Alda Gobzema "Facebook" konta Kaimiņš apgalvoja, ka viņa un citu aizturēšana ir saistīta ar politiskajām norisēm, piemēram, obligāto iepirkuma komponenti.

Aldis Gobzems aizved tikko iznākušo Artusu Kaimiņu
Aldis Gobzems aizved tikko iznākušo Artusu Kaimiņu

Atbrīvots arī trešais aizdomās turamais - uzņēmējs Viesturs Tamužs.

KNAB paziņojumā arī norādīts, ka divas personas atzītas par aizdomās turētām "par Krimināllikuma 288. 2 panta otrajā daļā (Par politiskās organizācijas (partijas) vai politisko organizāciju (partiju) apvienības nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā, kas izdarīta personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās) un 177.panta trešajā daļā (Par svešas mantas vai tiesību uz šādu mantu iegūšanu, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos vai ar viltu (krāpšana), kas izdarīta personu grupā un lielā apmērā) paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu".

Viena persona ir atzīta par aizdomās turēto par Krimināllikuma iespējamu pārkāpumu par nelikumīga finansējuma pieņemšanu lielā apmērā un nepatiesu ziņu norādīšanu likumā noteiktajā ienākumu, īpašuma, darījumu vai cita mantiska rakstura deklarācijā.

KNAB arī norāda, ka pirmstiesas izmeklēšanas laikā, veicot kriminālprocesuālās darbības, KNAB ieguva materiālus, kas satur ziņas par iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem pret īpašumu, kuru rezultātā politiskā organizācija saņēma nelikumīgu finansējumu.

Noskaidrots, ka 2016. gada pavasarī uzņēmuma “A” padomes priekšsēdētājs vienojās ar politiskās organizācijas valdes locekli, ka personu grupā ar viltu iegūs (izkrāps) finanšu līdzekļus lielā apmērā no uzņēmuma “B”, nolūkā tos novirzīt politiskās organizācijas nelikumīgai finansēšanai. Uzņēmuma “A” padomes priekšsēdētājs paziņoja uzņēmuma “B” valdes priekšsēdētājam, ka vēlas nolīgt kādu personu stratēģisku konsultāciju sniegšanai personīgi viņam kā padomes priekšsēdētājam. 2016. gada 1. jūnijā tika noslēgts līgums starp uzņēmumu “B” un uzņēmumu “C” par konsultāciju sniegšanu, norāda KNAB.

Analoģisks līgums par konsultāciju pakalpojumu sniegšanu tika noslēgts arī 2016. gada 30. decembrī. Saskaņā ar līgumu, ik mēnesi uzņēmums “B” pārskaitīja naudas līdzekļus 2000 eiro apmērā un pievienotās vērtības nodokli uz uzņēmuma “C” bankas kontu. Tas turpinājās līdz 2017. gada jūnijam, kad plašsaziņas līdzekļos parādījās ziņas par Saeimas deputāta, politiskās organizācijas valdes locekļa un uzņēmuma “A” sarunām.

Birojs raksta, ka sarunās politiskās organizācijas valdes loceklis paziņoja, ka saņem no uzņēmēja 2000 eiro mēnesī. Savukārt uzņēmējs jautājis par viņam iegūstamo nosacīto labumu, vai tā būs nauda, vai vara, vai ekonomikas ministra postenis. Minētie finanšu līdzekļi tika novirzīti maksājumu veikšanai, kuru rezultātā, pamatojoties uz noslēgtiem līgumiem, politiskajai organizācijai bija iespējams bez maksas izmantot partijas biroja telpas. Krāpšanas rezultātā iegūtie finanšu līdzekļi lielā apmērā tika izmantoti politiskās organizācijas nelikumīgai finansēšanai. Turklāt noskaidrots, ka Saeimas deputāts kārtējā valsts amatpersonas deklarācijā par 2015.gadu norādīja nepatiesas ziņas par ienākumiem lielā apmērā.

KONTEKSTS:

KNAB kriminālprocesā par, iespējams, nelikumīgu partijas "KPV LV" finansēšanu aizturējis kopumā trīs personas - Kaimiņu, "KPV LV" valdes locekli Ati Zakatistovu un uzņēmēju Viesturu Tamužu.

Kriminālprocess sākts pēc trim Krimināllikuma pantiem - par politiskās organizācijas nelikumīgu finansēšanu, par ko draud brīvības atņemšanu līdz diviem gadiem, piespiedu darbs vai naudas sods, par starpniecību politiskās partijas nelikumīgā finansēšanā, par ko arī draud brīvības atņemšanu līdz diviem gadiem, piespiedu darbs vai naudas sods, kā arī par partijas nelikumīga finansējuma pieņemšanu un izspiešanu, par ko draud brīvības atņemšana līdz trim gadiem, piespiedu darbs vai naudas sods.

Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka 2017.gada 5.jūnijā sāktā kriminālprocesa materiālos ir ziņas par iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem, kuru rezultātā politiskā partija "KPV LV" saņēma nelikumīgu finansējumu, tajā skaitā par Kaimiņa iespējamu noziedzīgu rīcību, pieprasot citai personai pieņemt darbā viņa kontrolētajā uzņēmumā fiktīvus darbiniekus un saņemot no viņiem atpakaļ skaidrā naudā minētām personām kā darba algu un citus maksājumus pārskaitītās summas, liecina parlamentam sniegtā informācija par šo lietu. Tādā veidā esot iegūti finanšu līdzekļi, kurus, iespējams, izmantoja politiskās partijas "KPV LV" finansēšanai, kā arī Kaimiņa personiskām vajadzībām.

"KPV LV" premjerministra kandidāts Aldis Gobzems 20.jūnijā preses konferencē uzsvēra, ka partija nav saņēmusi nelikumīgus līdzekļus no uzņēmēja Tamuža. Viņš piebilda, ka apmēram pirms gada viņš kopā ar Kaimiņu un partijas līdzpriekšsēdētāju Zakatistovu bijuši KNAB birojā saistībā ar medijos publicēto video, kurā Kaimiņš, Zakatistovs un Tamužs apspriež partijas finansēšu, taču KNAB izmeklētājs toreiz esot norādījis, ka lietā neesot pārliecinoši pierādījumi un lieta tikšot izbeigta.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti