Pēcpusdiena

Ārsti sniedz vērtējumu par e-veselības sistēmu

Pēcpusdiena

ASV izstājas no ANO Cilvēktiesību padomes

KNAB aizturējusi Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu

KNAB aiztur Kaimiņu lietā par «KPV LV» nelikumīgu finansēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 11 mēnešiem.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) trešdien, 20.jūnijā, aizturēja Saeimas deputātu, partijas "KPV LV" līderi Artusu Kaimiņu kriminālprocesā par partijas nelikumīgu finansēšanu. Pirms tam parlamentā notika balsojums, atļaujot veikt kratīšanu un aizturēt deputātu.

ĪSUMĀ:

  • Saeima atļauj veikt kratīšanu un aizturēt Kaimiņu.
  • Kaimiņš saka, ka politiskie konkurenti ar viņu izrēķinās.
  • KNAB pauž, ka Kaimiņš un divi citi cilvēki aizturēti lietā par partijas nelikumīgu finansēšanu.
  • Gobzems apstiprina, ka viens no aizturētajiem ir "KPV LV" valdes loceklis Atis Zakatistovs.
  • Neoficiāla informācija liecina, ka kratīšana veikta arī pie Zakatistova un uzņēmēja Viestura Tamuža.
  • "KPV LV" valdes locekle Linda Liepiņa apstiprina, ka viņa un partijas grāmatvede izsaukta liecināt uz KNAB.
  • KNAB aizdomas saistītas ar fiktīvas nodarbinātības shēmu.
  • Citas KNAB aizdomas saistītas ar uzņēmēju Tamužu, kurš maksājis par nenotikušām konsultācijām Zakistovam.
  • KNAB pārbaude sākta pērn, kad bijušais partija biedrs Ilmārs Poikāns bija vērsies pie ģenerālprokurora aizdomās par nelikumībām.

KNAB informē, ka kriminālprocess sākts par politiskās organizācijas (partijas) nelikumīgu finansēšanu, par starpniecību partijas nelikumīgā finansēšanā un par partijas nelikumīga finansējuma pieņemšanu un izspiešanu.

Kriminālprocesā pašlaik ir aizturētas trīs personas.

Kriminālprocess par "KPV LV" nelikumīgu finansēšanu

Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija liecina, ka kratīšana trešdien notikusi arī  pie partijas "KPV LV" valdes locekļa Ata Zakatistova un uzņēmēja Viestura Tamuža. "KPV LV" premjerministra kandidāts Aldis Gobzems preses konferencē arī norādīja, ka

aizturēts ne tikai Kaimiņš, bet arī Zakatistovs.

"KPV LV" valdes locekle Linda Liepiņa žurnālistiem teica, ka viņa un arī partijas grāmatvede izsaukta liecināt uz KNAB. Grāmatvede savu liecību jau esot sniegusi.

KNAB informē, ka tiek veiktas nepieciešamās procesuālās darbības, tādēļ, lai netiktu apdraudēta to gaita un patiesības noskaidrošana, plašāku informāciju birojs nesniegšot.

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas priekšsēdētājs Vitālijs Orlovs ("Saskaņa") Latvijas Televīzijai teica, ka lieta, kurā Kaimiņš aizturēts, nav jauna. Tā sākta jau pagājušā gada sākumā, kad no partijas "KPV LV" aizgājušais sabiedriskais aktīvists Ilmārs Poikāns vērsās pie ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera, aicinot izvērtēt Kaimiņa darbības un viņa vadītās partijas iespējamo nelikumīgo finansēšanu. Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" Orlovs stāstīja, ka Saeimas Juridiskais birojs deputātiem skaidrojis tiesībsargājošo institūciju sniegto informāciju, lai viņi varētu pieņemt lēmumu.

LTV "Panorāmai" zināms, ka KNAB aizdomas ir saistītas ar raidījuma "de facto" pagājušā gada februārī aprakstīto iespējamas fiktīvas nodarbinātības shēmu, izmantojot raidījumu “Suņu būda”. Tāpat izmeklētāji uzskata, ka uzņēmējs Viesturs Tamužs aiz Ata Zakatistova konsultāciju apmaksas patiesībā varētu būt slēpis maksājumus partijai. 

KNAB norāda uz iespēju, ka Kaimiņš pieprasījis citai personai pieņemt darbā viņa kontrolētajā uzņēmumā fiktīvus darbiniekus un saņēmis no viņiem atpakaļ skaidrā naudu kā darba algu un citus maksājumus pārskaitītās summas. Tādā veidā esot iegūti finanšu līdzekļi, kurus, iespējams, izmantoja politiskās partijas "KPV LV" finansēšanai, kā arī Kaimiņa personiskām vajadzībām.

Tas, ka KNAB izmeklē arī "Al De Media" maksājumus, izriet arī no advokāta un "KPV LV" premjera amata kandidāta Alda Gobzema teiktā: "Linards Kālis ir cēlis prasības tiesā pret četriem ar Artusu Kaimiņu saistītiem cilvēkiem, tajā skaitā Ati Zakatistovu, un arī vēl trīs cilvēkiem, kurus, cik es saprotu, arī KNAB aicinās uz nopratināšanām, par to, ka šie cilvēki it kā ir saņēmuši bez tiesiska pamata no SIA "Al De Media" naudas līdzekļus."

Citas KNAB aizdomas ir saistītas ar uzņēmēja Viestura Tamuža vārdu.

2016.gada pavasarī padomes priekšsēdētājs Tamužs paziņojis "Eco Baltia" koncernā ietilpstošam uzņēmumam, ka vēlas nolīgt tagadējo "KPV LV" līdzpriekšsēdētāju Ati Zakatistovu stratēģisku konsultāciju sniegšanai personīgi viņam kā padomes priekšsēdētājam. Izmeklēšanā esot konstatēts, ka līgumā paredzētās konsultācijas nav sniegtas, tomēr ik mēnesi Zakatistova uzņēmums "Per capita" saņēma 2000 eiro. Pirmstiesas izmeklēšanā KNAB guvis pierādījumus, ka šī nauda tika izmantota “KPV LV" vajadzībām, bet nav norādīta partijas finanšu dokumentācijā. 

Pirms gada internetā tika publicēts video, kurā Kaimiņš, Zakatistovs un Tamužs apspriež partijas finanses. Tamužs ierakstā prasa, kāds viņam būs labums par palīdzību partijai. Vēlāk videoierakstā, jau bez Tamuža klātbūtnes, Zakatistovam tiek vaicāts, vai viņš no Tamuža dabūtu "divīti", ja viņam nebūtu nekāda sakara ar "KPV LV", uz ko Zakatistovs atbild, ka saņemtu mazāk.

"KPV LV" premjera amata kandidāts Gobzems preses konferencē stāstīja, ka par šo videoierakstu pērn Zakatistovu un Kaimiņu iztaujāja KNAB. Gobzems tolaik bijis abu advokāts.

"Arī izmeklētājs, tāpat kā mēs, teica, ka tajā slavenajā video nekā taču nav. Ka tas ir montēts, un ka tajā cilvēki vienkārši apmainās ar savām domām, un ka viņš pats personīgi uzskata, ka šī lieta ir jāizbeidz. Vēlāk mūsu rīcībā no konkrētā KNAB darbinieka ienāca informācija, ka viņam liek šo lietu neizbeigt," stāstīja Gobzems.

Partija apsūdzības kategoriski noliedz. Kaimiņš pirms aizturēšanas Saeimā apgalvoja, ka partija finansēta legāli: 

"Mūsu partija ir absolūti skaidri finansēta no biedru naudām. KNAB ir iesniegtas katru otro nedēļu atskaites par pilnīgi jebko."

Saeimas balsojums un Kaimiņa aizturēšana

Trešdienas, 20.jūnija, rītā uz slēgto sēdi sanāca Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija. Uz sēdi ieradās arī KNAB pārstāve un Māris Urbāns no Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas.

Ģenerālprokuratūras sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors Māris Urbāns
Ģenerālprokuratūras sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors Māris Urbāns

Vēlāk Saeimas plenārsēdes darba kārtībā tika iekļauts jautājums par piekrišanu deputāta Kaimiņa aizturēšanai, kratīšanai, kā arī aizturēšanas un kratīšanas rezultātā izņemtās mantas apskatei. No reģistrētajiem 76 deputātiem, par to nobalsoja 59.

KNAB sociālā tīkla vietnē "Twitter" apstiprināja, ka kādā kriminālprocesā lūdza Saeimai atļauju veikt kriminālprocesuālās darbības pret parlamenta deputātu.

Kaimiņš uzsver, ka politiskie konkurenti ar viņu izrēķinās

Pēc Saeimas ārkārtas sēdes Kaimiņš pauda, ka politiskie konkurenti vēlas viņu nobīdīt no trases pirms vēlēšanām. “Domāju, ka mērķis (..), lai es nevarētu kandidēt [13.Saeimas vēlēšanās], lai partija tiktu sasmērēta, un izdarīt tā, ka mēs esam sliktie, esam bandīti un kas tik vēl mēs neesam. (..) Es domāju – šis viss ir tāds kā uzpūsts speciāli vēlēšanām, lai mums uzlīmētu kārtējo birku, kādi mēs esam slikti," sacīja deputāts.

Kaimiņš teica, ka viņam nav ne mazākās nojausmas, kas notiek. "Es zinu, ka partijas grāmatvede ir izsaukta uz KNAB," viņš norādīja. Kaimiņš ir pārliecināts, ka viņa vadītās partijas "KPV LV" finansēšanā nekādu pārkāpumu nav, partijai arī neesot, ko slēpt. Iepriekšējās izmeklēšanās, kurās bijis iesaistīts Kaimiņš, nekādu atklātu  noziegumu neesot, stāsta pats deputāts.

Arī Gobzems preses konferencē pēc Kaimiņa aizturēšanas teica, ka deputāts "nav nozadzis ne centu". Viņš vērsa klātesošo uzmanību uz to,

kāpēc KNAB savas darbības veic tieši pašlaik - "pāris dienas pirms Jāņiem un pāris mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām".

Pēc viņa domām, tā nav sagadīšanās.

Savukārt bijušais "KPV LV" biedrs Poikāns, kurš, aizejot no partijas, vērsās pie ģenerālprokurora aizdomās par nelikumībām, "Facebook" raksta, ka jau maija vidū zinājis par KNAB plāniem paspēt izvirzīt apsūdzību līdz Saeimas pavasara sesijas beigām. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vērtējot, kādu iespaidu deputāta Kaimiņa aizturēšana varētu atstāt uz vēlēšanu rezultātiem, politologs Ivars Ijabs norāda - izvēlētais laiks kratīšanas veikšanai un aizturēšanai, dod iespēju to padarīt par priekšvēlēšanu kampaņas elementu. Tā kā nav ticami gaidīt spriedumu līdz vēlēšanām, Artuss Kaimiņš un viņa līdzgaitnieki, visticamāk, varēs piedalīties vēlēšanās un šodienas notikumus varēs izmantot kā galveno argumentu, lai parādītu, kā politiskā sistēma vēršas pret viņiem.

"Es nezinu, vai tiešām septiņpadsmitajā gadā ierosinātajam kriminālprocesam, kurā runa ir par sešpadsmitajā gadā darītām lietām arī citām, protams, bet sākot no sešpadsmitā gada, patiešām ir visveiksmīgākais aizturēt tieši tajā mirklī, kad šīs partijas, atsevišķi pārstāvji - ne tik daudz cik tas pats Kaimiņš, cik Aldis, Gobzems, ir sākuši diezgan vērienīgu kampaņu par maksātnespējas administratoriem, kas piesaista diezgan daudz uzmanības, kur tiek saukti uzvārdi un tā tālāk.

Nu, šajā ziņā tas KNAB un prokuratūras solis ir nu teiksim tā, var būt nejaušība, varbūt ne nejauši, ietrāpījies ļoti laicīgi," teica Ijabs.

Pats Kaimiņš balsojuma brīdī Sēdē nemaz nebija vēl ieradies. Ienākot Saeimas lielajā zālē, viņš devās pie deputāta Raivja Dzintara (Nacionālā apvienība), tad pie Augusta Brigmaņa (Zaļo un Zemnieku savienība) taujājot - kas notiek. Tad kāds deputāts viņam pasniedz lapu, kurā redzams, par ko nupat tika balsots un kāds ir rezultāts. To izlasījis Kaimiņš devās ārā no zāles, kur viņu jau gaidīja daudzi žurnālisti un, kā vēlāk izrādījās, arī KNAB pārstāvji

Likums pieļauj personas aizturēt uz 48 stundām. Tas nozīmē, ka līdz piektdienas rītam birojam ir vai nu Kaimiņš un pārējie aizturētie jāatbrīvo, vai arī jālūdz tiesai piemērot drošības līdzekļus. Lai Kaimiņu izdotu kriminālvajāšanai, būtu nepieciešams jauns balsojums, norādīts Saeimas Juridiskajā birojā.

KONTEKSTS:

Pēc Ilmāra Poikāna iesnieguma ģenerālprokuroram KNAB pagājušā gada februārī sāka pārbaudi par Kaimiņa vadītās partijas "KPV LV" iespējamo nelikumīgo finansēšanu. 

Poikāns iesniegumā ģenerālprokuroram norādīja, ka viņam ir kļuvis zināms, ka "KPV LV" priekšsēdētājs Kaimiņš, iespējams, ilgstoši ir organizējis un neatļauti saņēmis finansējumu no Latvijas valsts interesēs arestētās mantas glabātāja Rūdolfa Meroni, bet šos naudas līdzekļus nav deklarējis savā amatpersonas deklarācijā un, iespējams, tos arī nav norādījis kā politiskās partijas "KPV LV" finansēšanas avotu.

Tāpat pārbaudi saistībā ar Kaimiņu veica arī Valsts ieņēmumu dienests (VID). Pārbaudes laikā dienests bija konstatējis pārkāpumus kāda Saeimas deputāta uzņēmumā, taču attiecīgos pārkāpumus uzņēmums pārbaudes laikā novērsis .Aizbildinoties ar likuma prasībām, VID neatklāja, vai runa ir par Kaimiņu, lai gan neilgi pirms tam mikrouzņēmuma "Al De Media" īpašnieks Linards Kālis, kurš vairākus gadus strādājis pie Kaimiņa, LTV raidījumam "de facto" apgalvoja, ka deputāta uzdevumā fiktīvi nodarbinājis vairākus cilvēkus.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti