Sadaļas Sadaļas

De Facto

Pēc ABLV iesnieguma – krimināllieta

De Facto

Par TKB administrēšanu atlīdzībā teju 3 miljoni eiro

Pusmiljonu Sprūda drošības naudai aizdevusi LAU valdes locekle

Sprūda drošības nauda - no «LDz» kukuļu lietā apsūdzētā Osinovska līgavas aizdevuma

Avots pusmiljonam eiro bijušā maksātnespējas administratora Māra Sprūda drošības naudai, ko iemaksāja viņa brālis Kristaps, ir aizdevums no “Latvijas autoceļu uzturētāja” (LAU) valdes locekles Anastasijas Udalovas, kļuvis zināms Latvijas Televīzijas raidījumam “De facto”. Udalovas līgavainis ir “Latvijas dzelzceļa” (LDz) kukuļu lietā apsūdzētais Igaunijas miljonārs Oļegs Osinovskis.

Februāra vidū tiesa lēma, ka “Trasta komercbankas” (TKB) likvidācijas lietā apsūdzēto Māri Sprūdu pēc astoņiem mēnešiem cietumā atbrīvos pret šādu summu. Viņa advokāti apgalvoja, ka pašam klientam tādas naudas neesot un to meklēs pie radiem un paziņām. Par izspiešanu organizētā grupā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju apsūdzētais bijušais maksātnespējas administrators Sprūds kopš nokļūšanas brīvībā no medijiem izvairās un ne pārāk runīgs bija arī uzreiz pēc iznākšanas no cietuma.

Uz jautājumu par drošības naudu Sprūds žurnālistiem atbildēja: "Nu, tā nav jūsu darīšana."

Pēc neilgas sarunas ar presi Sprūds tika aizvizināts ar apvidus auto, kura turētājs ir SIA "Smilšpapīrs" – firma, kuras līdzīpašnieks un valdes loceklis ir bijušā administratora brālis Kristaps Sprūds. Viņš arī ir oficiālais pusmiljona eiro drošības naudas iemaksātājs. Telefonsarunu ar "De facto" viņš pārtrauca pēc jautājuma, kurš viņam aizdevis naudu.

Tikmēr Māra Sprūda advokāts Jānis Rozenbergs vēlāk, saņēmis klienta atļauju, "De facto" apliecināja: "Drošības naudas iemaksātājs bija Māra Sprūda brālis Kristaps Sprūds, kurš iesniedza tiesā gan maksājuma uzdevumu par drošības naudas iemaksu tiesas noteiktajā apjomā, gan arī sniedza skaidrojumu par šīs naudas izcelsmi kā prokuroram, tā izmeklēšanas tiesnesei. Es ticu, ka šīs naudas izcelsme ir tikusi jau piecreiz pārbaudīta, un par to nav nekādu šaubu. Proti, par izcelsmes likumību."

No vairākiem avotiem iegūtā "De facto" rīcībā esošā informācija liecina, ka šīs naudas izcelsme tika norādīta kā aizdevums no Anastasijas Udalovas.

Izskan pat versijas, ka fiziski naudu Valsts kases kontā ieskaitījusi tieši viņa, turklāt aizdevuma līgums ar Sprūda brāli noslēgts neilgi pirms tiesas lēmuma par drošības naudu. Udalova ir valsts amatpersona, jo jau gandrīz divus gadus ir Satiksmes ministrijas kapitālsabiedrības LAU valdes locekle.

Udalova saikni ar Sprūdu nenoliedz, taču aizdevumu viņa ģimenei sarunā ar "De facto" neapstiprināja. Vaicāta, vai pēdēja laikā ir aizdevusi pusmiljonu kādam Māra Sprūda radiniekam, Udalova pēc pārdomu brīža atbildēja: "...Nē! Kas tas par jautājumu?" Taču pazīšanos ar Sprūdu apstiprināja: "Māris Sprūds ir mans ļoti, ļoti tuvs draugs. Un pazīstu viņu ļoti sen, un, jā, viņš ir mans draugs."

Udalovas versijai par viņas personiskajām attiecībām ar Sprūdu "De facto" gan neguva citu apstiprinājumu.

Līdz galam zināma nav arī pusmiljona izcelsme, taču tai varētu būt loģisks izskaidrojums. Udalovas līgavainis ir Igaunijas miljonārs Oļegs Osinovskis, kurš vismaz pirms dažiem gadiem tika dēvēts par bagātāko kaimiņvalsts iedzīvotāju. Pirms diviem gadiem viņš Tallinā sarīkoja iespaidīgas 50 gadu jubilejas svinības. Pasākumu vadīja šobrīd uz Krievijas prezidenta amatu kandidējošā Ksenija Sobčaka un spēlēja pazīstamā Krievijas grupa "Ļeņingrad".

To, ka Osinovskim būtu kādi darījumi ar Sprūdu, Udalova noliedz: "Viņš Māri ir redzējis vienreiz dzīvē. Kādus pāris gadus atpakaļ nejauši, kad mēs satikāmies restorānā, nu vienkārši... (...) Jā, "Prego", jo "Prego" pieder maniem draugiem."

Restorāns "Prego" atrodas Rīgā, Antonijas ielā, gandrīz pretī ielas 7.namam, kurā bija reģistrēta gan Māra Sprūda maksātnespējas administratora prakse, gan ar viņu saistītie uzņēmumi, piemēram, "Max Group", "Max Property" un SIA "MS". Pirms trīs gadiem restorāna vasaras terases atklāšanas pasākumā Udalova sastapa gan Sprūdu, gan savu tālaika priekšnieku, bijušo LAU vadītāju Vladimiru Kononovu, kurš šobrīd vada Osinovska firmai "Skinest Rail" piederošo Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīcu.

Osinovskis telefonsarunā arī "De facto" apgalvoja, ka viņam ar Sprūdu neesot nekāda sakara,

un vispār tēmu uzskata par nebūtisku: "Jūs te jautājat par kaut kādām baumām par Sprūdu. Kāda starpība, kas iedeva naudu Sprūdam? Paldies Dievam, ka viņš ir iznācis no cietuma un jūs par viņu vairs nemaksājat nodokļus. Citādi par jūsu nodokļiem viņu uzturētu cietumā un arī barotu par šo naudu. Jums taču būtu jāpriecājas, ka cilvēku izlaida un jums vairs nav izdevumu."

Osinovskim Latvijā ir problēmas ar likumsargiem, jo šobrīd viņš tiek tiesāts Limbažu tiesā apsūdzībā par pusmiljona kukuļa došanu bijušajam "Latvijas dzelzceļa" prezidentam Uģim Magonim. Arī sastapts tiesā, Osinovskis par Sprūda drošības naudu runāt kategoriski atsakās, jo viņam esot svarīgas lietas – jāgatavojas tiesas procesam.

Visai izvairīgas ir arī Sprūda advokāta Rozenberga atbildes par to, vai aizdevēja ir Osinovska līgava Udalova: "Es nezinu, vai Anastasija Udalova ir Osinovska līgava, bet, kā es teicu, par naudas izcelsmi es labprāt komentārus nesniegtu. Varu vien apstiprināt, ka Oļegs Osinovskis šo naudu Kristapam Sprūdam nav aizdevis. Tas nu man ir zināms, jā." Vaicāts, vai tas nozīmē, ka aizdevis ir kāds cits, advokāts vien norādīja: "Iespējams, kāds cits ir aizdevis, iespējams, kāda daļa bija viņa paša rīcībā, bet, kā es teicu, tas lai paliek mans mazais profesionālais noslēpums šobrīd."

Likums paredz, ka drošības naudas iemaksātājam ir arī rakstveidā jāpaziņo par naudas izcelsmi, informējot arī par personām, kuras piešķīrušas līdzekļus tās iemaksai.

Vai kāds pārbauda par Sprūdu iemaksāto naudu? Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta priekšnieks Viesturs Burkāns uz šādu jautājumu tieši neatbild: "Tātad, ja dienesta rīcībā ir ziņojums par kādu neparastu vai aizdomīgu darījumu, tad mēs visiem tiem pievēršam precīzu, konkrētu uzmanību, gan paši pārbaudot, gan iesaistot arī savus starptautiskos partnerus."

Lai gan neizpratne par LAU amatpersonas saistību ar Sprūda iznākšanu brīvībā jau divas nedēļas diezgan plaši cirkulē varas gaiteņos, uzņēmumu politiski pārraugošais satiksmes ministrs Uldis Augulis (ZZS) par to neko neesot dzirdējis: "Man nav tādas informācijas šobrīd. Jūs man stāstāt kaut ko, ko viena tante teica. Man nav tādas informācijas, un privātā dzīve ir privātā dzīve." Uz jautājumu, vai tas, ka valsts kapitālsabiedrības amatpersona aizdod drošības naudu apsūdzētai personai, ir tikai privātā dzīve vai arī tomēr var radīt reputācijas riskus, Augulis pauda neizpratni: "Kādā veidā tas saistīts ar darba jautājumiem satiksmes nozarē? Tie ir privāti jautājumi."

Udalovas pēdējā pieejamā amatpersonas deklarācija nerāda, ka viņai būtu tāda nauda.

Pagājušā gada deklarācija gan vēl nav iesniegta. Valsts ieņēmumu dienestā apstiprināja, ka aizdomu rašanās gadījumā dienestam ir tiesības pieprasīt amatpersonām informāciju arī par šī gada pirmajiem mēnešiem.

Savukārt Mārim Sprūdam bez 500 tūkstošu eiro drošības naudas noteikti arī citi drošības līdzekļi - liegums izbraukt no valsts bez atļaujas, pienākums reizi nedēļā atrādīties policijas iecirknī Sarkandaugavā, kā arī liegums tuvoties savam birojam Antonijas ielā. Tāpat Sprūdam noteikts aizliegums tikties ar vairākām personām - kopā tādu ir 27.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt