Panorāma

Zolitūdes veikala "Maxima" apsargs neierodas tiesā

Panorāma

Partiju popularitāte martā

KNAB kratīšana VAS "Latvijas Autoceļu uzturētājs"

KNAB veicis kratīšanu uzņēmumā «Latvijas autoceļu uzturētājs»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) veicis kratīšanu valsts akciju sabiedrības “Latvijas autoceļu uzturētājs” (LAU) telpās, LTV apstiprināja uzņēmumā. Pagaidām ne uzņēmuma vadība, ne tiesībaizsardzības iestādes neatklāj, kādēļ kratīšana veikta. 

Uzņēmuma valdes loceklis Raitis Nešpors Latvijas Televīzijai apstiprināja, ka KNAB izmeklētāji uzņēmuma telpās ieradušies trešdien, 4.aprīlī, ap pulksten 11 un projām devušies tikai pēcpusdienā. Uzņēmumam un darbiniekiem nekādi ierobežojumi neesot noteikti. Pašlaik netiek atklāts, kas kratīšanas laikā izņemts, kā arī tas, kurās telpās kratīšana notikusi.

“Iemesls tika minēts, bet diemžēl, kā tas tādos gadījumos ir, parakstīts dokuments, ka šo informāciju nevar sniegt, līdz ar to neko komentēt vairāk es nevaru,” sacīja Nešpors.

Viņš noliedza, ka uzņēmums būtu iesaistījies kādās nelegālās darbībās: “Manā rīcībā tādas informācijas nav. Katrā ziņā kopš brīža, kad es esmu valdes priekšsēdētājs, mēs tādās darbībās neesam iesaistījušies.”

Nešpors ir uzņēmuma vadītājs tikai kopš pagājušā gada rudens. Iepriekš “Latvijas autoceļu uzturētāja” valdi ilgu laiku vadīja Vladimirs Kononovs, kurš Latvijas Televīzijai apstiprināja, ka KNAB sazinājies arī ar viņu. 

Kononovs no amata negaidīti atkāpās pagājušā gada augusta sākumā, bet vēlāk sāka strādāt “Latvijas dzelzceļa” kukuļu lietā apsūdzētajam Igaunijas miljonāram Oļegam Osinovskim pastarpināti piederošajā "Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīcā".

Ziņu aģentūras LETA rīcībā esoša neoficiāla informācija liecina, ka

veiktā kratīšana ir saistīta ar kādu 2016.gada iepirkumu, kurā ir iesaistīts uzņēmums SIA "Vlakon".

Šis uzņēmums 2016. gadā uzvarēja „Latvijas autoceļu uzturētāja” rīkotajā iepirkumā par frakcionētu šķembu un dolomīta šķembu maisījumu piegādi. Līguma summa bija 9 miljoni eiro.

“Vlakon” ir ar Viļānu novada domes Zaļo un zemnieku savienības deputātu Andri Kozuli cieši saistīts dolomītartadnes uzņēmums, kurš, kā 2016.gada septembrī vēstīja LTV raidījums “de facto”, uzvarēja deviņus miljonus vērtā Autoceļu uzturētāja iepirkumā par šķembu iegādi. Iepirkumu uzraudzības birojs toreiz aizliedza valsts akciju sabiedrībai slēgt līgumu ar Vlakon, jo tā piedāvātā cena par tonnu šķembu bija teju 30 reizes zemāka nekā citiem pretendentiem. Iepirkumu uzraudzības birojs toreiz pauda bažas, ka patiesās izmaksas ir slēptas citās pozīcijās, un galu galā Latvijas autoceļu uzturētājs pārmaksātu.

Uzņēmumu pamet valdes locekle Udalova

Uzņēmuma vadība arī nekomentē, vai kratīšanas laikā izņemti kādi objekti un kurās konkrēti biroja telpās KNAB izmeklētāji darbojušies. Latvijas Televīzijas rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, kratīts uzņēmuma līdzšinējās valdes locekles, igauņu miljonāra Oļega Osinovska dzīvesbiedres Anastasijas Udalovas kabinets. Viņa iepriekš bijusi arī Latvijas Autoceļu uzturētāja iepirkumu daļas vadītāja, bet tieši trešdien atstādināta no darba uzņēmumā.

Nezinu, vai tā ir sakritība,” saka uzņēmuma valdes priekšsēdētājs, skaidrojot – par Udalovas atstādināšanu lemts pēc viņas pašas iesnieguma par atsaukšanu no valdes locekļa amata ģimenes apstākļu dēļ.

Saskaņā ar Nešpora teikto

atlūgumu Udalova uzrakstījusi pati, pamatojot to ar ģimenes apstākļiem.

Vai valdes locekles atcelšana ir saistīta ar uzņēmumā veikto kratīšanu, Nešpors nekomentē. Arī Udalova par KNAB kratīšanu ar Latvijas Televīziju runāt nevēlējās.

LTV raidījums “De facto” martā ziņoja, ka tieši Udalova aizdevusi pusmiljonu eiro bijušā maksātnespējas administratora Māra Sprūda drošības naudai, ko iemaksāja viņa brālis Kristaps. Udalovas līgavainis ir “Latvijas dzelzceļa” (LDz) kukuļu lietā apsūdzētais Igaunijas miljonārs Oļegs Osinovskis.

Februāra vidū tiesa lēma, ka “Trasta komercbankas” (TKB) likvidācijas lietā par izspiešanu organizētā grupā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju apsūdzēto bijušo maksātnespējas administratoru Sprūdu pēc astoņiem mēnešiem cietumā atbrīvos pret šādu summu. Viņa advokāti apgalvoja, ka pašam klientam tādas naudas neesot un to meklēs pie radiem un paziņām.

Drošības naudas iemaksātājs bija Māra Sprūda brālis Kristaps Sprūds. No vairākiem avotiem iegūtā "De facto" rīcībā esošā informācija liecina, ka šīs naudas izcelsme tika norādīta kā aizdevums no Anastasijas Udalovas. Viņas pēdējā pieejamā amatpersonas deklarācija par 2016.gadu nerāda, ka viņai būtu tāda nauda.

Udalova pazīšanos ar Sprūdu nenoliedza, taču aizdevumu viņa ģimenei sarunā ar "De facto" neapstiprināja.  

Udalovas līgavainis ir Igaunijas miljonārs Oļegs Osinovskis, kurš vismaz pirms dažiem gadiem tika dēvēts par bagātāko kaimiņvalsts iedzīvotāju. To, ka Osinovskim būtu kādi darījumi ar Sprūdu, Udalova noliedza, un Osinovskis telefonsarunā arī "De facto" apgalvoja, ka viņam ar Sprūdu neesot nekāda sakara.

Osinovskis Latvijā šobrīd  tiek tiesāts apsūdzībā par pusmiljona kukuļa došanu bijušajam "Latvijas dzelzceļa" prezidentam Uģim Magonim. Viņš apsūdzības noliedz. 

VAS „Latvijas autoceļu uzturētājs" tika izveidots 2006.gada 6.jūnijā, apvienojot četras kapitālsabiedrības - VAS „Centrālā reģiona ceļi”, VAS „Latgales ceļi”, VAS „Kurzemes ceļi”, VAS „Vidzemes ceļi”. LAU pamatdarbības galvenais uzdevums ir valsts autoceļu kompleksās ikdienas uzturēšanas darbu plānošana un veikšana uz valsts autoceļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti